Novi zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju i odgoju našao se pred zastupnicima Vlade Sarajevske županije. Usprkos višesatnoj polemici i otporu oporbe, isti je usvojen. Točka razmimoilaženja bilo je, između ostaloga, obvezno srednje obrazovanje, izvješćuje N1BiH.
Ovaj Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u Sarajevskoj županiji je ponovno podijelio županijsku vlast i oporbu, ali ovoga puta i roditelje i prosvjetne radnike. Najviše sporenja izaziva obvezno srednje obrazovanje. Što ukoliko, kako kažu, “problematični” učenik ne prođe uspješno proces resocijalizacije, pitaju prosvjetari, ali i traže precizniju formulaciju.
“U članku 63. stav 1 prijedloga kaže da školski obveznik ima pravo i obvezu da pohađa redovnu nastavu, znači ima i pravo i obvezu da pohađa redovnu nastavu, a u članu 71. koji govori o izuzecima nije predviđeno da postoji netko tko može biti izuzet od te obveze”, ističe Admir Šuvalić iz Županijskog odbora SSVOONK-a.
No, ukoliko bude “problematičnih” učenika, njihov status rješavati će se “u hodu”.
“Sigurna sam da će se naći podzakonski akti koji će urediti to ukoliko dijete napravi veći prekršaj ili nešto. Sigurno će se regulirati tko će odgovarati kad dijete napuni 18 godina, hoće li roditelj koji nije odgovaran zakonski. To ćemo vidjeti”, kaže Elma Dizdarević iz Vijeća roditelja ove županije.
Davor Čičić, SDP-ov zastupnik u županijskoj vladi napomije kako je pronađen kompromis s ministricom na način da će Ministarstvo u suradnji s Institutom, uz odobrenje Vlade donositi posebne individualne programe i mjere kako bi se ti učenici vratili u sustav i nastavili svoje srednje obrazovanje.
Dodaju i da je daleko više benefita koje pruža Zakon. Besplatan prijevoz učenika, obvezan produženi boravak, bolja školska infrastruktura, veći broj psihologa.
Oni koji se zalažu za ovaj Zakon, ističu da je riječ o prvom Zakonu koji je usklađen sa UN konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom i agendom 20-30. U tom kontekstu nužno je razumno prilagođavanje.
No, iz oporbe navode kako je novi zakon korak dalje od presude Ustavnog suda FBiH.
“Što se tiče materijalnog dijela samog Zakona, postoji niz formulacija koje su protivne jedna drugoj, niz diskriminirajućih odredbi Zakona koje se bave više zaposlenicima u obrazovanju, nego samom nastavnom procesu”, smatra Muamer Bandić, zastupnik SBiH-a u Vladi KS.
A uprkos brojnim kritikama, u obranu svog zakona resorna ministrica ni ovoga puta nije stala pred kamere, izvješćuje N1 BiH.
/Desk/