Posljednji ispraćaj pape Franje, koji je preminuo u ponedjeljak u dobi od 88 godina, počeo je u Vatikanu na Trgu svetog Petra kada je iznesen njegov lijes iz bazilike svetog Petra. Od srijede ujutro, kada je u svečanoj procesiji tijelo Svetog Oca doneseno u Baziliku sv. Petra, kroz nju je prošlo više 250.000 ljudi iz cijeloga svijeta. Papin lijes sinoć je zatvoren.
Potom je procesija s lijesom pape Franje stigla do bazilike svete Marije Velike gdje će biti pokopan poglavar Katoličke crkve. Pogrebna povorka s Franjinim lijesom u preuređenom papamobilu putovala je od bazilike svetog Petra do papinog konačnog odredišta uz pozdrave tisuća vjernika okupljenih na rimskim ulicama.
Sprovodna misa započela je zborom, a talijanski kardinal Giovanni Battista Re, dekan kardinalskog zbora, držao je propovijed i predvodio euharistijsko slavlje koje koncelebrira 220 kardinala i 750 biskupa i svećenika u blizini oltara te više od 4000 drugih svećenika koji koncelebriraju na trgu. Na Trgu svetog Petra je bilo je mnoštvo katoličkih vjernika i svjetskih vođa te desetak monarha. Procjene su kako se na posljednjem ispraćaju pape Franje okupilo više od 400 tisuća ljudi.
Skromni lijes pape Franje unesen je u vatikansku baziliku nakon mise pred tisućama crkvenih dostojanstvenika, stotinama svjetskih čelnika i oko dvjesto tisuća vjernika.
Ceremoniju je vodio talijanski kardinal Giovanni Battista Re koji je govorio o Franji kao papi otvorenom za sve, zagovornikom najslabijih na svijetu. Franjo će biti pokopan prema svojoj želji u bazilici svete Marije Velike (Santa Maria Maggiore), prema kojoj je gajio posebnu pobožnost.
Posljednji papa pokopan izvan vatikanskih zidina bio je Leon XIII., koji je umro 1903. godine i pokopan je u bazilici svetog Ivana Lateranskog. Posljednji papa pokopan u bazilici svete Marije Velike bio je Klement IX. 1669. godine.
“Franjo je bio papa bio blizak narodu i želio je Crkvu otvorenu za sve”, rekao je na njegovom ispraćaju talijanski kardinal Giovanni Battista Re.
“Nit vodilja Franjinog dvanaest godina dugog pontifikata bila je Crkva kao kuća za sve”, rekao je Re, 91-godišnji dekan kardinalskog zbora koji je vodio sprovodnu misu za pokojnog poglavara Rimokatoličke crkve.
Talijanski kardinal rekao je da je Franjo bio papa koji je želio biti među ljudima, s otvorenim srcem za svakoga. Osim toga bio je osjetljiv na ono novo što je izranjalo u društvu, kao i na ono što je Duh Sveti poticao unutar Crkve.
Battista Re je u ceremoniji na Trgu svetog Petra kazao kako je Franjo bio vrlo spontan, s neformalnim načinom ophođenja sa svima, čak i onima daleko od Crkve.
“Pun ljudske topline i duboko osjetljiv na rane današnjice, papa Franjo je istinski dijelio tjeskobe, patnje i nade našeg doba”, istaknuo je. Battista Re ne može ući u konklavu koja će izabrati Franjinog nasljednika jer ima 91 godinu i nije kandidat za papu.
U vjerskim objektima u Hrvatskoj i Apostolskoj nuncijaturi otvorene su knjige žalosti u povodu smrti pape Franje. Vjernici se od voljenog Pape opraštaju lijepim riječim, mislima, molitvama i zagovorima.
Na papin ispraćaj stiglo je više od 150 izaslanstava i pedesetak šefova država.
U Rim su na ispraćaj doputovali, među ostalima i američki predsjednik Donald Trump i bivši američki predsjednik Joe Biden sa suprugom, francuski predsjednik Emmanuel Macron, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, britanski premijer Keir Starmer, princ William, španjolski kralj Felipe VI. i kraljica Letizija, princ Albert od Monaka s obitelji, hrvatski premijer Andrej Plenković te predsjednik Zoran Milanović sa suprugama, ali i predsjedavajuća i srpska članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, kao i mnogi drugi svjetski čelnici.
“U Vatikanu nisu bili ruski predsjednik Vladimir Putin i izraelski premijer Benjamin Netanyahu protiv kojih je optužnica Međunarodnog kaznenog suda, koji ih tereti za zločin protiv čovječnosti, zbog čega su im putovanja u zemlje potpisnice Rimskog statuta vrlo ograničena.
Američki predsjednik Donald Trump i prva dama Melania odali su počast papi Franji, poklonivši se pred njegovim drvenim lijesom u bazilici svetog Petra prije no što je iznesen za ispraćaj.
Dolazak u Rim na Franjin pogreb prvo je Trumpovo inozemno putovanje nakon povratka u Bijelu kuću. Američki predsjednik često se sukobljavao s Franjom po pitanju imigracije.
/Desk/