U Zastupničkom domu Parlamenta FBiH danas se najviše prati rasprava oko ‘Zakona o plinovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska’. Za naknadno uvrštavanje Zakona o Južnoj interkonekciji na dnevni red glasao je 71 zastupnik, a 14 zastupnika HDZ-a bilo je protiv, a konačno glasanje najavljeno je za kraj sjednice.
Ovaj zakon svatko vidi na svoj način, što bi vrlo lako mogao bii problem u budućnosti – dok američka administracija navodi kako će se istim BiH osloboditi ovisnosti o ruskom plinu, mnogi zastupnici, primjerice SDA, DF-a, SBiH, naveli su kako je to davanje Bosni i Hercegovini mogućnosti diversifikacije, izbora najpovoljnijeg ponuđača plina.
Zastupnici HDZ-a istaknuli su kako su svjesni da će zakon biti izglasan bez njih te su ostali pri stavu kako se radi o preglasavanju, kako neće biti izglasan najbolji model zakona te da će to nositi i nove probleme u budućnosti.
Različito viđenje zakona – najava problema u budućnosti
Ovaj zakon svatko vidi na svoj način, što bi vrlo lako mogao bii problem u budućnosti – dok američka administracija navodi kako će se istim BiH osloboditi ovisnosti o ruskom plinu, mnogi zastupnici, primjerice SDA, DF-a, SBiH, naveli su kako je to davanje Bosni i Hercegovini mogućnosti diversifikacije, izbora najpovoljnijeg ponuđača plina, a zastupnici HDZ-a čvrsto su ostali pri stavu kako se radi o preglasavanju, kako nije izglasan najbolji model zakona te da će to nositi i nove probleme u budućnosti.
Između ostaloga i, kako je to rekao potpredsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Mladen Bošković (HDZ BiH) i “preispitivanje suradnje na svakom sljedećem pitanju”.
Zanimljiva polemika je između zastupnika ‘dva tabora’, najžustrija između zastupnika SDA i DF-a na jednoj te hrvatskih zastupnika na drugoj strani, dok su se zastupnici koalicijskih stranaka s kojima HDZ dijeli vlast, stranaka Trojke, nastojali što manje oglašavati.
HSS, HRS, HDZ 1990 i HNP imaju prijedlog
S druge strane, ostali zastupnici stranaka s hrvatskim predznakom, HSS, HRS, HDZ 1990 i HNP, iznijeli su uvjet – izglasavanje teksta prijedloga zaključka u dvije točke i to: “Predlaže se da Vlada FBiH i BH Gas d.o.o. Sarajevo u roku od 30 dana stupe u proces reorganizacije BH Gasa d.o.o. Sarajevo s ciljem uspješne implementacije projekta Južna interkonekcija, uvažavajući ustavnu strukturu FBiH i zemljopisnu pokrivenost ovog strateškog projekta. Reforma BH Gasa će podrazumijevati izmjene upravne i nadzorne strukture, te odrediti sjedišta za eventualne neophodne terenske urede, kroz izmjene Statuta društva i svih pratećih dokumenata”, te: “Predlaže se da se uradi dubinska analiza poduzeća BH Gas d.o.o. Sarajevo sa striktnim uvažavanjem primjedbi, nalaza i zaključaka Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH”.
Karamatić predložio obustavu uvoza ruskog plina, Žilić za mogućnost biranja povoljnijeg plina, bio “ruski” ili “američki”
Zanimljivu paralelu, točnije, prijedlog zaključka, iznio je zastupnik Mario Karamatić (HSS), predloživši da se BHGas-u naloži obustavak uvoza plina iz Rusije. “I da krenemo s euroatlantskim integracijama za sva vremena”, rekao je ovaj zastupnik.
Drukčije viđenje imao je zastupnik Hajrudin Žilić (DF-a) koji je rekao kako “nije za to da se bude pod ičijim monopolom”. Pojasnio je kako “nije pitanje o ovisnosti o ruskom ili američkim plinom već trebamo li biti pod jednim dobavljačem”.
“Bio plin ruski, saudijski, europski..nije to pitanje, već mogućnost izbora i diversifikacije”, rekao je Žilić.
Sličan stav iznio je i Admir Čavalić (SBiH) koji je rekao kako se ne “radi o pitanju okrećemo li zapadu ili istoku”, već da je “kao ekonomist uvijek za konkurenciju”.
U polemici je zastupnicma HDZ-a prigovarana nekonzistentnost, uz opasku kako su izgradnju plinovoda podržali prije nekoliko godina, a kako ga sada blokiraju.
