Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    • Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika
    • Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    SIPA: U BiH prošle godine ‘oprano’ više od 35 milijuna novca od droge, korupcije …

    republikaBy republika27.01.2023No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    foto: Ilustracija

    Službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, istragama kaznenih djela pranja novca, prošle godine su utvrdili da je u legalne novčane tokove u BiH ubačeno 35.191.143 KM nelegalno stečenog novca, navodi se u Prijedlogu izvješća o radu SIPA za 2022. godinu u koji je portal Capital.ba imao uvid.

    U izvješću se navodi da je SIPA nadležnim tužiteljstvima u BiH podnijela ukupno 102 izvješća o postojanju osnova sumnje o počinjenom kaznenom djelu protiv ukupno 347 osoba od kojih su 332 fizička, a 15 pravnih subjekata i 12 dopuna izvješća protiv 24 fizičkih i pet pravnih subjekata, piše Capital.ba.

    „Pričinjena materijalna šteta od prijavljenih kaznenih djela pranja novca iznosila je ukupno 14.004.088 KM, a stečena imovinska korist 14.341.667 KM“, navodi se u izvješću. Nadalje se dodaje kako je u okviru istraga kaznenih djela iz nadležnosti SIPA vođeno je šest financijskih istraga.

    „SIPA je prepoznala važnost vođenja ove vrste istraga zbog utvrđivanja nezakonito stečene imovine i stvaranja pretpostavki za njeno oduzimanje u sudskom procesu“, stoji u izvješću.

    Od ukupnog broja podnesenih izvješća, kaže se dalje, podneseno je 15 kojima je prijavljeno 145 fizičkih osoba i osam pravnih subjekata zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno kazneno djelo organizirani kriminal u svezi s kaznenim djelima financijskog kriminala i korupcije, neovlaštenog prometa opojnim drogama i pranjem novca.

    „Imovinska korist identificirana podnesenim izvješćima o postojanju sumnje o počinjenim kaznenim djelima iz područja financijskog kriminala iznosi 28.730 KM i 10.000 eura, a materijalna šteta 1.264.778 KM“, stoji u izvješću o kojem piše Capital.ba.

    SIPA je u 2022. godini radila na ukupno 2.901 predmetu iz nadležnosti Suda BiH, od čega je 1.419 okončano, a od ukupnog broja predmeta 1.248 je istražnih (okončano 380) i 1.653 obavještajnih predmeta od čega je okončano 1.039 predmeta.

    /Desk/

    BiH droga korupcija novac pranje novca Sipa
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    16.07.2026

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    16.07.2026

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    15.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.