Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Plenković: BiH jedna od tema na Europskom vijeću
    • EU, Velika Britanija i SAD desetke tisuća nepoželjnih migranata žele smjestiti u Srbiju, BiH i Albaniju – Bh “lideri” šute
    • Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki
    • Festival Vinske ceste Hercegovine – priča o tradiciji i posvećenosti
    • Iskopavanje litija u Srbiji strateški projekt EU-a – Vučićeva vlast zadovoljna, oporba poručuje: Nećete kopati
    • Schmidt: Ako političari rade svoj posao, nema potrebe da koristim bonske ovlasti”
    • OKO 200.000 BOŠNJAKA IZ BIH S HRVATSKIM DRŽAVLJANSTVOM – Sveučilišna profesorica iz Mostara: Hrvatska treba oduzeti državljanstvo onima koji rade protiv Hrvata u BiH
    • Više od milijun islamskih vjernika na hadžu u Meki na temperaturama višim i od 40 stupnjeva
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Schmidt: Ako političari rade svoj posao, nema potrebe da koristim bonske ovlasti”

    republikaBy republika04.06.2025No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt pozvao je sve lidere političkih stranaka “da rade svoj posao”, kazavši da ukoliko oni rade svoj posao, onda on nema potrebe da koristi bonske ovlasti.

    Na pres-konferenciji nakon dvodnevnog zasjedanja Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira, na kojem je razmatrana aktualna situacija u Bosni i Hercegovini, a kako prenosi RTV HB, Schmidt je ponovio da entiteti postoje samo u okviru Bosne i Hercegovine na način na koji je to definirano Ustavom BiH.

    Dodao je da su na sastanku PIC-a članovi oštro osudili postupke dužnosnika Republike Srpske i njenih vlasti i nepoštivanje odluka Ustavnog Suda te da ne može biti razlike između izvornog Daytona i današnjeg Daytona.

    – Ukoliko je došlo do transfera nadležnosti, odnosno prijenosa nadležnosti na državni nivo, to znači da te nadležnosti ostaju na državnom nivou i državni nivo treba da odluči o tome hoće li te nadležnosti vratiti na entitetski nivo ili na druge nivoe vlasti. To se može odlučiti jedino putem glasanja u odgovarajućim institucijama. To sam želio ponoviti, ukoliko to nije do kraja jasno nekim ljudima u Banja Luci – kazao je Schmidt.

    Aktivnosti koje su do sada vidjeli s te strane, istakao je, ne služe građanima, posebno ne građanima Republike Srpske jer oni vode ka destabilizaciji, političkoj izolaciji i ekonomskom problemima.

    Ponovio je da sankcije nisu namijenjene i usmjerene protiv građana Republike Srpske te je pozvao sve političke aktere, civilno društvo i građane Republike Srpske da nastave braniti vladavinu prava.

    Visoki predstavnik smatra potrebnim napraviti određene promjene kako bi se osiguralo održavanje izbora 2026. godine te da država mora osigurati sredstva za izbore.

    Ponovio je da je Ustav Bosne i Hercegovine vrhunska pravna norma u BiH te da entiteti imaju zakonsku obavezu da poštuju sve odluke institucija Bosne i Hercegovine.

    – Pokušaj da se blokiraju institucije u provođenju njihovih nadležnosti su neprihvatljivi. Tako da moram opet napomenuti da ovdje imamo puno pravnih i ustavnih pitanja, ali opet kažem da su ova pravila osnova za budući razvoj ove zemlje i dobru suradnju unutar zemlje. Tako da smo sve podsjetili da Ustavni sud Bosne i Hercegovine jeste odgovarajući mehanizam za rješavanje ustavnih sporova – kazao je.

    Osudio je huškačku retoriku predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika protiv drugih grupa, posebno protiv bošnjačkog naroda i opozicije iz RS-a.

    – Odluka Vijeća EU o otvaranju pristupnih pregovora pruža okvir oko kojeg se lideri širom BiH mogu okupiti i fokusirati se na reforme i ostvariti značajan napredak. Vidim da imamo podršku da osiguramo funkcionalnost državnih institucija, a to uključuje i usvajanje neophodnih zakona za europske integracije – kazao je Schmidt.

    Smatra da treba voditi računa da se ne propusti ova prilika da BiH bude dio Plana rasta Europske unije.

    – Spominjali smo i zahtjeve predstavnika hrvatskog naroda da se izvrše izmjene Izbornog zakona u pogledu izbora članova Predsjedništva, a neki su spominjali i provedbu odluke Sejdić-Finci i mogućnosti i za predstavnike ostalih da imaju pravo da budu birani – naveo je.

    Ocjenjuje kako o tim pitanjima treba dodatno razmišljati te da će sa svoje strane poduzeti napore.

    Na jučerašnjem sastanku Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) i lidera političkih stranaka, kojem su prisustvovali predstavnici Trojke iz Federacije BiH (SDP, NiP, Naša stranka), opozicije iz Republike Srpske (PDP, SDS, Lista za pravdu i red), te HDZ-a 1990 zaključeno je da je hitno potrebno odblokirati rad institucija, usvojiti europske zakone i proračun za 2025. godinu te ubrzati reformski put ka EU, uz snažnu osudu secesionističkih poteza vlasti RS-a.

    /Desk/

    bonske ovlasti christian schmid izdvojeno OHR
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    EU, Velika Britanija i SAD desetke tisuća nepoželjnih migranata žele smjestiti u Srbiju, BiH i Albaniju – Bh “lideri” šute

    05.06.2025

    Iskopavanje litija u Srbiji strateški projekt EU-a – Vučićeva vlast zadovoljna, oporba poručuje: Nećete kopati

    05.06.2025

    OKO 200.000 BOŠNJAKA IZ BIH S HRVATSKIM DRŽAVLJANSTVOM – Sveučilišna profesorica iz Mostara: Hrvatska treba oduzeti državljanstvo onima koji rade protiv Hrvata u BiH

    04.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Plenković: BiH jedna od tema na Europskom vijeću

    EU, Velika Britanija i SAD desetke tisuća nepoželjnih migranata žele smjestiti u Srbiju, BiH i Albaniju – Bh “lideri” šute

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    Festival Vinske ceste Hercegovine – priča o tradiciji i posvećenosti

    Iskopavanje litija u Srbiji strateški projekt EU-a – Vučićeva vlast zadovoljna, oporba poručuje: Nećete kopati

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.