Na to je potpredsjedavajući Zastupničkog doma Mlade Bošković (HDZ) odgovorio: “Usvojite zakon bez amandmana, ako ste vi tako konzistentni”.
Bošković: Propitkivanje suradnje
Sudjelujući u raspravi, Bošković je kazao kako su “svjesni da će zakon biti izglasan bez zastupnika HDZ-a i preglasavanjem” te da “preglasavanje nije demokracija i ravnopravnost” i kako će HDZ biti protiv. “Ovo nema veze ni s Mrkonjić gradom na kojeg se često poziva, ni s Daytonom. Ovo nije pravac kojim se gradi BiH. Ovo je nedemokratski. BiH je nedemokratska zemlja”, rkeoa je.
Potom je naglasio kako su u ovom zakonu ugrađeni interesi SAD-a, Hrvatske, BiH te kako se bilo “blizu rješenja”, govoreći o prijedlogu kojeg su ministri HDZ-a neuspješno željeli uvrstiti na sjednici Vlade FBiH.
“Ovo će zahtjevati međunarodni sporazum. Stalno spominjete i opterećeni ste da HDZ BiH radi po uputama Vlade RH i HDZ-a Hrvatske…Tko će napraviti ovih 70 kilometara plinovoda? Nikako da trezveno nađemo rješenje i ovo spinovanje o firmi u Mostaru nema veze sa stvarnošću i to u novom zakonu (kojeg su predložili ministri HDZ-a u vladi FBiH) nema. Hoće li li poteći plin nakon što usvojimo zakon, hoće li prestati plin sa istoka – neće. Ovo su pitanja od strateškog interesa za cijeli ovaj prostor”, rekao je Bošković uz poruku kako će se “propitkivati suradnja na svakom sljedećem pitanju”.
Zaključio je kako on iznad svega voli BiH, ali ne na način kako ju voli zastupnik Mahir Mešalić (DF) koji mu je replicirao kako “dramatizira”.
“Radi se o politikanstvu. Kriju se iza naroda zbog osobnih interesa. Ovim zakonom će Sarajevo imati alternativu”, rekao je Mešalić.
Američko veleposlanstvo: Kraj ovisnosti o ruskom plinu
Zanimljivo je podsjetiti kako se o ovom zakonu raspravlja nakon snažne inicijative američke administracije u BiH, točnije, američkog veleposlanika u BiH Michaela Murphyja kod zastupnka stranaka vlasti i oporbe i to bez novih razgovora sa zastupnicima HDZ-a BiH. Zastupnici ove stranke protive se obliku prijedloga zakona koji nalaže kako će nositelj ovog projekta biti BH Gas. Podsjetimo i na to kako su na sjednici Vlade FBiH HDZ-ovi ministri donijeli korigiran prijedlog ovog zakona, no on je odbačen od strane njihovih partnera na vlasti, ministara stranaka Trojke.
Jučerašnju sjednicu Zastupničkog parlamenta FBiH pratili su predstavnici američkog veleposlanstva iz kojeg su se, dan prije, oglasili na platformi X, naglasivši kako “zastupnici na sjednici Parlamenta moraju donijeti ključnu odluku koja se tiče ne samo sadašnjih, već i svih budućih generacija u BiH”. Naveli su kako će plinovod Južna interkonekcija “ojačati regionalnu energetsku sigurnost u BiH i na zapadnom Balkanu okončanjem potpune ovisnosti BiH o ruskom plinu, ovisnosti koja zemlju i njezine građane izlaže političkim i ekonomskim ucjenama”.
Pri tom su predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića izravno optužili za opstrukciju u donošenju zakona.
“Gospodin Čović na svakom koraku otvoreno odbacuje mogućnosti da unaprijedi projekt Južne interkonekcije, što samo produžava ovisnost BiH od Rusije. Ako postoji itko odgovoran za nastavak ruske energetske dominacije u BiH, onda je to gospodin Čović. Južna interkonekcija će također omogućiti pristup pouzdanom izvoru energije koji će otvoriti radna mjesta, pomoći u rastu poduzeća i generirati napredak za cijelu Federaciju BiH, ali posebno za zajednice u Hercegovini. Zakonodavci imaju jasan izbor – podržati građane BiH i njihov budući napredak ili glasati za Rusiju i njene interese”, naveli su dan prije sjednice iz veleposlanstva SAD u BiH.
/Republika/