Visoki predstavnik Christian Schmidt podnio je svoje redovito polugodišnje Izvješče Vijeću sigurnosti UN-a (UNSC) o statusu u svezi s provedbom mira u Bosni i Hercegovini.
U izvješću, koji obuhvaća period od travnja do listopada ove godine, visoki predstavnik je naglasio da su na političkoj sceni dominirale teme u svezi s općim izborima i predizbornom kampanjom, te da su se političke stranke i institucije usredotočile na pripremu i organiziranje izbora, ali su, nažalost, djelimično i dovodile u pitanje provođenje izbora i blokirale njihovo financiranje, navodi se iz OHR-a o sažetku sadržaja Izvješća.
Visoki predstavnik istaknuo je dva cilja za ovaj vremenski period: prvo, garantirati da građani Bosne i Hercegovine mogu ostvariti svoje osnovno ustavom zagarantirano pravo na glasanje i, drugo, osigurati provedbu volje birača nakon održavanja izbora.
Prema izvješću, visoki predstavnik je donio niz odluka kako bi ostvario ove ciljeve.
On je 7. lipnja donio paket odluka kojim se omogućava financiranje općih izbora 2022. godine, kao i budućih izbora. Bez ove intervencije ne bi bilo moguće pripremiti i provesti opće izbore održane 2. listopada, navodi se.
Također se objašnjava kako je bilo nužno donijeti izmjene i dopune Izbornog zakona BiH kako bi Zakon bio bolje usklađen s međunarodnim standardima i najboljim primjerima iz prakse. Intervencija visokog predstavnika od 27. srpnja imala je za cilj poboljšati transparentnost izbora. Ovom odlukom Središnjem izbornom povjerenstvu BiH dani su mehanizmi putem kojih može sankcionirati kršenje pravila ponašanja tijekom predizborne kampanje.
Visoki predstavnik u svom izvješću dalje napominje da su političke stranke nekoliko mjeseci bile uključene u dijalog o izbornoj reformi s ciljem otklanjanja političkih zastoja u FBiH. S obzirom na neuspjeh ovog procesa i s obzirom na veliku opasnost da formiranje institucija opet bude blokirano nakon izbora, visoki predstavnik je izvijestio o tome da je 2. listopada donio Paket funkcionalnosti Federacije BiH. Ovaj paket sadrži set mjera koje omogućavaju brzo uspostavljanje zakonodavnih, izvršnih i sudskih tijela nakon izbora.
Prema izvješću, tijekom izborne kampanje politička debata je više bila usredsređena na osobe i odnose među njima, a manje na političke programe. Vladajući SNSD je u Republici Srpskoj stvorio atmosferu u kojoj su često etiketirani kao izdajnici oni koji upućuju kritiku vlasti i političari oporbe. U FBiH je predizborna kampanja bila relativno tiha, iako je došlo do veće polarizacije između političkih protivnika.
Kada je u pitanju ekonomija, u izvješću se navodi da preliminarni pokazatelji za 2022. godinu pokazuju određene pozitivne trendove, iako to ne znači neminovno i bolji ekonomski i društveni razvoj. Stopa registrirane nezaposlenosti je blizu 30 posto, dok udio nezaposlenih mladih osoba u ukupnom broju nezaposlenih prelazi 18 posto. Zbog visoke inflacije, prosječna plaća i mirovina znatno su ispod prosječne potrošačke košarice, što ukazuje na to da čak i oni sa stalnim primanjima teško sastavljaju kraj s krajem.
S obzirom na političku situaciju, visoki predstavnik preporučuje povećan angažman međunarodne zajednice kako bi bilo osigurano puno poštivanje Općeg okvirnog sporazuma za mir i omogućene ključne reforme. S tim u vezi, u izvješću se navodi da EUFOR-ALTHEA nastavlja igrati vitalnu ulogu u očuvanju mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini i da je njeno prisustvo u Bosni i Hercegovini i dalje nužno.
/Desk/