Lanac restorana brze hrane McDonald’s u ponoć je, nakon punih jedanaest godina, prestao s radom u BiH, budući da je ta kompanija oduzela licencu za rad tamošnjoj franšizi zbog niza skandala. No, koja će posljedica povlačenja ove franšize iz BiH imati u budućnosti – teško je ocijeniti. Sama činjenica da se s tržišta povlači jedna od najvećih američkih tvrtki, šalje vrlo negativnu poruku o Bosni i Hercegovini i svakako je obeshrabrujuća za buduće ulagače.
Da nešto nije u redu, dalo se danima naslutiti i u mostarskoj poslovnici u trgovačkom centru Mepa Mall. Brojni posjetitelji negodovali su jer se, umjesto prepoznatljivog mirisa hrane ovog američkog lanca, hodnicima i radnjama u prizemlju širio snažan, opor miris nalik na ćevapdžinice na tržnicama. Je li se kupcima prodavala hrana s McDonald’sovom licencom ili je bilo u pitanju nešto drugo – tko će to sada znati.
“Da, istina je. McDonald’s prestaje s radom od subote zbog niza problema. Portali su naveli točnu informaciju”, rekao je za Hinu donedavni zaposlenik lokalne franšize McDonald’sa.
Dugovanja za najam prostora
Problemi su nastali kada je Županijski sud u Sarajevu zbog dugovanja za najam početkom prosinca naložio povrat Raiffeisen banci jednoga prostora u kojemu se nalazio McDonald’sov restoran. Lokalni mediji su naveli kako se radi o dugovanju od pola milijuna eura.
Raiffeisen banka je potvrdila da su dobili presudu protiv kompanije Gliese 581g, koja je bila lokalna franšiza McDonald’s.
Inače vlasnik licence za McDonald’s je tvrtka Gliese 581g koja je prošle godine ostvarila prihod od skoro 18 milijuna KM, dok je ostala dužna 1,2 milijuna KM Reiffesen banci u čijem prostoru se tvrtka nalazi. Iz Raiffeisen banke za N1 su potvrdili da je točno da im Gliese 581g duguje novac, ali detalje nisu navodili.
“Presudom Kantonalnog suda u Sarajevu je u većem dijelu potvrđena prvostupanjska presuda kojom je odlučeno da je kompanija Gliese 581g d.o.o. Sarajevo obvezna platiti Raiffeisen banci iznos duga na ime neplaćenih zakupnina u skladu sa Ugovorom o zakupu. Također, odlučeno je da je kompanija obvezna predmetni poslovni prostor dati Banci u posjed te nadoknaditi troškove postupka”, istaknuli su iz Raiffeisen banke u izjavi za medije.
N1 televizija je navela da je nakon te presude i niza utvrđenih nepravilnosti i kriminala, uprava kompanije za Europu McDonald’s raskinula ugovor s lokalnom franšizom, zbog čega se niz restorana koje su otvorili u Sarajevu i Mostaru zatvara od subote.
Portal Raport, pak, navodi kako se BiH na taj način našla u društvu s Rusijom i Bjelorusijom. Tamo je McDonald’s zatvorio restorane u znak solidarnosti s Ukrajinom, a u BiH “zbog kriminala i javašluka”, naveli su.
HINA prenosi kako je i niz drugih medija u BiH objavio je informaciju o zatvaranju McDonald’s restorana u BiH nakon punih 11 godina rada, dok se iz McDonald’sa o tome nisu oglašavali. Ni od vlasnika franšize za BiH još uvijek nema službenih informacija o zatvaranju restorana.
“Mislim da je dugoročna odluka o odlasku s tržišta BiH”
N1 BiH je u pokušaju da dobije više informacija o zatvaranju razgovarao s Borivojem Simićem, urednikom portala Indikator.ba koji je i ranije pisao o poslovanju McDonald’sa u BiH. On smatra da je ovo strateška dugoročna odluka o napuštanju tržišta.
“Očekivanja su vjerojatno veća nego što naše tržište može pružiti. Činjenica je da se McDonald’s u BiH sporo razvijao i da stvari nisu išle u željenom pravcu”, objasnio je Simić. S obzirom na to da postoji mogućnost, koja se neslužbeno spominje, da se pojavi novi vlasnik franšize, Simić kaže da je to moguće, ali malo vjerojatno.
“To se ne može u potpunosti isključiti, mislim da nije problem franšiza, nego da je to pitanje tržišta”, naveo je Simić za N1.
U McDonald’su u Sarajevu sinoć (petak, 30. prosinca), su se u poslovnicama McDonald’sa u Sarajevu stvarale velike gužve. Na drive-inu je kolona automobila, a i u restoranu bili su redovi ljudi.
Prvi restoran McDonald’sa otvoren je 2011. u Sarajevu, a u Mostaru je otvoren 2012. godine. Posljednji objekt McDonald’sa u Bosni i Hercegovini otvoren je 2020. godine, u sarajevskom naselju Šip.
Poslovanje McDonald’sa u BiH i prije je nailazilo na teškoće pa su tako svojevremeno zatvoreni objekti koji su bili otvoreni u Banjoj Luci i Tuzli.
Analitičari su to objašnjavali činjenicom da je McDonald’s preskup za uvjete koji vladaju u BiH, a ima konkurenciju u domaćim ćevapima i drugim specijalitetima s roštilja koji imaju jaku ukorijenjenu tradiciju u zemlji. Međutim, uspješno poslovanje poslovnica to je demantiralo, jer su kupci rado dolazili u ovaj američki lanac brze hrane, pa i po cijenu skuplje hrane.
/Desk/