Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    • Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada
    • HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM
    • Kineski BYD ulaže 81 milijun eura u proizvodnju električnih autobusa u Mađarskoj
    • Zbog e-cigareta pojavila se nova razorna vrsta upale pluća
    • Trenutak užasa na pozornici: Beyonce umalo ispala iz letećeg automobila
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Sebija Izetbegović u sukobu interesa: Ili ostavka na KCUS ili Skupštini – oboje ne može – Nije jedina, sumnja na još njih 30

    republikaBy republika04.01.2023Updated:04.01.2023No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo je danas pokrenuo postupak utvrđivanja sukoba interesa protiv 13 osoba. Izuzev direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović, na popisu su se našli i dobro znani dužnosnici poput Aljoše Čampare, Adnana Delića, Kenana Magode i drugih, izvješćuje N1 BiH.

    Mediji su ranije objavili kako se na ovom popisu našlo i jeno od ‘najzvučnijih imena – Sebija Izetbegović direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Saraevu (KCUS), koja je u ovom sazivu i zastupnica u SDA Skupštini KS.

    Kako je za N1 potvrdio šef Ureda za borbu protiv korupcije KS Erduan Kafedžić, među onima koji su također prihvatili mandat u ovoj skupštini i završili na istoj listi je i SDP-ov Davor Čičić, koji je i županijski ministar financija. Sukob interesa proispitivat će se i za ministra gospodarstva ove županije Adnana Delića, koji je i zastupnik u federalnom parlamentu, potom NIP-ovog Aljošu Čamparu koji obnaša i županijsku zastupničku, te federalnu izvršnu funkciju, ali i za SDP-ovog Kenana Magodu koji je istovremeno županijski zastupnik i prvi čovjek Turističke zajednice.

    Kako piše N1 BiH, u Sarajevskoj županiji sumnja na sukob interesa utvrđena je kod najmanje 30 osoba, no još nije pokrenut postupak protiv svih njih. Tu spadaju još i NIP-ovi Aida Ožegović i Midhat Kerla, DF-ova Marijela Hašimbegović, Nihad Uk i Miomirka Melank (Naša stranka), SDP-ov Abel Baltić, te SDA-ov Hamdija Hasanović.

    Pri tom N1 BiH pojašnjava da županijski zakon propisuje da nositelj javne dužnosti može istovremeno obavljati samo jednu javnu funkciju te da se to odnosi na sve razine vlasti, a ne samo u Sarajevskoj županiji.

    Ipak, federalni zakon koji regulira ovo pitanje, ne propisuje sukob interesa u istom slučaju, stoga mnogi političari smatraju da će izbjeći kazne zbog duplih funkcija.

    Novi zakon

    Novi Zakon o prevenciji i suzbijanju korupcije u Sarajevskoj županiji, koji je stupio na snagu 1. siječnja 2023. godine, zabranjuje obavljanje više dužnosti istovremeno.

    Prema ovom zakonu, ista osoba neće moći biti i zastupnik u županijskoj skupštini i direktor neke ustanove, kao što je to ranije bio slučaj. Radi se o dvojnim dužnostima, što je sada zabranjeno.

    To znači da Sebija Izetbegović, direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), koja je preuzela mandat zastupnice u Skupštini ŽS, mora podnijeti ostavku na čelu KCUS-a, piše Dnevni avaz.

    Za nju je, kako je kazano za Dnevni avaz, Ured za borbu protiv korupcije utvrdio da je u očitom sukobu interesa. Ali ne samo Sebija Izetbegović. Ured ima podatke za više od 20 dužnosnika. Neki su, kako je potvrđeno, već podnijeli ostavke, dok drugi to, očito, ne žele.

    Doznaje se da će Ured za borbu protiv korupcije već danas pristupiti detaljnoj analizi primjene Zakona i početi slati institucijama odluke o izjašnjenju.

    ”Od osoba za koje smo utvrdili da su u sukobu interesa prvo ćemo tražiti očitovanje, a zatim razrješenje s dužnosti u zakonskom roku”, rečeno je za Avaz iz Ureda za borbu protiv korupcije Sarajevske županije.

    Novčana kazna

    A sankcije, ukoliko se neka osoba ogluši na ovaj zakon, više su nego jasne. Kazne se kreću od 2.000 do 10.000 KM. Ovakva sankcija prijeti i direktorici KCUS-a.

    ”U slučaju da nositelj javne funkcije ne podnese ostavku ili na drugi način ne odstupi s nespojive funkcije, Ured će ga kazniti novčanom kaznom u iznosu od 2.000 do 10.000 KM, što je propisano u članu 65. Zakona”, zaključili su iz Ureda.

    Ako nositelj javne funkcije ne podnese ostavku ili na drugi način ne odstupi s jedne ili više nespojivih funkcija u roku od 30 dana, Ured dostavlja odluku kojom se odlučuje o postojanju sukoba interesa instituciji, gospodarskom društvu, fondaciji ili udruženju u kojem nositelj vrši nespojivu funkciju.

     

    /Desk/

    izdvojeno KCUS ostavka Sebija izetbegović sukob interesa
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    30.06.2025

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    30.06.2025

    Južna Europa pod toplinskim valom – U Španjolskoj i do 46 stupnjeva

    30.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada

    HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.