Zbog čega su Srbiji 1992. uvedene međunarodne sankcije? Zašto ih je NATO 1999. bombardirao? Sve je to bila greška, Srbija nema nikakve veze s ratovima u Hrvatskoj i BiH, nikakva zla nisu radili ni na Kosovu, a Slobodanu Miloševiću trebali bi dignuti spomenik, tako ovih dana poručuju Miloševićevi nasljednici, i danas na vlasti u Srbiji.
Ivica Dačić, ministar vanjskih poslova Srbije i Miloševićev nasljednik na čelu Socijalističke partije Srbije, pozvao se na prvostupanjsku presudu Haaškog suda čelniku Srba u BiH Radovanu Karadžiću iz koje je izostala ona uobičajena formulacija o udruženom zločinačkom pothvatu čiji su članovi srpski lideri u BiH i Srbiji. Presuda je izrečena još u svibnju, i nije pravomoćna.
OŠTRE SANKCIJE “Haaški sud priznao je ne samo da Milošević nije bio kriv već i da su optužbe protiv Srbije, SR Jugoslavije i njega bile pogrešne i lažne, a poslužile su za oštre ekonomske sankcije. Siguran sam da će kad-tad doći vrijeme za priznanje, kao u slučaju Iraka, da je Srbija bila napadana na osnovi lažnih optužbi”, istaknuo je Dačić.
Zločini u Hrvatskoj i BiH, sve je to izmišljeno poput iračkog oružja za masovno uništenje? Beograd nije huškao Srbe u Hrvatskoj i BiH na pobunu, nije im slao oružje, nije ih politički usmjeravao sve do kraja rata? Politika prenosi izjavu ministra rada Aleksandra Vulina da je Haaški sud potvrdio ispravnost srpske politike.
“Kad je Haaški tribunal priznao da Milošević nije sudjelovao ni u kakvom udruženom zločinačkom pothvatu niti napravio ikakav genocid, onda to govori koliko je naš narod bio pravedan i naša politika ispravna”, ustvrdio je Vulin.
Ivica Dačić krenuo je u najnoviji pokušaj rehabilitacije Miloševićeve politike devedesetih nakon što je na portalu Russia Today objavljen tekst britanskog novinara i blogera Neila Clarka s tezom da je presudom Karadžiću Milošević oslobođen odgovornosti. On je usporedio Srbiju i Irak i rekao da je u slučaju Miloševića Zapad htio hitno vidjeti smjenu vlasti u Srbiji, pa je to razlog za silno ocrnjivanje Miloševića.
Clarka su demantirali i srpski pravnici: Milošević ne može biti oslobođen u postupku koji se vodi protiv druge osobe. Milošević je umro u haaškom pritvoru bez presude, usred maratonskog suđenja.
ŽESTOKA RASPRAVA Posljednjih dana u Srbiji vodi se žestoka rasprava o Miloševiću, ali i karakteru današnje vlasti, koju čine nekadašnji Miloševićevi šegrti. S osudama su se javili Čeda Jovanović, Nenad Čanak, Vesna Pešić i drugi opozicionari još iz Miloševićevih devedesetih. U priopćenju Lige socijaldemokrata Vojvodine, Nenad Čanak ističe da Dačić i Vulin selektivno tumače pravnu terminologiju Haaškog suda kako bi se režim Slobodana Miloševića, čiji su oni dio bili, oslobodio povijesne krivnje za nacionalističku ratnu politiku.
Politika Miloševićeva režima, čije su prve žrtve bile autonomne pokrajine Vojvodina i Kosovo, podsjeća Čanak, okončala se s četiri izgubljena rata, četiri milijuna raseljenih, više od 130.000 ubijenih i jednim međunarodno presuđenim zločinom genocida. U “tragičnu i sramotnu bilancu najcrnjeg desetljeća u suvremenoj povijesti ovih prostora” trebalo bi ubrojiti i teror, pljačku i represiju koju su preživjeli i građani Srbije, poručuje Čanak.
