Čelnici europskih zemalja, njih 47, okupili su se na summitu u britanskom Woodstocku kako bi održali politički dijalog i jedinstvo u suočavanju sa svim opasnostima koje je europskom kontinentu donijela ruska agresija na Ukrajinu.
Iz Woodstocka se u HTV-ov središnji Dnevnik uživo javila Jasna Paro, rekavši kako je u fokusu ovog četvrtog sastanka europskih lidera u ovom formatu – sigurnost europskog kontinenta.
Puno se danas razgovaralo o potrebi nastavka pomoći Ukrajini, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski imao je i na ovom summitu status posebnog gosta, izvješćuje HRT.
Na ovom summitu se vidio povratak Britanije u velikom stilu na globalnu europsku i diplomatsku scenu. Novi britanski premijer Keir Starmer založio se za produbljenje odnosa na području obrane između Britanije i EU-a i mnogi europski lideri to su vidjeli kao priliku za novi početak.
I samo mjesto radnje – palača Blenheim, već 12 generacija u vlasništvu obitelji Churchill, rodno mjesto začetnika europske ideje Winstona Churchilla, ujedno i sjedište britanske obavještajne službe u Drugom svjetskom ratu – pridonijelo je tome da se mnogi lideri prisjete churchillijanskog duha otpora prema režimima koji guše demokraciju slobodu.
Starmer želi resetirati odnose s EU-om
80 godina poslije na istom je mjestu ponovno tema europska sigurnost. Britanski premijer Starmer želi resetirati odnose svoje zemlje s Europskom unijom, obnoviti veze i uspostaviti uzajamno povjerenje.
Želimo raditi sa svakim od vas kako bismo obnovili naše odnose, ponovno otkrili naš zajednički interes i obnovili veze povjerenja i prijateljstva, rekao je Starmer obraćajući se čelnicima iz cijele Europe, na početku sastanka na vrhu Europske političke zajednice, foruma koji okuplja 47 europskih zemalja, u Woodstocku u Oxfordshireu, u južnoj Engleskoj.
Novi, laburistički premijer, koji je dužnost preuzeo prije desetak dana, želi nakon brexita postaviti odnose svoje zemlje s EU-om na nove temelje, ali smatra da se za njegova života Velika Btitanija neće ponovno pridružiti jedinstvenom europskom tržištu ili carinskoj uniji.
– Velika Britanija spremna je raditi s vama, ne fokusirajući se na razlike među nama, nego na vrijednosti koje dijelimo, rekao je Starmer.
Hrvatski premijer Andrej Plenković je na pitanje novinara pri dolasku na summit koliko će trajati resetiranje odnosa odgovorio da će to biti dug proces.
– Ja sam se osobno protivio Brexitu, mislim da je to bila strateška pogreška Ujedinjene Kraljevine. Sada je stvar gotova i mislim da je jako dobro što imamo prigodu ponovno razmisliti kako se odnosi mogu restruktirirati u političkom i ekonoskom smislu, rekao je Plenković.
– Koristan sastanak Europske političke zajednice i dobra prilika je bila, kao što sam i najavio, za novog britanskog premijera Kiera Staremera da na neki način signalizira novu političku volju i želju, ja bih rekao, za obnovom ozbiljnijeg dijaloga s Europskom unijom, poručio je također hrvatski premijer.
Starmer je među ostalim rekao je da je summit prigoda da svi zajedno kažu “nikad više” krijumčarima, kriminalnom carstvu koje djeluje u svakoj od zemalja koje predstavljaju, koje profitira na ljudskoj bijedi i očaju.
Starmer je pozdravio napore ukrajinskog predsjednika na očuvanju europskih vrijednosti, ističući da će imati podršku kolikogod bude trebalo.
Orban i Zelenski
Na summitu je bio i Viktor Orban, mađarski premijer čije su posljednje diplomatske aktivnosti podignule veliku prašinu.
– Ako netko u Europi pokušava probleme rješavati iza leđa i ide u prijestolnicu rata, zašto bismo takvu osobu uzimali u obzir? Europska unija i NATO mogu sva svoja pitanja rješavati i bez te osobe, rekao je Zelenski.
– Oni vjeruju da mogu vojno uništiti Ruse. Ja se s time ne slažem. Poznajem Ruse, poznajem i Ukrajince kao njihov susjed. Rješenje nije na bojnom polju, nego za pregovaračkim stolom, poručio je pak Orban.
Britansko gostoprimstvo za kraj je okrunjeno i druženjem s kraljem Charlesom III.
/Desk/