Jedino se ruski veleposlanik u BiH Igor Kalabuhov odazvao današnjoj sjednici NSRS-a sa samo jednom točkom dnevnog reda: ‘Informacija o međunarodnoj političkoj i sigurnosnoj situaciji – mjesto i uloga Republike Srpske’.
Prilikom izlaganja srpskog člana Predsjedništva BiH i predsjednika SNSD-a Milorada Dodika na posebnoj sjednici koja je sazvana na njegov zahtjev, a potom i ruskog veleposlanika u BiH, na trenutke je podsjećalo na sjednicu ruske Dume.
Milorad Dodik u polusatnom obraćanju izaslanicima NSRS-a, između ostalog naglasio kako je “propala vanjska politika BiH”. Osvrnuo se na osnivanje RS-a 9. siječnja, kako je rekao “bez želje za zajedničkom dijelom zemlje s Muslimanima i Hrvatima”. On je pri tom “muslimane” i “Sarajevo” kao i “zapad” optužio za kršenje Daytonskog sporazuma, naglasio je kako od “Rusije nema zahjeva za zauzimanjem proruskih stavova”, te da od Zapada “doživljavaju pritiske za zauzimanjem strane” kao i da je “izričito protiv sankcija Ruskoj Federaciji”, ali i da je “samostalna odluka NATO-a da se bombardira RS i Srbija, mimo međunarodnog prava i međunaordnih odluka”.
“Rusija je ta koja je podigla veto da se srpski narod proglasi genocidnim. Rusija i Kina, nitko drugi. Mi smo uspjeli da od Republike Hrvatske nema rigidnog stava prema onome što zastupamo u RS-u. Hrvatska država i mi smo tu zajedno”, kazao je Dodik.
Dodik je zatražio da se izaslanici NSRS-a izjasne po ovom pitanju.
“Taj pritisak kulminira posljednjih dana da se pridružimo kolektivnim sankcijama Zapada”, kazao je Dodik, istaknuvši kako će “politika Velike Britanije uništiti EU koja slijedi takvu politiku”.
Dodik je također rusku invaziju na Ukrajinu nazvao “specijalnom intervencijom Rusije u Ukrajini”, te je kazao kako je pokrenuo kazneni postupak protiv veleposlanika BiH i stalnog predstavnika BiH u UN-u Svena Alkalaja i ministrice vanjskih poslova BiH Bisere Turković jer se BiH u UN-u pridružila Izjavi zemalja EU u kojoj se osuđuju potezi Rusije u Ukrajini.
“Predlažem da ova Narodna skupština potvrdi da ostanemo poziciji neutralnosti i da nije uvela sankcije Rusiji. RS ima pravo voditi svoju vanjsku politiku. Trebamo dati odgovore kako osigurati suverenost ne samo teritorije, nego i suverenost hoće li RS imati dovoljno hrane i energenata”, kazao je Dodik u svom obraćanju pred NS RS.
Kalabuhov slijedio matricu Lavrova
Ruski veleposlanik Igor Kalabuhov, obraćajući se u NSRS-ue rekao je kako je ovo prvo službeno obraćanje ruskog veleposlanika U NSRS-u ikada. Kazao je kako se Rusija zalaže za dosljedno poštovanje temeljnih principa ravnopravnosti tri konstitutivna naroda i dva entiteta. “Uvjereni smo da decentralizirana arhitektura BiH predviđena Daytonskim sporazumom osigurava normalno funkcioniranje oba entiteta i predstavlja oblik za miran i obostran suživot Bošnjaka, Srba i Hrvata kao konstitutivnih naroda, kao i ostalih i građana u okviru jedinstvene i suverene države”, kazao je Kalabuhov te da “svako vanjsko uplitanje, pogotovo” kako je kazao, “nametanje rješenja protivnih lokalnom mentalitetu i povijesnoj stvarnosti imati dalekosežne i opasne posljedice”.
“Destruktivna uloga međunarodne zajednice, krše se prava Hrvata”
“Na žalost, moramo konstatirati, destruktivnu ulogu dijela međunarodne zajednice koji su neodgovorno podrivaju napredak u post konfliktnim stabilizacijskim nastojanjima. Sebična želja da se primjeni njihova politička agenda u BiH, prvenstveno kroz nametljivo promicanje euroatlantskih integracija, dovela je Zapad do pogubnog kursa ka eroziji Daytonskog sporazuma, što se odražava u neuravnoteženom odnosu prema političkim subjektima u BiH”, rekao je ruski veleposlanik.
Kao što je to rekao dan prije ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, i ruski veleposlanik je spomenuo bh Hrvate.
“Već je došlo do toga da želja RS-a da obrani svoj daytonski status u okviru BiH proglašava antidaytonskim. Ovo je u najmanju ruku apsurdno. Vidimo duboke probleme u FBiH gdje se potiču takve prakse zbog kojih se krše prava Hrvata na legitimno predstavljanje u pojedinim organima vlasti. Faza ‘ručnog upravljanja’ BiH je odavno prošla. Došlo je vrijeme da se puna odgovornost za BiH prenese na predstavnike konstitutivnih naroda”, izjavio je Kalabuhov.
