Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”
    • Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika
    • Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    • Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska
    • Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?
    • Poniženi branitelji i obezvrijeđena država – braniteljski dodatak 1,5 KM mjesečno – Ništavnih 65 KM za skoro četiri godine obrane BiH – manje od dnevnice bilo kojeg političara
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Skidanje zastave hrvatskog naroda u BiH – Nema uhićenja, niti procesuiranja za nacionalnu mržnju

    republikaBy republika03.06.2022Updated:03.06.2022No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Nema reakcije tužiteljstva i nadležnih policijskih tijela, na javno promoviranje nacionalne mržnje prema drugom i drukčijem, na skidanje zastave hrvatskog naroda u BiH u mjestu Jelah (Usora) gdje je radikalni novinar Miralem Merdić prvo najavio da će skinuti zastavu Hrvata u BiH koja je postavljena na lokalno katoličko groblje i spomen obilježje poginulim braniteljima HVO-a, snimajući prijetnju, da bi potom isto bilo učinjeno pod okriljem noći, kao i gaženje vijenaca i cvijeća u Sarajevu koji su položeni u spomen na poginule branitelje HVO-a.

    Na otvorenu i agresivnu međunacionalnu netrpeljivost nema samostalne reakcije niti od strane predstavnika međunarodne zajednice – odnosno, ona je uslijedila tek nakon novinarskih upita (OSCE, američko veleposlanstvo u BiH, Izaslanstvo EU u BiH).

    Iz HNS-a su reagirali priopćenjem za javnost u kojem navode kako je posrijedi “sramotna šutnja na uništavanje vjerskih i nacionalnih obilježja Hrvata u BiH, bude se duhovi fašizma i segregacije”.

    “Hrvatski narodni sabor sa zgražanjem osuđuje napade na hrvatsko stanovništvo u Bosni i Hercegovini kojima se sve češće svjedoči. Grubi nasrtaji na identitet, vjerske objekte i nacionalna obilježja duboko su zabrinjavajući, osobito za društvo koje se temelji na različitosti.

    Uvažavajući međunarodne partnere koji su si za zadatak dali očuvanje mira i stabilnosti u našoj državi, pozivamo ih na konačno očitovanje i djelovanje po pitanju vjerskih i nacionalnih netrpeljivosti. Hrvatski narodni sabor traži očitovanje po pitanju rastuće radikalizacije kojom se hrvatskom narodu želi oduzeti pravo na suživot identitet.

    Teško je ostati imun na sve ono što hrvatsko stanovništvo prolazi posljednja tri dana u različitim krajevima BiH. Da apsurd u svom iskaljivanju netrpeljivosti bude još veći, takvi fašistički ispadi sada su se počeli i snimati i video evidentirati. Kao da je sam čin malo, pa je mržnja dobila dimenziju više.

    Na sramna događanja u Jelahu i uništavanje spomen obilježju u Sarajevu su ljudsko dno i pokušaj dokidanja dostojanstva. Takvo što se nije dogodilo u Mostaru, takvo što se nije dogodilo u Orašju, nego u sredinama gdje je drugi konstitutivni narod u manjoj ili većoj demografskoj brojnosti.

    Podsjetit ćemo na događaje u Varešu prije izglednog vremena i nemile prizore u dvorištu župne crkve. Pitamo se što je sljedeće? Koja vrsta fašizma, nacionalne nesnošljivosti i ugnjetavanja će sljedeća biti i na koji način će se “ovjekovječiti”? Što Hrvati diljem BiH, osobito u sredinama gdje su u demografskom deficitu, mogu još očekivati? Postaje li vjerska segregacija pravilo ponašanja u multikonfesionalnoj zemlji? Još jednom osuđujemo takve fašističke ispade kojima iz dana u dan kontinuirano svjedočimo.

    Pozivamo međunarodnu zajednicu da konačno, jasno i nedvosmisleno, nazove ovakve prizore pravim imenom i osudi takvo ponašanje. Bosna i Hercegovina je zemlja tri konstitutivna naroda koji pripadaju različitim konfesijama, što bi trebalo biti bogatstvo, a ne sredstvo obračuna s drugim i drugačijim. Neosuđivanjem prešutno odobravate takvo ponašanje što može odvesti u neželjene događaje gdje bilo kakva “naknadna pamet” može biti zakašnjela”, navode iz HNS-a.

    /desk/

    branitelji HVO usora zastava
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka

    18.07.2026

    Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi

    17.07.2026

    Svečano obilježen Dana grada Stoca – uz poruke poštovanja prošlosti, očuvanja stabilne sadašnjosti i izgradnje sigurne budućnosti

    17.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka

    Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.