Sarajevo je u utorak ostalo bez opskrbe prirodnim plinom, a razlog zbog kojega tog energenta usred turističke sezone do daljnjeg neće biti su međuentitetski sukobi financijske ali i političke naravi. Tvrtka Sarajevo-gas iz Istočnog Sarajeva točno u podne zatvorila je ventile kojima se plin doprema u glavni grad BiH, a taj su postupak obrazložili optužbama na račun sarajevskog Energoinvesta koji je glavni uvoznik plina jer je odbijaju platiti uvećane cijene za korištenje lokalne distributivne mreže.
Ovo je svojevrsna ucjena javnog poduzeća koje distribuira prirodni plin iz Rusije, upravlja i održava plinski sustav Sarajevske županije ima najviše učešće u distribuciji prirodnog plina – opskrbljuje oko 90 posto potrošača prirodnog plina. Zbog ponovljene “prakse zavrtanja ventila”, ponovno se aktualizira tema o nužnosti izgradnje Južne interkonekcije kada potrošači plina u FBiH ne bi više bili ovisni o ruskom plinu koje se se preko RS i tvrtke Sarajevo gasa u Istočnom Sarajevu.
Direktor Sarajevo-gasa iz Istočnog Sarajeva Nedeljko Elek kazao je kako su na taj drastični korak bili prisiljeni jer je ‘Energoinvest’ odbio prihvatiti posljednju mjesečnu fakturu obračunatu po istoj tarifi za distribuciju po kojoj su cijene obračunavane u proteklih sedam mjeseci.
“Imam informaciju da oni imaju ozbiljnih financijskih problema, da im je ugroženo poslovanje i ne mogu platiti tu fakturu”, izjavio je Elek za portal Dnevnog avaza, prenosi HINA.
No, nedavno imenovani direktor Energoinvesta Mirza Ustamujić ustvrdio je kako je Sarajevo-gas iz Istočnog Sarajeva, jednostrano i bez suglasnosti regulatora, udvostručio cijene transporta plina te da to ne žele platiti.
Kaže i kako je tvrtka na čijem je čelu Elek zapravo dužna vratiti ‘Energoinvestu’ više od 1,3 milijuna KM preplaćenog iznosa te je najavio kako će sve završiti na sudu pa će tu biti posla i za Tužiteljstvo BiH i Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA).
Elek mu je na to poručio “neka onda traži od tužiteljstva i SIPA-e da puste plin Sarajevu”.
No, zatvaranjem ventila kojim se plin doprema do Sarajeva bez tog su energenta ostali i u Istočnom Sarajevu, a Elek kaže kako su se tamo opskrbili dovoljnim količinama mazuta pa im to nije problem.
RS troši skoro četiri puta manje plina nego FBiH (Federacija godišnje troši oko 250 milijuna, a RS oko 50 milijuna kubnih plina) – Daleko najveći potrošač je Kanton Sarajevo – Plin za FBiH uvozi Energoinvest u vlasništvu Vlade FBiH, a za RS GAS-RES u vlasništvu RS-a – Uvozi se Gazpromov plin. Najveći potrošač ruskog plina je Federacija koja s dobavljačem iz RS-a ima vrijedeće ugovore o isporuci. Da nema Federacije kao potrošača, plinovod i dobavljači iz RS-a izgubili bi isplativost poslovanja s ruskim plinom, što znači da im to omogućuje FBiH, pisao je u jednoj od svojih analiza Dnevni list.
Međuentitetske bitke oko opskrbe plinom uobičajene su u BiH koja je energetski iznimno ranjiva jer plin dobavlja samo jednim plinovodom i ovisi o opskrbi iz Rusije, a Federacija BiH, odnosno Sarajevo kao najveći potrošač, ovisi o odnosu vlasti Republike Srpske preko čijeg područja prolazi magistralni plinovod. Ti su sukobi redovito i s političkom pozadinom jer tvrtkama koje nabavljaju i distribuiraju plin uvijek upravljaju osobe iz različitih političkih stranaka.
Ustamujića je na poziciju direktora ‘Energoinvesta’ vlada Federacije BiH imenovala 1. lipnja kao kadar kojega je predložio SDP BiH dok je Elek član Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i gorljivi pristaša čelnika te stranke Milorada Dodika, piše HINA.
Zavrtanje ventila nije ništa novo
Također, a kako podsjeća Klix.ba , početkom 2024. godine je Sarajevo-gas Istočno Sarajevo zatražilo poskupljenje plina, u suprotnom su zaprijetili “zavrtanjem” ovog energenta usred grijne sezone.
Tada je dogovoreno da umjesto dotadašnjih 11,2 KM/1000 Sm3, cijena bude 14,10 KM/1000 Sm3, što je Energoinvest prihvatio, no Regulatorna komisija za energetiku RS-a je naknadno trebala potvrditi opravdanost te cijene. Navedena Komisija je 27.6.2024. godine donijela Rješenje u kojem se navodi da se u skladu sa zakonima može primjenjivati nova cijena, ali tek za period od 1.1.2025. godine.
Zbog toga su iz Energoinvesta zatražili od Sarajevo-gasa da im vrate razliku za dosadašnje isplaćene fakture po neopravdanoj cijeni te su im vratili natrag posljednju dostavljenu fakturu. Iz tog razloga su iz Sarajevo-gasa najavili blokadu isporuke plina, a što je danas i urađeno.
Međutim, direktor Sarajevo-gasa Nedeljko Elek drukčije tumači problematiku definiranja cijene, pozivajući se na izjavu predsjednika Regulatorne komisije Vladislava Vladičića.
“Vi imate današnju izjavu Vladičića predsjednika Komisije, koji kaže da se odluka veže za datum objavljivanja. Ne može se kazati da se primjenjuje za pola godine ili slično i da po tom osnovu čak ima i odluka Ustavnog suda”, rekao je Elek.
Objasnio je i kako on tumači odluku Regultorne komisije RS-a.
“Oni uzimaju troškove na današnji dan u ovoj godini, to zovu ‘baznom godinom’, saberu sve troškove i kažu to je cijena po kojoj vi možete naplatiti transport plina. Po njihovim pravilima ne mogu donijeti odluku za ‘baznu godinu’ u kojoj smo sada nego za sljedeće dvije godine jer smo mi kao znak dobre volje rekli da tri godine nećemo mijenjati cijenu. Dakle, oni su donijeli odluku za ovu godinu koju zovu ‘baznom’ i sljedeće dvije. Onda je Energoinvest tumačio da to ne vrijedi za ovu godinu, a Regulator kaže da vrijedi”, tvrdi Elek te naglašava i kako je problem u tome što Energoinvest navodno odbija komunikaciju, te da ih je zvao na sastanak, a oni ga otkazali sat vremena ranije.
Uskoro se očekuje hitan sastanak resornih entitetskih ministara, Vedrana Lakića (FBiH) i petra Đokića (RS) po ovom pitanju.
/Republika/