Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    • Drugi dan konklave – Ponovno crni dim-Papa nije izbran – Čeka se kraj dana
    • Akademik, mons. Topić u posjetu Vatikanu: Milijuni vjernika mole za što bolji izbor novog pape
    • BEZ HDZ-a – Trojka iz Federacije potpisije sporazum s oporbenom trojkom iz RS-a
    • Dodik, Stevandić i Vučić u Moskvi na obilježavanju 80 godina pobjede nad fašizmom
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Suljagić se ispričao zbog Bošnjaka u ustašama, mise za žrtve Bleiburga i ‘Groblja mira’ u Mostaru

    republikaBy republika10.07.2023Updated:10.07.2023No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cjelodnevna konferencija pod nazivom “Srebrenica – kolektivno pamćenje”, održava se danas u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari u sklopu obilježavanja 28. godišnjice genocida.

    Konferenciju organiziraju Memorijalni centar Srebrenica, Svjetski jevrejski kongres i Udruženje “Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa”.

    Delegacija svjetskog jevrejskog kongresa broji 17 osoba, a predvodi je Menachem Z. Rosensaft, potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa, prenosi FTV. Konferencija u Memorijalnom centru je okupila znanstvenike, aktiviste i predstavnike zajednica koji će ukazati na važnost kolektivnog sjećanja u društvenom ozdravljenju i prevenciji budućih zločina. U radu konferencije sudjeluje i visoki predstavnik u BIH Christian Schmidt.

    Kroz panele će se istraživati teme poput očuvanja sjećanja na holokaust i genocid u Srebrenici, kolektivne odgovornosti društva prema ubijenima i nestalima, suočavanja s poricanjem holokausta i genocida te ekstremizmom u Europi. Bit će upriličeno pet panela i to: Kolektivno pamćenje: Kako se sjećati nestalih i ubijenih, očuvanje sjećanja: Memorijali, Muzeji i obrazovanje, Suočavanje sa negiranjem i izobličavanjem holokausta i genocida, Naša odgovornost prema ubijenima i preživjelima i Borba protiv ekstremizma u Europi: Zajednički napori za budućnost”.

    Ovim događajem nastoji se podstaći međureligijski dijalog i sveobuhvatno razumijevanje zajedničkih iskustava, naročito između muslimanske i jevrejske zajednice, u vremenu rastućeg rasizma i netolerancije.

    Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica, rekao je da je ovo “jedan napor koji će”, kako se nada, “rezultirati velikim iskorakom za njih, prije svega, u Memorijalnom centru”.

    “Vjerujem da ćemo dobiti priliku da učiti još bolje i od još boljih i od najboljih”, dodao je Suljagić.

    Isprika

    No, Suljagić se, kao nijedan Bošnjak do sada, u svoje ime ispričao za, kako je rekao, sve što su pripadnici bošnjačkog naroda uradili Jevrejima u 2. Svjetskom ratu.

    “Prije nego što se posvetim konferenciji, dopustite mi da se obratim našim prijateljima i saveznicima iz Svjetskog jevrejskog kongresa. Nemam nikakav službeni mandat izuzev direktora Memorijalnog Centra Srebrenica, ali osjećam duboku potrebu da na ovom mjestu kažem sljedeće: Prije 80 godina jedan dio mojih sunarodnika stavio se u službu njemačke nacističke ideologije i naudio vama, vašem narodu, vašim očevima i majkama, djedovima i bakama. Ja vam se zbog toga ispičavam i nadam se da ćete u vašim srcima naći mjesta za oprost”, kazao je Suljagić.

    Poručio je da “to čini na mjestu koje predstavlja gravitacijski centar svih stradanja u dvadesetom stoljeću iz dva razloga”.

    “Prvo, zato što želim da pokazaiti da nijedna povijest nije elegantna: svaka je grbava i krivudava, ali nemamo izbora nego je prihvatiti. Drugo, zato što vam se obraćam u ime potomaka, djece i unuka generacije Bošnjaka koja je ubijana s identičnim ili sličnim motivom devedesetih zbog kojih su vaši preci ubijani četredesetih godina prošlog stoljeća: zbog kože s kojom su se rodili. Oni koji su služili u 13. Waffen SS diviziji ili bili sluge ustaškog režima Nezavisne Države Hrvatske, nisu to činili u ime našeg naroda. Njihova djela ne govore u naše ime ni danas. Naš narod i zemlja su bili porobljeni i pod okupacijom, naš glas je bio ugušen. Ako je netko imao pravo govoriti u naše ime, to su bili bosanskohercegovački partizani i antifašisti poput Fadila Jahića, Pašage Mandžića, Avde Hume i brojnih drugih. U naše ime je govorio Derviš Korkut, koji je riskirao svoj i život svoje oviteji kako bi spasio najvažnije što jedan narod može imati – pamćenje o sebi – kada je od nacista sakrio Hagadu “, kazao je Suljagić koji se ispričao i zbog činjenice da u “njegovoj zemlji Jevrej po Ustavu ne može biti predsjednik”.

