Izvjestitelj Europskog Parlamenta za BiH Paoulo Rangel predstavio je Komisiji za vanjske poslove izvješće o BiH, izvješćuje N1.
“Prije 30 godina počeo je tragičan rat u BiH. Nakon tri desetljeća svjedočimo napetostima koje onemogućavaju zemlju prema euratlanskim integracijama. Prijete teritorijalnom integritetu zemlje i ustavnom poretku i jednakim pravima svih građana”, kazao je Rangel. On je napomenuo da izborne reforme moraju biti provedene.
“U ovom izvješću smo istaknuli dva ključna problema koja su glavna zapreka u ispunjavanju 14 prioriteta: Prvo je secesionistička retorika predstavnika političke elite u RS i njihovo povlačenje iz institucija i činjenica da ne postoji volja za postizanje sporazuma o reformi izbornog zakona. Rješavanja tih problema omogućilo bi dalje reforme koje se traže u tekstu”, rekao je.
“Zato u nacrtu izvješća tražimo od svih aktera postizanje sporazuma o izbornom zakonu. Izbori se moraju održati prema definiranom kalendaru. U izvješću se takođe poziva da Europska Unija iskoristi sve alate koje ima na raspolaganju uključujući i ciljane sankcije protiv destabilizatora. Financiranje EU IPA fondova se mora strogo definirati pod uvjetom da se predstavnici iz RS vrate u državne institucije. Izmjene Kaznenog zakona koji će kažnjavati negiranje genocida, to mora biti uključeno u Kazneni zakon”, kazao je u uvodnom izlaganju nakon čega je započela rasprava u Europskom parlamentu.
Amandman na Nacrt izvješća o BiH koji podnosi Rangel imao je zastupnik u EP Dietmar Koster: “Žao mi je što u Izvješću spominjete koncept konstitutivnih naroda. Mi želimo da, bez obzira na etničku pripadnost, svaki čovjek ima ista prava. Jedan čovjek, jedan glas”, kazao je Koster.
Željana Zovko očekivano je podržala koncept konstitutivnosti. “Konstitutivnost je dio Ustava BiH, a opasno je zadirati u temelje jedne države” kazala je Zovko, prenosi N1.
/Republika/