Što se pak tiče popunjenosti Ustavnog suda još se uvijek razmatra nekoliko modaliteta, pa je tako u igri opcija da svaki od naroda ima po trojicu sudaca, odnosno da Federacija kandidira ukupno šest, a RS tri suca.
Međutim, ono što je posebno zanimljivo je činjenica da Srbi ovaj put i otvoreno traže pomoć Hrvata u ovoj problematici što i ne čudi s obzirom na činjenicu da se velik dio međunarodne zajednice već digao na noge nakon ultimatuma kako Parlament BiH mora u roku od 120 dana donijeti izmjene zakona o Ustavnom sudu BiH. Bošnjaci su naravno već izrazili svoje protivljenje planu izbacivanja međunarodnih sudaca te tvrde kako neće podržati navedene izmjene. A one bi mogle doći na dnevni red već 10. prosinca na idućoj sjednici Zastupničkog doma i tada će se zapravo vidjeti kako će se ponijeti hrvatski zastupnici.
Predsjednik RS-a Milorad Dodik potvrdio je kako će probati animirati Hrvate, a sve s ciljem da predstavnici dva naroda izrade neki zajednički prijedlog novog ustroja Ustavnog suda BiH. što se tiče hrvatskih predstavnika, oni su i nedavno izrazili spremnost raditi na rješenju koje će dovesti do okončanja mandata stranih sudaca, pozivajući se pritom i na Daytonski sporazum koji je strancima ostavio rok od pet godina.
Predsjednik Glavnog vijeća HNS-a Božo Ljubić tako je naglasio kako Hrvati ne mogu u potpunosti biti zadovoljni dosadašnjim radom ove institucije, podsjetivši kako je Ustavni sud glasovima stranca i jednog naroda zanemario stajalište koje su zastupali svi predstavnici hrvatskih strana u Parlamentu BiH, pa čak i suci Hrvati, prema kojem Zakon o RTV sustavu narušava hrvatski nacionalni interes.
S druge strane visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko naveo je kako je prisutnost stranih sudaca u Ustavnom sudu i dalje potrebno, naglasivši kako je to izvorni Dayton te kako strane suce nije nametnuo nitko iz inozemstva niti je to visoki predstavnik nametnuo.
“U Daytonu je predviđeno da strani suci budu u Ustavnom sudu zbog objektivnosti. Nije dobro da političke stranke imenuju suce u Ustavni sud, ali dok je tako, dobro je što su strani suci tu” – poručio je Inzko.
Prema svemu sudeći, problematika Ustavnog suda tek se počela zapetljavati, a različiti stavovi glede ovog pitanja nameću zaključak kako smo ponovno na pragu nove političke krize.
(Izvor: Dnevno.ba)