Ovogodišnja, 13. po redu, dvodnevna Poljoprivredna sajamska manifestacija ‘Hercegovački plodovi Mediterana’, 1. i 2. listopada u prostorijama školske sportske dvorane u Stocu ugostila je brojne domaće i izlagače zemalja iz okruženja koji su predstavili svoje autohtone proizvode, a posjetiteljima ponudila brojne zanimljive sadržaje. Sajam je svojevrsno brendiranje hercegovačkih plodova te promicanje kulture zdrave hrane i ekološke proizvodnje kao i odličan način turističke promocije.
Proširuje se asortiman
Predsjednik Udruge ‘Hercegovački plodovi Mediterana’, Zoran Raič, ističe kako je zadovoljan ovogodišnjim odazivom posjetitelja, ali i proizvodima koje su izlagači predstavili. Dvodnevna poljoprivredna sajamska manifestacija “Hercegovački plodovi Mediterana” otvorena je u petak u Stocu gdje su se okupili brojni domaći i poljoprivredni proizvođači iz Hrvatske i Crne Gore.
“Jako sam sretan što se ove godine manifestacija ipak održala kod nas u Stocu. Naravno, žao mi je pa se broj izlagača morao smanjiti za 50% u odnosu na dosadašnje godine, ali jednostavno smo se morali pridržavati epidemioloških mjera koje su na snazi. Izlagače smo odvojili jedne od drugih tako da se i oni osjećaju ljepše i ugodnije. Dosadašnjih godina u fokusu na našem sajmu bili su šipak, smokva i maslina, no kako Hercegovina obiluje svim kulturama, odlučili smo taj asortiman proširiti i na ostale kulture, ali i prerađevine. Sve ono što Hercegovina posjeduje moglo se kušati i kupiti ove godine u Stocu”, kazao je Raič.
Zbog epidemioloških mjera i situacije sa koronavirusom broj izlagača na 13. sajmu ‘Hercegovački plodovi Mediterana’ morao je biti smanjen. Damir Radić, voditelj zadruge ‘Eko life’ iz Stoca ističe kako je upravo Stolačka manifestacija njemu pomogla u početku.
“Izložio sam svoje razne proizvode od sušenog voća i povrća kao i prerađevine od istih i mogu vam reći da je odaziv izvrstan, unatoč situaciji u kojoj se nalazimo. Mi imamo konvencionalnu, ali i organsku proizvodnju. Organska ide u izvoz i isključivo po narudžbi, a konvencionalna se može naći na tržištu cijele naše Bosne i Hercegovine. Ovakve sajamske manifestacije meni su osobnu u početku jako pomogle. Kao mali proizvođač dobiješ priliku predstaviti svoje proizvode, a znaš da na ovakve događaje uvijek dolaze malo ozbiljniji kupci i potrošači tako da smo od početka uspjeli napraviti odličan posao i krajnji rezultat koji je doveo do izvoza naših proizvoda izvan BiH”, zaključio je Radić.
Jedna od najvažnijih sajamskih manifestacija u BiH
Inače, ova poljoprivredna manifestacija održava se u Stocu još od 2008. godine, s ciljem promicanja, pokretanja i povećanja organizirane proizvodnje sadnica autohtonih sorta šipka, smokve i masline, izvozno orijentiranih sorti te njihovih prerađevina, a da plodovi mukotrpnog rada vrijednih proizvođača traju cijelu godinu i budu vidljiviji i dostupniji kupcima. Unatoč pandemijskim okolnostima, bogatstvo i raznolikost izloženih proizvoda ovaj sajam zasigurno stavalja na jedan od najvažnijih u BiH.
Posjetitelji su kušali kvalitetne proizvode od šipka, smokve, masline, ali i domaće vino, med, sir, raznovrsne mesne prerađevine itd. Upoznavali su se s ljekovitim biljem, a za najmlađe posjetitelje bio je predviđen bogar zabavni program, kako bi kroz opuštenu igru i najmlađima približili značaj zdrave, domaće hrane.
U okviru ove sajamske manifestacije održana je i prezentacija tradicionalnih lokalnih kulturnih događanja i festivala sajmova svih 11 lokalnih zajednica uključenih u projekt “EUnity in diversity” (EUnity), kao i koristan seminar ‘Programi i politike EU-a za povećanje održivog razvoja temeljnog na kulturnom turizmu: UNESCO-va Konvencija o zaštiti i promicanju raznolikosti kulturnog izražavanja’.
Nagrade i priznanja najuspješnijim izlagačima
I ove godine najuspješnijim izlagačima dodijeljena su posebna priznanja i nagrade koje je sudionicima uručio načelnik ove općine Stjepan Bošković. Prva nagrada dodijeljena je JU ‘centar za kulturu i sport Stolac’ za promociju kulture i sporta u općini Stolac. Nagradu je primio ravnatelj Nikola Vujnović. Nagradu za promociju općine Stolac dodijeljena je JU ‘Radimlja’, a priznanje je urućeno ravnateljici Maji Lopin. Kada je riječ o samim izlagačima, priznanja i nagrade uručene su najboljima u ukupno deset kategorija.
Tako je u kategoriji ‘Prerađevine i pripravci od maslinovog ulja’, nagrada dodijeljena ‘Organskoj proizvodnji Herceg’ iz Novog Travnika, dok je u kategoriji ‘Šipak’ nagrada pripala Zdenku Sesaru iz Bijelog Polja. U kategoriji ‘Proizvodi od smokve’, nagradu su dobile ‘Stolačke đakonije’, a u kategoriji ‘Vina’, najboljom je proglašena ‘Vinarija Tvrdoš’ iz Trebinja.
Nadalje, u kategoriji ‘Ljekovito bilje’ nagrada je pripala proizvođačima iz ‘Dar prirode’ iz Fojnice, u kategoriji ‘Prerađevine’, dobitnici su iz ‘Organika’ iz Stoca, dok je u kategoriji ‘Rukotvorine’ najboljim izlagačem proglašen Ramiz Boškailo iz mjesta Hodovo. Najbolji izlagač u kategoriji ‘Sir’ nagrađen je ‘Kupres-milk’ iz Kupresa, dok je najljepše uređen štand ove godine imala ‘Orhideja’ Stolac. Posebna nagrada zbog dugogodišnje potpore i sudjelovanja na Sajmu dodijeljena je Općini Ravno.
/Republikainfo.com/