On je naglasio odavno poznati stav Rusije u zalaganju za što skorije ukidanje Ureda visokog predstavnika u BiH te je kritizirao imenovanje aktualnog visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.
“Njemački državljanin Schmidt nepravomoćan”
“Pogotovo što su u uvjetima ostavke bivšeg visokog predstavnika Valentina Inzka i odsustvo njegovog nasljednika, funkcioniranje te strukture neshvatljive. Ne podnose kritiku, pokušaja pojedinih predstavnika međunarodne zajednice da uvedu bh javnost u zabludu zlonamjerno lažnim izjavama da je odluka Upravnog odbora, na razini pojedinih veleposlanika, navodno dovoljna za tzv. imenovanje bez presedana njemačkog državljanina Christiana Schmidta na mjesto visokog predstavnika. Kandidature savih visokih predstavnika, bez iznimke, bili su odobrene u Vijeću ministara UN-a, relevantnim rezolucijama”, rekao je Kalabuhov, pri tom zaključivši ovaj dio izlaganja kako mandat i imenovanje Schmidta “ne može smatrati pravomoćnim” te da, po tom pitanju “visoko cijeni principijelan stav rukovodstva RS-a”.
Ruski veleposlanik pri tom se usprotivio sankcijama koje su američka i administracija Velike Britanije nametnule dužnosnicima RS-a, između ostalih i Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović.
Protiv sankcija Zapada
“Kategorično odbacujemo bilo kakvo miješanje u unutarnje političke procese u BiH. Neupitno je da bilo kakve akcije usmjerene protiv zakonito izabranih političara i demokratskih formiranih institucija u BiH i entiteta ne mogu se smatrati legitimnim. Jednako pogubne smatramo jednostrane sankcije zapadnih zemalja usmjerene protiv aktera koji vodi neovisnu političku liniju. Smatramo da je ovo pokušaj utjecaja na unutarnje političke procese. Pritisak sankcijama na neovisne medije u RS zaslužuje oštru osudu”, istaknuo je on.
Ruski veleposlanik posebno je naglasio kako Rusija poštuje suvereno pravo BiH da realizira svoje političke prioritete, ali i da Rusija ima pravo naglasiti potencijalne probleme u slučaju, kako je rekao, “hipotetičkog pristupanja BiH političkim i vojno-političkim savezima koje provode neprijateljsku i agresivnu liniju prema Ruskoj Federaciji”.
“BiH prijateljska država – produžen ugovor za nabavku plina po istim uvjetima”
“Rusija je zainteresirana za jačanje obostrano korisne suradnje s BiH, istovremeno ne možemo se stvoriti s tvrdnjom da razvoj veza s jednim entitetom može biti usmjeren protiv drugog. Riječ je o našoj spremnosti da proširimo veze s Bošnjacima i Hrvatima kao dva od tri konstitutivna naroda i da u najvećoj mjeri iskoristimo potencijale u te ciljeve. Nesumnjivo je da je RS nas ključni ekonomski partner BiH, ovdje u velike ruske investicije, naši gospodarski subjekti su zainteresirani za ostanak na tržištu RS i razvijaju posao”, poručio je.
On je najavio i što skorije otvaranje ureda ruskog veleposlanstva u Banja Luci i ogranka ruskog kulturnog centra, a izgradnju rusko-srpskog hrama označio je kao najznačajniji bilateralni projekt, spomenuo je i značajnu ulogu suradnje NSRS i ruskog parlamenta, a posebno je spomenuo i “suzbijanje krivotvorenja činjenica iz 2. Svjetskog rata”, št je naglasio posebno važnim jer se, kako je rekao, “takvom propagandom iskrivljuju ciljevi ruske specijalne operacije u Ukrajini”
“Kako je naglasi predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin, postavljeni ciljevi će biti nesumnjivo ispunjeni”, kazao je Kalabuhov te potom istaknuo kako vjeruje da veze između Rusije, BiH i RS imaju veliki potencijal te da će nastaviti suradnju.
“Sjećamo se da je činjenica da se BiH odbila pridružiti zapadnim ekonomskim sankcijama na međunarodnoj areni te tako omogućila i značajan izvoz bh proizvoda u Rusiju. Uvjereni smo da slične mogućnosti postoje i u ovom trenutku. Usprkos insinuacijama o pristupanju BiH sankcijama proti Rusije, djelovanja pojedinih bh diplomata ne možemo smatrati odrazom konsolidirane politike BiH. Zato, Rusija BiH svrstava u naše prijateljske države. samo jedan primjer: Produžetak ugovora o opskrbi plinom na istim uvjetima”, zaključio je Kalabuhov istaknuvši da je “obostrana suradnja s Rusijom u interesu svih građana BiH, zainteresiranih za mir, blagostanje i napredak”.
Nesumnjivo je da će izjave Kalabuhova rezultirati mnogim reakcijama.
/desk/