Spasilačke službe tragaju za ultrakonzervativnim iranskim predsjednikom Ebrahimom Raisijem (63), koji je nestao negdje usred planinskog područja na istoku Irana, nakon što je došlo do problema prilikom slijetanja helikoptera u kojem je predsjednik bio. Prema posljednjim informacijama, locirali su letjelicu i kažu da ima preživjelih.
Kako prenosi Jutarnji list, helikopter koji je prevozio iranskog predsjednika Ebrahima Raisija i njegova ministra vanjskih poslova srušio se u nedjelju popodne dok je prelazio planinski teren po gustoj magli na povratku s posjeta granici s Azerbajdžanom, rekao je iranski dužnosnik Reutersu. Državna TV citirala je dužnosnika koji je rekao da su najmanje jedan putnik i jedan član posade bili u kontaktu sa spasiocima.
Budući da su dužnosnici stupili u kontakt “nekoliko puta” s putnikom i članom posade nedugo nakon nesreće, “čini se da incident nije bio težak”, rekao je iranski potpredsjednik za izvršna pitanja Mohsen Mansouri. Dodao je i da su ministarstvo komunikacija i druge sigurnosne agencije identificirale područje incidenta u radijusu od 2 kilometra.
U helikopteru su se nalazili i iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian, guverner pokrajine Istočni Azerbajdžan Malek Rahmati i još nekoliko članova kabineta. Oni su se vraćali iz regije Khoda Afarin u iranskoj pokrajini Istočni Azerbajdžan. Predsjednikov konvoj činila su tri helikoptera. Dva od njih, koja su prevozila ministre i dužnosnike, uspješno su stigla do odredišta, dok je helikopter koji je prevozio predsjednika Raisija imao problema prilikom slijetanja.
Iranski mediji pišu kako su neki od neki od predsjednikovih suputnika u helikopteru u jednom trenutku uspjeli stupiti u kontakt sa središnjim vlastima, ali se veza prekidala zbog loših vremenskih uvjeta. Sve dežurne hitne ekipe odmah su poslane na mjesto incidenta, ali im potragu otežava loše vrijeme. Reutersu je anonimni iranski dužnosnik rekao da su životi Raisija i Amira- Abdollahiana “ugroženi”.
Načelnik glavnog stožera iranske vojske naredio je da se svi resursi vojske i elitni Korpus islamske revolucionarne garde koriste u operacijama potrage i spašavanja. Predsjednik iranskog Crvenog polumjeseca, Pir Hossein Kolivand, rekao je da 40 spasilačkih timova, uključujući bespilotne letjelice, traga za predsjednikom.
HTV također prenosi kako su Rusija, Azerbajdžan, Armenija i Irak ponudili su pomoć spasiocima u pronalasku helikoptera. Europska unija rekla je da je aktivirala svoju uslugu Copernicus, kako bi pomogla u potrazi za srušenim helikopterom.
Sustav Copernicus pruža proizvode za mapiranje na temelju satelitskih slika. U objavi na platformi X, Janez Lenarcic, europski povjerenik za upravljanje krizama, rekao je da je EU odgovorila na zahtjev Irana za pomoć.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei pozvao je Irance da ne brinu za zemlju dok se nastavlja potraga za helikopterom u kojem je bio predsjednik Ebrahim Raisi, a doživio je nesreću na sjeverozapadu Irana.
“Iranski narod ne treba biti zabrinut, neće biti previranja u zemlji”, rekao je. Izrazio je nadu da će “Bog vratiti predsjednika i njegove kolege u ruke nacije”.
Kako podsjeća Jutarnji list, Ebraham Raisi poznat je kao tvrdolinijaš u konzervativnoj Islamskoj republici Iranu. Nakon ajatolaha Hamneija on je najmoćniji čovjek u zemlji. Prije dolaska na mjesto predsjednika, Raisi je vodio iransko pravosuđe.
Redovito ga se spominjalo kao potencijalnog nasljednika 85-godišnjeg ajatolaha. Raisi se u nedjelju vraćao iz posjeta Azerbajdžanu, gdje se susreo s azerbajdžanskim predsjednikom Ilhamom Alijevim.
Raisi je kao predsjednik Irana uvelike krojio iransku vanjsku politiku koja je sve ratobornija i sve se manje suzdržava u sukobljavanju s Izraelom. Strateški, Raisi je podržavao i pogonio širenje utjecaja Irana u regiji i aktivno sudjelovanje na međunarodnoj sceni. Raisi je podržavao program obogaćivanja urana do razine potrebne za nuklearno oružje. Podržao je javno napad na Izrael u travnju kao odmazdu za izraelski napad na iranski konzulat u Siriji.
Pod vodstvom Raisija, Iran je pokrenuo veliko gušenje pobune nakon smrti mlade djevojke Mahse Amini, koja je 2022. umrla u policijskom pritvoru nakon što je zatvorena jer nije velom pokrila kosu.
Taj je događaj izazvao velike prosvjede koji su se širili po Iranu, a represivni sustav odlučio je grubo ugušiti te prosvjede i ugasiti političku krizu. Iranske aktivističke udruge ustvrdile su da je najmanje 500 prosvjednika ubijeno u sukobima s policijom. Preko 22.000 ljudi je uhićeno. Bila je to jedna od najvećih unutarnjih kriza u Iranu posljednjih godina.
/Desk/