Sjedinjene Države odbijaju biti kosponzor nacrta rezolucije UN-a povodom tri godine od invazije Moskve na Ukrajinu, a kojom se podupire teritorijalni integritet Kijeva i osuđuje ruska agresija, rekla su tri diplomatska izvora Reutersu, u potencijalnoj značajnoj promjeni politike najmoćnijeg zapadnog saveznika Ukrajine.
Izgleda da ovaj korak odražava sve veći jaz između ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskija i američkog predsjednika Donalda Trumpa koji pokušava brzo okončati rat u Ukrajini i čiji je tim razgovarao s Rusijom bez sudjelovanja Kijeva, prenosi HINA.
Ta neslaganja predstavljaju veliku političku krizu za Ukrajinu nakon što je iskoristila desetke milijardi dolara američke vojne pomoći dogovorene pod prethodnom američkom administracijom kako bi izdržala rusku invaziju.
Nacrt rezolucije Opće skupštine UN-a, u koju je Reuters imao uvid, osuđuje rusku agresiju i ponovno potvrđuje predanost “suverenitetu, neovisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica”.
– Sjedinjene Države su proteklih godina dosljedno sponzorirale takve rezolucije koje su išle u prilog pravednom miru u Ukrajini, rekao je u četvrtak izvor koji je, kao i ostali, govorio pod uvjetom anonimnosti o osjetljivim pitanjima.
Prvi diplomatski izvor rekao je Reutersu da je rezoluciju sponzoriralo više od 50 zemalja, ali ih je odbio identificirati.
Glasnogovornik američke diplomatske misije pri UN-u u Ženevi nije zasad odgovorio na zahtjev za komentar.
Rusija je zauzela oko 20 posto teritorija Ukrajine i polako, ali sigurno osvaja teritorije na istoku. Moskva je rekla da je njezina “specijalna vojna operacija” odgovorila na egzistencijalnu prijetnju koju je predstavljala težnja Kijeva za članstvom u NATO-u. Zapad i Ukrajina rusko djelovanje smatraju imperijalističkim otimanjem zemlje.
Sjedinjene Države bile su kosponzor gotovo svih rezolucija UN-a o potpori Ukrajine protiv Rusije u najvećem sukobu na europskom tlu od Drugog svjetskog rata.
Nije poznat rok do kojeg se može poduprijeti nacrt rezolucije, a Washington bi se još uvijek mogao predomisliti.
Glasanje u UN-u, koje se smatra važnim pokazateljem globalne potpore Ukrajini usprkos činjenici da se Trumpova administracija okreće ruskom stajalištu u ratu, još uvijek bi se moglo održati bez potpore SAD-a, ali je manje vjerojatno da će dobiti široku potporu u Općoj skupštini.
– Zasad je situacija takva da oni (SAD) to neće potpisati, rekao je drugi diplomatski izvor, također pod uvjetom anonimnosti.
U tijeku su napori da se pridobije potpora drugih zemalja, uključujući Globalnog juga, dodao je izvor, prenosi HINA.
Waltz poručio: Ukrajina treba smanjiti ton, dobro razmisliti i potpisati taj ugovor
Savjetnik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Mike Waltz oglasio se za Fox News s dosta oštrom porukom za Ukrajinu. Reuters je izvijestio da je rekao kako bi Ukrajina trebala “smanjiti ton, dobro razmisliti i potpisati taj ugovor” kojim SAD traži ukrajinska mineralna i rudna bogatstva teška 500 milijardi dolara.
Waltz je izjavio da je otpor Ukrajine prema ugovoru i načinu na koji Trump vodi “mirovne pregovore” jednostavno neprihvatljiv, s obzirom na sve što su Sjedinjene Države učinile za Ukrajinu.
No, inzistirao je da se te razlike u stavovima mogu pomiriti jer je “predsjednik također rekao koliko voli ukrajinski narod”.
Waltz je negirao tvrdnje da američki saveznici i Ukrajina nisu konzultirani.
– Postoji izraz za ovo u diplomaciji. Zove se shuttle diplomacija, jer dovođenje svih za stol odjednom jednostavno nije funkcioniralo u prošlosti, rekao je.
Kremlj se slaže s Trumpom
O neslaganjima između Ukrajine i SAD-a, oglasio se i glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov:
– Kijevski režim navikao je na nekontroliranu ovisnost. Voli novac stranih poreznih obveznika i voli ga koristiti bez ikakve kontrole. I, naravno, kijevskom režimu se ne sviđa izvještavati o već potrošenom novcu, rekao je.
Peskov je također rekao da je ideja o mogućoj novoj razmjeni zatvorenika između Rusije i SAD-a na dnevnom redu nakon što su Moskva i Washington pristali raditi na obnavljanju odnosa na svim razinama.
– Donesena je odluka o početku obnavljanja rusko-američkog dijaloga o svim parametrima. Naravno, ova tema je na dnevnom redu naših bilateralnih odnosa. Stoga se to ne može isključiti, rekao je Peskov.
Najmanje 10 Amerikanaca ostaje iza rešetaka u Rusiji, uključujući dvoje koje je Washington označio kao “nepravedno pritvorene”.
Peskov je također rekao da bi se Putin i Trump mogli sastati već ovog mjeseca, iako će priprema sastanka licem u lice zahtijevati vrijeme.
/Desk/