Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    • Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?
    • Inzko u otvorenom pismu PIC-u apelira: S najvećom pažnjom odvagajte odluku o visokom predstavniku, posljedice bi mogle biti nepopravljive
    • Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”
    • Trump šalje američkog generala za novog veleposlanika u BiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Svetlana Cenić: “Stranci su procijenili Dodikovo bogatstvo na 3,5 milijarde KM”

    republikaBy republika29.12.2022No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ekonomska stručnjakinja Svetlana Cenić u Pressingu na N1 BiH sumirala je 2022. godinu, ali se između ostalog, dotaknula i bogatstva Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, rekavši da su mu “stranci bogatstvo procijenili na nevjerojatnih 3,5 milijarde KM”.

    Pitajući je da napravi listu najuspješnijih ljudi u Bosni i Hercegovini, Cenić je konstatirala da je to Dodik, ukoliko se kao mjerilo u obzir uzima novac.

    “Dodik je, mislim, najbogatiji čovjek u BiH. Stranci su mu procjenjivali bogatstvo nisam ja. Nemam te obavještajne podatke, niti svoje ‘pipke’ svugdje. Oni su mu procjenjivali bogatstvo i cifra je tolika da su mi oči ispale. Njegovo bogatstvo mu je, mislim, procijenjeno na 3,5 milijarde KM. Tako kažu oni, ne ja. Ja se ograđujem, nisam mu ja brojala. To pitajte ova zapadna veleposlanstva”, navela je Cenić.

    Dalje je naglasila da ipak ne zna na kome se taj toliki novac vodi.

    “To znaju oni koji mu prate trag, ali čim ste na onoj zanimljivoj OFAC-ovoj listi, onda vam prate i tragove, zna se kada ste i karticu provukli, a ne nešto drugo. Oni su ga procijenili, ja nisam iša po njegovim vilama, a kažu da ima vilu u Budimpešti, da je susjed nekom Makedoncu, oni kažu, ja samo slušam”, dodala je.

    Spomenula je da mu je toliko bogatstvo jednom prilikom procijenjeno i u Beogradu.

    “Kada su bile nekakve priče o računima i sl., i kada su neki trebali završiti na toj crnoj listi, pa da se to ne bi dogodolo, onda su oni pričali više, BIA je to provjeravala i onda su mu i oni procijenili to bogatstvo na okoprilike tu cifru. Ja se ograđujem, oni su to procijenjivali vjerojatno na osnovu svih tih njegovih nekretnina”, zaključila je Cenić.

    Podsjetimo, OFAC lista podrazumijeva ljude koji se nalaze na crnoj listi Mnistarstva financija SAD-a, a na kojoj je Dodik. SAD su mu izrekle sankcije 2017. godine zbog opstrukcije Daytonskog mirovnog sporazuma. Dodiku je tada blokirana sva imovina na području SAD, dok su američkim državljanima zabranjeni transakcije i poslovanje sa njim.

    Sankcije su mu proširene 2022. godine, zbog, kako su naveli, destabilizujuće koruptivne aktivnosti i pokušaja urušavanja Daytonskog sporazuma.

    U videu pogledajte gostovanje Cenić u Pressingu N1 BiH, o bogatstvu Milorada Dodika govori od 9:20 minute:

    /Desk/

    #milorad dodik pressing Svetlana Cenić
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    03.06.2026

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    03.06.2026

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    03.06.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.