Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Kina i SAD dogovorile visinu carina – ipak neće biti kako je Trump odredio
    • Papa Lav XIV.: Obraćam se moćnicima svijeta, nikada više rat”
    • Je li četvrtak ‘Dan D’ za kraj rata – Zelenski: “Čekam Putina u Istanbulu”
    • Jesu li bol i trnci u prstima šake rani znak autoimune bolesti?
    • Raskol u obitelji Beckham, u središtu skandala su dvije žene
    • Taylor Swift pobjesnila zbog svoje slavne prijateljice
    • Sin Liama Paynea možda neće naslijediti njegovo bogatstvo od 24 milijuna funti sve do 25. godine
    • Cassie Ventura, bivša djevojka P. Diddya, snimljena je nekoliko dana prije suđenja
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Reporter RTRS-a u zatvoru u Donjecku razgovarao s Hrvatom kojeg su zarobili Rusi – Nada se da će biti razmijenjen, a onima koji žele ratovati u Ukrajini poručuje: Ne dolazite

    republikaBy republika12.05.2022Updated:12.05.2022No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ratni reporter RTRS-a Danijel Simić razgovorao je s Hrvatom Vjekoslavom Prebegom iz Zagreba kojeg su zarobile ruske snage prilikom pokušaja bijega iz Marijupolja iz čeličane Azovstal prema teritoriji pod kontrolom Oružanih snaga Ukrajine u Zaporoškoj oblasti. Prebeg je ratovao u ukrajinskoj vojsci, a Simiću je kazao kako se s njim postupa čovječno. U izjavi, poslao je poruku svojoj obitelji, ali i sunarodnicima koji namjeravaju doći i ratovati u Ukrajini, poručujući da nije sve onako kako se prikazuje. O Prebegu je prije nekoliko dana pisao i Jutarnji list.

    Prebeg, koji je ratovao u ukrajinskoj vojsci, Simiću je prenio da se s njim postupa čovječno, u skladu sa Ženevskom konvencijom, a ovo mu nije prvi intervju. S njim su razgovarali i ruski mediji, među kojima i Russia Today, a čiji su kanali blokirani u 27 zemalja Europe. On je za njih potvrdio kako je u Ukrajinu došao 2020. godine jer se zaljubio u Ukrajinku te da se pridružio njihovim oružanim snagama jer je želio dobiti ukrajinsko državljanstvo.

    Na pitanje što bi poručio svojim sunarodnjacima koji žele doći u ratovati u Ukrajinu, Prebeg je odgovorio: “Ni slučajno, ni slučajno. Neka se informiraju kakav je to rat. Ja kad sam pao u zarobljeništvo i kad sam vidio kako nas tretiraju ljudi o kojima je propaganda bila da su ubojice itd…sasvim, sasvim jedna druga slika od one što su nama govorili, da su ubojice. Tako da, informirajte se dobro, razmislite”.

    Šaljući poruku obitelji on je rekao:”Eli ne boj se. Dobro sam, hrane me, spavam na suhom, nisam žedan, kad mi je potrebna medicinska pomoć ukažu mi je. Tretiraju me puno bolje nego što sam vidio da se njihove zarobljene tretira. Nadam se da će mi moja iskrenost u svemu što sam u ispitivanju rekao pomoći. Nadam se da ću biti razmijenjen i da ću vas sve vidjeti”.

     

     

    /Republika/

    izdvojeno rat Rusija Ukrajina vjekoslav prebeg zarobljenik
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Papa Lav XIV.: Obraćam se moćnicima svijeta, nikada više rat”

    11.05.2025

    Je li četvrtak ‘Dan D’ za kraj rata – Zelenski: “Čekam Putina u Istanbulu”

    11.05.2025

    Putin predlaže Ukrajini izravne mirovne pregovore, a istodobno na Ukrajinu napada sa 100 dronova

    11.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Kina i SAD dogovorile visinu carina – ipak neće biti kako je Trump odredio

    Papa Lav XIV.: Obraćam se moćnicima svijeta, nikada više rat”

    Je li četvrtak ‘Dan D’ za kraj rata – Zelenski: “Čekam Putina u Istanbulu”

    Jesu li bol i trnci u prstima šake rani znak autoimune bolesti?

    Raskol u obitelji Beckham, u središtu skandala su dvije žene

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.