Kako je kazao, svake godine vidimo imena ljudi koji se ukopavaju i koja su dodana onima koji su već sahranjeni u Potočarima.
“Ako netko sumnja kakva budućnost mora ovdje biti, a to govorim i posebno nekima u Banja Luci, pozvao bih ih samo da dođu ovamo, da šutimo, razmišljamo, tugujemo i odemo s ovog mjesta s jakom opredijeljenošću s porukom ‘nikada više’ i da daju sve od sebe kako bi imali mirnu i zajedničku budućnost na ovim prostorima, u Srebrenici, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini”, poručio je Schmidt.
Murphy: Važno da prihvatimo istinu
Veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u BiH (SAD) Michael Murphy također je bio danas u Srebrenici. On je istaknuo kako mu je pripala tužna čast i privilegija da u ime SAD-a oda počast žrtvama genocida u Srebrenici.
“Iznimno je važno da svi prihvatimo istinu o onome što se dogodilo ovdje i ukazujemo čast žrtvama u vrijeme kada se događa poricanje genocida i kada je ono sve češće i u sve ružnijim oblicima. SAD danas stoje uz žrtve i njihove obitelji i ukazujemo im počast danas i zauvijek”, izjavio je veleposlanik Murphy.
On će se kasnije priključiti učesnicima Marša mira kako bi podržao preživjele i obitelji žrtava, njihovu hrabrost i pomogao njihova nastojanja da dođu do smiraja.
“Poruka ide svim političarima u BiH i globalno, a to je da svi moramo priznati i prihvatiti istinu o onome što se dogodilo na području Srebrenice, moramo podučavati o tome buduće generacije, iskazivati počast žrtvama i podržati one koji rade na pronalasku posmrtnih ostataka nestalih”, poručio je.
Dodao je da su SAD ponosne što su bile kosponzori Rezolucije o genocidu u Srebrenici i što su za nju glasale.
“Smatram da je naša obveza da međunarodna zajednica jasno i glasno kaže što se ovdje dogodilo i da se održava kultura sjećanja”, zaključio je veleposlanik Murphy.
/Desk/