U ugovoru se podrazumijeva i obveza američke lobističke kuće u lobiranju čiji je cilj da američka administracija pod vodstvom novog predsjednika Trumpa sagleda ulogu visokog predstavnika u BiH, Christiana Schmidta. Ovo nije prvi ovakav, sličan ugovor koji je vlast u RS-u sklopila s nekom od američkih odvjetničkih i lobističkih kuća, skoro svake godine za ove ‘aktivnosti’ se izdvaja stotine tisuća dolara. Međutim, čini se da, barem za sada, bez prevelike učinkovitosti. Naime, među 74 sankcioniranih osoba i pravnih subjekata je velika većina, čak 54 njih, je iz RS za koje OFAC navodi kako su povezani s Miloradom Dodikom i njegovom obitelji. Međutim, u ovom ugovoru oni se ne spominju te je isključivi naglasak na Dodiku i njegovoj obitelji kao i Željki Cvijanović.
Iako su godinama sve brojnije sankcije koje je američka administracija, točnije, američko Ministarstvo financija, Ureda za kontrolu strane imovine (OFAC), nametnulo osobama i pravnim subjektima povezanim s predsjednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom, vlasti ovog entiteta i dalje odvjetničkim i lobističkim kućama plaćaju stotine tisuća dolara za lobiranje, promoviranje “dijaloga između RS-a i nove administracije novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, a u svjetlu, kako se navodi “novih geopolitičkih prilika” na zapadnom Balkanu i istočnoj Europi, piše Dnevni list.
U novom ugovoru s američkom odvjetničkom tvrtkom traži se i lobiranje za ukidanje američkih sankcija predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i sankcioniranim članovima njegove obitelji, kao i SNSD-ovoj članici Predsjedništva BiH Željki Cvijanović. No, u ugovoru se podrazumijeva i obveza američke lobističke kuće u lobiranju čiji je cilj da američka administracija pod vodstvom novog predsjednika Trumpa sagleda ulogu visokog predstavnika u BiH, Christiana Schmidta.
Za ove usluge, kako je objavio portal Fokus.ba, RS će platiti pola milijuna dolara. Točnije, žitelji RS-a.
Dodikove velike nade u Trumpovu administraciju
No, ovo nije prvi ovakav, sličan ugovor koji je vlast u RS-u sklopila s nekom od američkih odvjetničkih i lobističkih kuća, skoro svake godine za ove ‘aktivnosti’ se izdvaja stotine tisuća dolara. Međutim, čini se da, barem za sada, bez prevelike učinkovitosti. Naime, među 74 sankcioniranih osoba i pravnih subjekata je velika većina, čak 54 njih, je iz RS za koje OFAC navodi kako su povezani s Miloradom Dodikom i njegovom obitelji. Međutim, u ovom ugovoru oni se ne spominju te je isključivi naglasak na Dodiku i njegovoj obitelji kao i Željki Cvijanović.
Prema podatku Ministarstva pravde SAD-a, Registru stranih agenata, ugovor koji je Republika Srpska kao klijent potpisala s odvjetničko lobističkom kućom Zell & Associates International Advocates LLC, potpisan je 25. prosinca prošle godine, a objavljen je 13. siječnja, sedam dana prije inauguracije novoizabranog, 47. američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Kako piše Fokus, za razliku od prethodnih ugovora gdje se moglo vidjeti i vrijednost ugovora, u najnovijem su oni ‘prekriveni’, što nije dovoljno dobro urađeno te se može zaključiti kako će ovaj ugovor na godišnjoj razini porezne obveznike RS koštati 500.000 dolara.
