Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH, između ostaloga, na današnjoj sjednici ponovno je donijela nekoliko odluka o novčanom kažnjavanju političkih stranaka u BiH zbog preuranjene političke kampanje, ali i lažnog predstavljanja i trgovanja mjestima ubiračkim odborima, a što je i vrlo zanimljiv slučaj.
Kažnjeni su PDP, SNSD i HDZ BiH i SDP BiH. Zanimljivo je kako se u ovim odlukama Sip pozivao i na objave na nalozima društvenih platformi političkih stranaka i kandidata, što pokazuje kako se vrlo ažurno prati zakonitost ponašanja političkih stranaka i kandidata.
Nezavisna lista za Bosanski Petrovac kažnjena je novčanom kaznom od 3.000 KM jer je njihov kandidat Haris Nešić vodio preuranjenu izbornu kampanju. Haris Nešić, kao kandidat te stranke za načelnika Bosanskog Petrovca na svom Facebook nalogu vodio preuranjenu izbornu kampanju, objavio kako je kandidat i tko koga podržava, a kak oje pri tom upotrebljavao sintagme poput “probosanska priča”, “probosanski vektor” itd.
PDP je sankcioniran s 5.000 KM, a gradonačelnik i kandidat PDP-a za gradonačelnika Banja Luke Draško Stanivuković s 3.000 KM. Kazna je izrečena jer je Stanivuković, kao PDP-ov kandidat za gradonačelnika Banja Luke, gostujuči u emisiji TANJUG TV, izjavio kako je siguran u pobjedu i da će biti uvjerljiviji pobjednik nego 2020. godine. U trenutku davanja ovih izjava on je bio ovjereni kandidat stranke, a što je još jedan od slučajeva preuranjene kampanje.
Također, SIP je kaznio i SNSD s 7.500 KM, jer je na jednom skupu u Banja Luci, za kojeg se nije utvrdio je li organizator ta stranka, ali kako je vođena preuranjena kampanja na način da je prisutnima dijeljen promotivni materijal, a na skupu su bili prisutni nositelj liste te stranke Vlado Đajić i kandidat za gradonačelnika Nikola Šobot, dok je voditelj programa pozivao na glasanje za SNSD i njihove kandidate na lokalnim izborima.
Kažnjen je i HDZ BiH s 4.500 KM, jer je, kako je pojašnjeno iz SIP-a, Gradski odbor HDZ-a Mostar na Facebook stranici predstavio obilazak GO HDZ Mostar i predsjednika Marka Novaka, pojedinim mjestima u Mostaru te kako su u svojoj objavi naveli da su “doznali što je sve potrebno učiniti kako bi se poboljšala kvaliteta života” te da su to “smjernice za buduće projekte koje planiraju i dalje provesti”, kao da su, kako pojašnjavauju iz CIK-a, i ove dosadašnje proveli pa kažu da će provesti i druge, što govori kako je HDZ BiH, kroz strukturalne projekte lokalne zajednice koje su se realizirali prikazivao kao svoje i tako vodio preuranjenu kampanju.
Iako su do tada sve odluke o sankcioniranju političkih stranaka i kandidata do ove točke na današnjoj sjednici donesene jednoglasno, protiv sankcija HDZ-u BiH usprotivio se član SIP-a Vlado Rogić.
“Ja ne smatram da se ovdje radi o prekršaju članka 711, Izbornog zakona kada se uzmu sintagme koje su napisane u Facebook objavi. Kaže: ‘Razgovarali su o mještanima o njihovim potrebama i problemima te iz prve ruke doznali to je sve potrebno za poboljšanje kvalitete života u ovima zaseocima i to je smjernica za buduće projekte’. Mislim da bi kažnjavanje na ovaj način maltene zabranili sve objave političkim strankama, a poznato je da je ovo vrijeme, ili nekoliko mjeseci prije izbora, političke stranke najviše rade. Zabranjujući takve aktivnosti, stavili bi ih u položaj pasivnosti i oni bi, praktički, bili sklonjeni s društvenih mreža, izuzev velikih događaja koji se organiziraju. Zato ne prihvaćam ni našu varijantu koja kažemo ‘jest, to ne bi bila kampanja, ali da su to zajednički objavili s drugim strankama’. Nemoguće je to objaviti s drugim strankama, jer svaka stranka ili politički subjekt za sebe vodi kampanju”, rekao je Rogić pokušavši pojasniti svoje stavove kako se ne radi o preuranjenoj kampanji, no čini se da je doprinio još većoj uvjerenosti upravo u suprotno.
No, ova odluka je ipak izglasana s 5 glasova ‘za’ i 2 glasa ‘protiv’ – članova Vlade Rogića i Ahmeta Šantića.
Između ostaloga, na današnjoj sjednici SIP je prvi put odlučivao i o lažnom predstavljanju, odnosno o trgovini mjestima u biračkim odborima. Utvrđena je odgovornost HDZ-a BiH i SDP-a BiH, te su kažnjeni sa po 4.000 KM.
U obrazloženju je navedeno da je Tarik Osmanhodžić imenovan u jedan birački odbor u Tuzli, a delegiran je ispred HDZ-a, iako je član SDP-a, što ova stranka nije ni sporila da je u pitanju njihov član, dok je i sam Osmanhodžić na društvenim mrežama dijelio objave s druženja Foruma mladih SDP-a Tuzla. Kako je navedeno, to govori da je Osmanhodžić imenovan od HDZ-a iako je član SDP-a te da je posrijedi trgovina biračkim mjestom. Osmanhodžić je također kažnjen, ali s 1.000 KM i zabranom angažiranja u organima za provođenje izbora u sljedeće četiri godine. Članovi SIP-a za ovu odlugu glasali su jednoglasno.
/Republika/