“Danas se gotovo svi protagonisti mračnih 90-ih ponovo nalaze na vlasti, a mnogi od njih, poput Dačića i Vulina, s nepromijenjenim stavovima i dalje šireći mržnju, vode huškačku politiku prema regiji i odbacuju sve vrijednosti EU”, ističe vojvođanski oporbeni lider.
PODRŠKA LIDERU U raspravi je Socijalistička partija Srbije podržala svog lidera Dačića. “Istina o događajima devedesetih na prostorima bivše Jugoslavije i ulozi Srbije i Miloševića nije onakva kakvom su je predstavljali lideri DOS-a, Čedomir Jovanović, Nenad Čanak i zapadne zemlje.
Naprotiv. Haaški tribunal kaže drugačije. Zato zapadne zemlje sada šute, a Jovanović i Čanak protestiraju. Osobne pozicije i politiku prema Srbiji gradili su na neistini i krivotvorenju činjenica, zato ih istina i ne zanima”, tumače svijet u SPS-u. Dačić likuje: “Oni na Zapadu koji su bili kreatori politike osude i kažnjavanja Srbije barem šute, za razliku od onih u zemlji koji ne mogu sakriti bijes i razočaranje što je Srbija oslobođena optužbi”.
Počasni predsjednik SPS-a Milutin Mrkonjić otišao je korak dalje i jučer zatražio da Srbija svom bivšem predsjedniku podigne spomenik. “Svi smo znali da Milošević nije kriv. On treba dobiti ulicu i spomenik u Beogradu. Ja ću to tražiti na njegovu grobu za njegov rođendan 20. kolovoza”, rekao je Mrkonjić. On očekuje skori povratak Mirjane Marković, Miloševićeve supruge protiv koje je bivša vlast u Beogradu pokrenula nekoliko sudskih postupaka.
No od 2012. su na vlasti bivši radikali na čelu s Aleksandrom Vučićem, u koaliciji s Dačićevim socijalistima. Miloševićevi sljedbenici takvim izjavama žele sebe rehabilitirati, ističe se u jučerašnjem priopćenju LDP-a Čede Jovanovića.
NESPOSOBNA VLADA “To čine u trenutku kad Srbija počinje mandat treće vlade po redu koju čini većina nesposobna da odluči želi li se zaista promijeniti i voditi novu, europsku politiku za koju je dobila mandat na izborima ili želi nastaviti dotjerivati svoje biografije i braniti svoju ulogu u provođenju politike propasti, rata i zločina”.
Slično je rekao predsjednik Demokratske stranke Bojan Pajtić: Milošević je bio diktator kojega su građani smijenili na izborima i na ulici, njegovo naslijeđe su ratovi, neimaština, korupcija i ubojstva političkih neistomišljenika.
“Miloševićevi suučesnici, koji su danas na vlasti u Srbiji, žele to izbrisati jer vjeruju da se tako briše i njihova odgovornost”, poručio je Pajtić. On se usprotivio ideji o podizanju spomenika Miloševiću, rekavši da je to pokušaj da ga se izjednači s ubijenim premijerom Zoranom Đinđićem.
“DS je bio tu da kaže Miloševiću da je diktator, DS je danas tu da Vučiću kaže da Srbija opet postaje diktatura”, upozorio je Pajtić.
ZA I PROTIV Bivši suradnik vidi priliku za rehabilitaciju, a oporba se zgraža
Ivica Dačić (SPS): Doći će vrijeme u kojem će se priznati da je Srbija bila napadana na temelju lažnih optužbi koje su bile temelj za oštre ekonomske sankcije koje su izazvale velike probleme u razvoju zemlje, ističe Ivica Dačić koji je bio glasnogovornik SPS-a u Miloševićevo doba.
Vesna Pešić (sociologinja): Ivica Dačić i Aleksandar Vulin bi htjeli izvaditi Slobodana Miloševića iz groba, izjavila je ugledna srpska sociologinja. Vuk Drašković je pak rekao kako je “Milošević svih godina smrti i zločina govorio da Srbija nije u ratu”.
