Mađarski premijer Viktor Orban i njegova vlada nalaze se u središtu skandala s austrijskom tvrtkom ‘Spar’, koja je vlasnik trgovinskih lanaca u Mađarskoj, ali i drugim zemljama. Naime, izvršni direktor ‘Spar’ Austrija, Hans Reinsch, iznio je u javnost informacije kako je Orban od njega tražio da njegovi rođaci investiraju u tvrtku, a kada je dobio negativan odgovor, njegova vlada povećala je poreze na ekstraprofit i organičila cijene. Zbog toga, ‘Spar’ premiješta kapital iz Mađarske u Švicarsku.
Izvršni direktor ‘Spar’ Austrija, Hans Reinsch ispričao je za jednu austrijsku novinsku kuću kako mađarski premijer Viktor Orban želi da netko od njegovih rođaka investira u tvrtku, prenio je mađarski Daily News. Na taj način, objasnio je Reinsch, mađarska vlada želi preuzeti vlasništvo nad drugim najvećim lancem hrane na mađarskom tržištu. Kao rezultat toga, tvrtka ‘Spar’ počela je izvlačiti kapital iz Mađarske, prenosi portal N1 Srbija.
Ultimatum premijera
Tvrtka sa sjedištem u Salzburgu dala je neka od upravljačkih prava nad svojim filijalama u sjevernoj Italiji, Sloveniji, Hrvatskoj i Mađarskoj svojoj podružnici u Švicarskoj. Hans Reinsch je rekao da Orbanova vlada maltretira njihovu tvrtku dodatnim porezima i ograničenjima cijena. Zbog toga su podnijeli žalbu Europskoj komisiji i modificirali rad svoje mađarske podružnice kako bi je zaštitili od „Orbanovih ruku”.
Reinsch je rekao kako ih je Orban zamolio da puste jednog od njegovih rođaka u mađarsku filijalu kao investitora. Dugoročni plan, dodao je austrijski izvršni direktor, bio je preuzimanje vlasništva nad ‘Sparom’ Mađarska. Reinsch je dodao da to nije jedinstven problem. Prošle godine, Europska komisija je u izvešću istaknula kako su mađarski oligarsi ostvarili upliv u puno stranih tvrtki. Št više, broj stranih tržišnih učesnika koji se žale na prekršaje i zastrašivanja mađarskih vlasti kontinuirano raste.
Mađarska vlada je medijima kratko odgovorila na pitanja o ‘Sparu’, navodeći da je Europska unija procijenila da je njihov porez na višak profita zakonit. „To su činjenice. Svaka druga izjava je neosnovana“, naveli su iz Orbanovog kabineta.
Reinsch je rekao da su mađarsku tvrtku podijelili na dva dijela kako bi izbjegli mogući gubitak. Uzeli su prava na upravljanje imovinom i zgradom, maloprodaju i logistiku od svoje mađarske podružnice i dali ih svojoj švicarskoj tvrtki.
Strane tvrtke kao što su ‘Lidl’, ‘Spar’, ‘Tesko’ i ‘Oshan’ dominiraju u mađarskom sektoru maloprodaje hrane. Mađarska vlada je povećala porez na višak dobiti na maloprodajne tvrtke sa 4,1 na 4,5 posto. Kao rezultat toga, prihod mađarskih podružnica je znatno opao.
‘Spar’ je peti najveći poslodavac u Mađarskoj: Zapošljava 14.000 ljudi
Austrijski lanac je, stoga, podnio žalbu Europskoj komisiji protiv mađarske vlade, navodeći da Orbanova porezna politika krši zakone EU, posebno u pogledu slobodnog kretanja robe. Austrijski ministar ekonomije Martin Kocher i ministar vanjskih poslova Aleksander Schallenberg podržali su taj potez.
Gubitak ‘Spara’, kako navodi portal Daily News, u 2023. iznosio je 47,8 milijuna eura, a samo godinu dana radnije iznosio je 32,8 milijuna eura.
‘Spar’ je peti najveći poslodavac u Mađarskoj s 14.000 zaposlenih. Posjeduje dva logistička centra, dvije tvornice mesa, dodatni pogon i 368 trgovina. Zarada ‘Spara’ prije kamata i poreza iznosila je 120 milijuna eura u 2023.
/Desk/