Očito je kako Dodik polaže velike nade u pomoć od novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, iako mu je on u svom prvom mandatu produžio sankcije, a administracija bivšeg predsjednika dodatno sankcionirala na desetine osoba i pravnih subjekata. Dodik i njegovi suradnici proslavili su pobjedu Trumpa, a nakon njegovog inauguralnog govora kazao je kako je “RS u potpunosti dijeli njegovu viziju slobode, pravde i uzajamnog poštovanja”. No, ostaje za vidjeti kako će i hoće li uopće Trumova administracija reagirati s obziro da je novi američki predsjednik izbore dobio krilaticom ‘Make America great again’ (Učinimo Ameriku ponovno velikom), a vlasti RS-a planiraju izgradnju plinovoda Sjeverni tok za veću povezanost i uvoz ruskog plina u BiH, a što mu se zasigurno neće svidjeti.
Ovo nije prvi sličan ugovor koji RS potpisuje s američkim kućama, kojih je do sada bilo ukupno četiri – RS je, između ostaloga, prema ugovorima sa lobističko-ovjetničkom tvrtkom Schifanelli Law, LLPs, RS je tražila lobiranje u suradnji s američkom administracijom, ekonomskom suradnjom, promocijom investiranja u RS itd.
Vlada RS je sa ovom lobističkom kućom, kako je vidljivo u registru, potpisivala akte i 2. veljače 2022. godine, kao i 2021., 2020., te 2019. godine, a Fokus se osvrće i na ranije objavljene podatke prema kojima je RS, samo u razdoblju od 2007. do 2011. potrošila 13 milijuna dolara na lobiste u SAD.
Lobiranje za „bolji pogled na RS iz američkog kuta“
Dnevni list je 2020. pisao o ugovorima koje je RS potpisivala a američkim lobističkim kućama. Te godine je RS, a prema pismu namjere, američkoj odvjetničkoj tvrtki trebala isplatiti 960.000 dolara, odnosno, skoro 1,7 milijuna KM, kao što je i 2019. godine istoj tvrtki za iste usluge, mjesečno plaćala 80.000 dolara “bolji pogled na RS iz američkog kuta”.
Za 80.000 dolara mjesečno, RS je u razdoblju od godine dana unajmila američku odvjetničku tvrtku ‘McGinnis Lochridge’ kako bi ih savjetovala i predstavljala u pravnim međunarodnim pitanjima. Ovo su bili podaci iz pisma namjere poslanom iz Banja Luke, što je ukupno 960.000 dolara i po istoj mjesečnoj cijeni kao što je platila i godinu prije istoj odvjetničkoj tvrtki za iste usluge.
Tada su ‘teme’ lobiranja bile nešto drukčije: Pravna pitanja i obveze RS pod primjenjivim međunarodnim zakonom, uključujući Daytonski mirovni sporazum i druge sporazume u kojima je BiH potpisnica, poput Europske konvencije o ljudskim pravima; Prava i obveze RS i BiH prema Uredu visokog predstavnika, Vijeću za implementaciju mira, Sigurnosnom vijeću UN-a, OSCE-a, EU-a, Vijeća Europe i drugih.
Pored toga, obveze odvjetničke tvrtke iz Texasa bile su i savjetovanje po pitanju odnosa s međunarodnom zajednicom, potom pravnih pitanja koja se odnose na usklađivanje institucija i zakona RS i BiH s ustavnim okvirom BiH u skladu sa Daytonskim mirovnim sporazumom itd.
Lobiranje u svijetu normalno, ali građani ne znaju rezultate
U ovom kontekstu podsjetimo na komentar Velizara Antića, političkog analitičara iz Banja Luke, koji je rekao kako je “lobiranje potpuno normalno u svijetu te da ovakav potez RS-a nije posebno senzacionalan”.
Ali, on je pri tom istaknuo netransparentnost ovakvog poteza prema građanima RS-a kojima bi, kako je rekao, trebalo pojasniti zašto se i u kojem cilju troši toliki novac te kolika je korist za RS i njene građane, kazavši kako se radi i o namjeri “popravljanja narušenog imidža Milorada Dodika u SAD”.
Međutim, prema svemu sudeći, svi ovi milijuni za lobiranje bačeni su u vjetar jer – sankcije su sve brojnije, a Milorad Dodik trpi svojevrsnu političku izolaciju, a odnosi s američkim veleposlanikom u BiH su na “ratnoj nozi”.
/Desk/