VOJNA SURADNJA Srbija: Cijenimo rusku podršku
Srpski ministar obrane Zoran Đorđević susreo se s ruskim kolegom Sergejem Šojguom tijekom boravka na Drugim međunarodim vojnim igrama koje su održane na poligonu Alabino blizu Moskve, a na kojima su sudjelovali i pripadnici srpske vojske.
Ministar Đorđević je u razgovoru potvrdio da su odnosi dviju zemalja “tradicionalno dobri i prijateljski. Članstvo u EU predstavlja glavni vanjskopolitički cilj, ali Srbija će nastaviti razvijati dobre odnose i suradnju i s Ruskom Federacijom”, rekao je. Posebno je pak Šojguu, jednom od najbližih suradnika ruskog predsjednika Vladimira Putina, zahvalio na “principijelnoj podršci koju Moskva pruža teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije”.
(Izvor: Jutarnji list)
Vučić: 90-te mi ne padaju na pamet
Premijer Srbije Aleksandar Vučić odbio je komentirati aktualnu polemiku demokrata i socijalista o ulozi i odgovornosti Slobodana Miloševića, ističući da njemu “ne pada na pamet da živi u devedesetim” godinama prošlog stoljeća.
“Nemam se vremena baviti takvim stvarima”, odgovorio je premijer na pitanje TANJUG-a povodom rasprave o Miloševiću, pokrenute po osnovu tumačenja presude Haškog suda Radovanu Karadžiću.
“Ne pada mi na pamet živjeti u devedesetim godinama, ja živim i radim za Srbiju budućnosti i budućnost Srbiji”, rekao je Vučić.
On je ponovio da nema vremena za takve stvari: “Bavim se državom i njenim napretkom”, zaključio je Vučić.
Ministrica Mihajlović: Ne mislim ništa lijepo o Miloševiću
“Milošević je s ostalim nacionalistima na svim stranama prouzročui samo rat i ljudske patnje, kaže ministrica u Vladi Aleksandra Vučića. Ali, ona je zato uskoro “zaradila” nevjerojatno skandalozne uvrede od predsjednika SRS-a Vojislava Šešelja.
Srbijanska ministrica građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je da “ne misli ništa lijepo o nekadašnjem predsjedniku Srbije i SR Jugoslavije Slobodanu Miloševiću, jer je s ostalim nacionalistima na svim stranama prouzročio samo rat i ljudske patnje”.
Ona je u izjavi za televiziju “Hapy” poručila sadašnjem lideru Socijalističke partije Srbije i ministru vanjskih poslova Ivici Dačiću da bi prošlost trebao ostaviti povjesničarima, a energiju uložiti u izgradnju pristojne zemlje.
Ministricu je ovih dana seksistički vrijeđao i predsjednik SRS-a Vojislav Šešelj, poručivši joj „da se nabode na njegovo koplje“, tako reagirajući na njene izjave.
Ona je na ove uvrede reagirala tek nakon nekoliko dana i to nakon šutnje javnosti i nevladinih udruga.
Mihajlović je kazala da su napadi Vojislava Šešelja na nju kao ženu ne samo nekulturni već prostakluci najgore vrste, kao i da nije reagirala jer je očekivala reakciju, koja je nažalost izostala, svih boraca za ženska prava i političara.
“Vojislav Šešelj, što kazati, čovek je za kojeg vjerujem da sigurno neće stati sa svojim napadima, prije svega, na žene, bilo je i na mene, ali to nije prvi put. To su rekla bih prostakluci najgore vrste i to je nešto što se može na dalje očekivati od jednog takvog čovjeka”, rekla je Mihajlović odgovarajući na pitanja novinara za komentar o Šešeljevim uvredama.
“Nisam reagirala jer sam, između ostalog, očekivala da će reagirati svi oni borci za ženska prava i rodnu ravnopravnost, nevladine organizacije i političari. Danas sam u pitanju ja, sutra ste vi, prekosutra možda vaša ili nečija kćer i to su nedopustive stvari u političkom i društvenom životu jedne zemlje, a pogotovo Srbije koja zaista ide naprijed i pravi određene pozitivne korake”, navela je ona.
/Republikainfo.com/