    On se ispričao i za, kako je kazao “zato što se u BiH danas drže mise zadužnice za ubojice Jevreja iz vremena Holokausta; što se grade groblja za domobrane i ustaše i krvavo cinično nazivaju ‘grobljima mira'”, aludirajući pri tom na misu zadušnicu blaiburškim žrtvama te izgradnji ‘Groblja mira’ na Bilima kod Mostara.

    “Zato što u mojoj zemlji Jevrej ne može po Ustavu biti predsjednik. Ali, uistinu nije moje mjesto da to činim. Ukazujem na to samo zato da bih potrcrtao koliko su, rječima Hanne Arendt, tokovi ‘podzemne historije’, još uvijek snažni. Holokaust je jedinstven i neponovljiv zločin. Dajem sebi slobodu, međutim, da kažem da smo mi devedesetih godina prošlog vijeka čuli i vidjeli eho holokausta: u logorima, logorima za silovanje, masovnim grobnicama, prisilnom preseljenju i fizičkom uništenju svakog traga da smo ikad živjeli u ovoj zemlji. Hvala vam, dragi prijatelji, što ste nam pružili ruku i što želite da zajedno sa nama gradite ovaj most između dva iskustva, dva naroda, most važniji od svih nas zajedno”, rekao je Siljagić.

    On je potom, političkim tonom, izjavio kako “30 godina nakon genocida se još uvijek pregovara o uvjetima pod kojima će biti prihvaćeni kao Europljani”. On je zaključio kako Bošnjaci neće šutjeti o zločinima.

    “Možemo vidjeti posljedice nkada se ništa ne poduzima”

    Menachem Z. Rosensaft, potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa, istaknuo je kako je za njih ključno da u sklopu njihove misije obilježavanja holokausta s istom snagom obilježe i genocid koji je počinjen nad Bošnjacima u Srebrenici.

    “Možemo vidjeti da ukoliko se ne poduzme ništa, ukoliko se pusti da se mržnja i netrpeljivost i dalje razbuktaju, možemo vidjeti kakve užasne posljedice to može imati. Na međunarodnoj zajednici je obveza osigurti da se u svakom slučaju genocid obilježava i pamti kako se ne bi nikada više ponovio. Na svima nama je obveza da ustrajemo u tome”, poručio je Rosensaft.

    Kathryne Bomberger, generalna direktorica Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), naglasil je da je obveza cijele međunarodne zajednice obilježavati i pamti ono što se dogodilo u Srebrenici.

    “Mi od 1996. godine radimo na pronalaženju i identifikaciji nestalih osoba diljem regije, uključujući i Srebrenicu. Ono što se dogodilo ovdje su nepobitne činjenice i zajedno za Institutom za nestale osobe i organima Bosne i Hercegovine radimo, kroz analizu DNK, identifikaciju svih nestalih osoba. Znanstveno su dokazani svi identiteti”, kazala je Bomberger.

    Podsjetila je da su od više od 8.000 nestalih Bošnjaka u genocidu u Srebrenici, uspjeli identificirati 90 posto.

    “To je pomoglo i da se vodi 30 procesa protiv počinitelja kako u Bosni i Hercegovini tako i Haagu. Danas smo ovdje, a sutra ćemo ukopati 30 novih osoba. Mnogi od njih su identificirani i prije mnogo godina. “, dodala je Bomberger.

    Inače, Suljagićeva isprika rezultirala je mnogim reakcijama na društvenim mrežama od podrške do oštrih kritika kako je nekadašnja Handžar divizija nastala kao znak otpora srpsom agresoru te da je direktr Memorijalnog centra Srebrenica “promašio temu”.

    /Desk/

    emir suljagić izdvojeno srebrenica
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    08.05.2025

    Habemus Papam! – Imamo Papu!

    08.05.2025

    Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om

    08.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    Habemus Papam! – Imamo Papu!

    Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om

    Drugi dan konklave – Ponovno crni dim-Papa nije izbran – Čeka se kraj dana

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.