Sutkinju je prijavio jedan od kolega bošnjačke nacionalnosti, tvrdeći da je riječ o kršenju Zakona o VSTV-u, kojim je sucima, tužiteljima i svim radnicima pravosudnih institucija zabranjeno nošenje vjerskih obilježja i izražavanje pripadnosti bilo kojoj vjeroispovijesti.
Jovanović je od Bjeloševe tražila izjašnjavanje povodom navoda u prijavi, a iz VSTV-a su odgovorili da hrana koja se nalazi na stolu ne predstavlja vjersko obilježje.
Podnositelj prijave protiv sutkinje je, nezadovoljan odgovorom iz VSTV-a, prijavio Bjeloševu i Uredu disciplinskog tužitelja VSTV-a.
Potpredsjednica VSTV-a Ružica Jukić istaknula je da nigdje nije precizno definirano što su vjerska obilježja, ali da to “sigurno nije hrana koja stoji na stolu”.
“To može biti odjeća ili predmeti koji predstavljaju vjersko obilježje, a ne hrana. To bi značilo i da, recimo, baklava predstavlja vjersko obilježje ili izražavanje pripadništva određenoj vjeroispovijesti, što je nemoguće i bila bi nevjerovatna teorija”, kazala je Jukić.
Ona je dodala da u pravosuđu BiH nikada nije zabranjena niti iskorijenjena pojava odlaska u džamiju na klanjanje podne-namaza, što je očigledno izražavanje pripadništva vjeroispovijesti.
List podsjeća da je sutkinja Opšćinskog suda u Sarajevu Sabina Hadžizulfić na posao dolazila “pokrivena” još prije nekoliko godina, iako je riječ o očiglednom vjerskom obilježju.
Posljednjih godina zabilježeno je da je predsjednik Općinskog suda u Kalesiji Ibrahim Omerović sa gotovo svim zaposlenim petkom u podne odlazio na džuma-namaz, a ta pojava je u posljednje vrijeme sve izraženija i u institucijama pravosuđa u Zenici.
(Izvor: Nezavisne Novine)