Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”
    • “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”
    • Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor
    • U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada
    • Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja
    • Trump je pokušao uplašiti Putina, ali nije uspio – Ako uđe u Ukrajinu zaprijetio bombardiranjem Moskve
    • Trump: Carine za BiH “samo” 30%
    • Europska komisija odmjereno o događajima oko Thompsonovog koncerta: Osuda bilo kakvog fašizma i poziv na istragu o navodnom govoru mržnje
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Švedska nastavlja davati: 15 milijuna za razvoj BiH

    republikaBy republika09.06.2015No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    To je danas u Sarajevu istaknula generalna direktorica za međunarodnu razvojnu saradnju pri Ministarstvu vanjskih poslova Švedske Cecilie Björner koja boravi u posjeti BiH u okviru koje će razgovarati s bh. liderima upravo o načinima implementacije ovih sredstava do 2020. godine.

    Kako je dodala, prvo područje odnosi se na povećanje ekonomske integracije s EU i gospodarski razvoj što uključuje jačanje administrativnih kapaciteta institucija i konkurentnosti malih i srednjih poduzeća, dok se drugo područje fokusira na instutucionalno jačanje demokracije, uključujući povećane poštivanja ljudskih prava i jačanje pravosudnih institucija.

    Kada je u pitanju treći segment ove podške on se odnosi na ekološki osviješćeni i održivi razvoj društva.

    Strategija je nazvana “Formula za sutra”, a ona je dokaz, kazala je Björner, da će Švedska kao i do sada ostati posvećena da pomaže zemljama zapadnog Balkana na njihovom putu ka Europskoj uniji što je i želja većine građana.

    Podsjetila je da Švedska i BiH imaju uspješnu, dvadeset godina dugu saradnju, ocjenjujući dobrim korakom naprijed stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s Europskom unijom.

    Pozvala je bh. političare da usvoje reformsku agendu te da je implementiraju kako je i dogovoreno jer će upravo to biti platforma za podnošenje kredibilne aplikacije za članstvo u EU.

    Njen stav je da ova strategija nema samo financijsku podršku, nego pokazuje jačanje veza među zemljama posebno zbog činjenica da oko 80.000 stanovnika iz BiH živi u Švedskoj koji doprinose razvoju ekonomije Švedske.

    U proteklih 20 godina Švedska je u BiH uložila 930 milijuna KM kroz različite razvojne programe koji su u početku bili izgradnja države nakon rata, a potom su se bazirali na razvoj vladavine prava i izgradnju institucija. (Izvor: Fena)
       
       

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    09.07.2025

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    09.07.2025

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    09.07.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Hrvatska pošta izdala poštansku marku povodom 30-te godišnjice genocida u Srebrenici – Ministar Hurtić: “Zahvaljujem HP-u i Hrvatskoj na doprinosu kulturi sjećanja i poštovanja prema žrtvama”

    “Nakon Ukrajine, BiH u najtežoj situaciji u Europi”

    Nakon Dodika – I Viškoviću i Stevandiću ukinuta tjeralica i pritvor

    U Njemačkoj uhićen državljanin BiH zbog planiranja terorističkog napada

    Sudska policija odbija dati informaciju je li privodila Dodika prije saslušanja

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.