Demokratska fronta reagirala je na izjave ministra vanjskih poslova Republike Hrvatske Gordana Grlića Radmana te mu poručila “da prestane ulagati napore s ciljem udaljavanja Bosne i Hercegovine od europskih pravnih standarda i europske pravne stečevine”.
Kako navode u priopćenju iz DF-a, tijekom svoje posjete Sarajevu ministar Grlić Radman grubo je napao Mišljenje Europske komisije o kandidaijskom statusu BiH za članstvo u EU, a kako ističu, promovirajući zaostali etnički princip takozvane “konstitutivnosti naroda”.
Ovim u DF-u daju jasnu poruku da ustavnu kategoriju, potpisanu Daytonsim sporazumom, smatraju “takozvanom” i “zaostalim etničkim principom”, iako je zahvaljujući upravo tim principom u Predsjedništvo BiH izabran i sam Željko Komšić, predsjednik DF-a.
“Podsjećamo ministra vanjskih poslova Republike Hrvatske da je upravo Europska komisija u svojim preporukama Bosni i Hercegovini naložila uvođenje pune jednakopravnosti građana, a ne cementiranje etničkog koncepta kakav je koncept tzv. ‘konstitutivnosti naroda'”, naveli su iz DF-a.
Oni dodaju da Grlić Radman ovakvim pristupom podriva preporuke Europske komisije i sabotira provođenje presuda Europskog suda za ljudska prava.
“Takvo političko djelovanje nije problem samo za Bosnu i Hercegovinu nego i za institucije Europske unije”, naglašavaju iz Demokratske fronte, pri tom upućujući kritiku i susjednoj Republici Hrvatskoj koja će od 1. siječnja preuzeti predsjedanje EU-om, kao i samoj Europskoj uniji.
Izgleda da su u DF-u, stranci koja je nedavno istupila iz koalicije ljevice te se priklonila bošnjačkoj desnici na čelu sa SDA i SBB, veći “europejci” od samih članica EU-a, kao i Unije same.
No, treba podsjetiti da je princip konstitutivnosti naroda, princip koji je bio novina u političkoj praksi, uz snažan angažman međunarodne zajednice, uspostavljen prvenstveno u cilju zaustavljanja rata na tlu BiH i kao takav je on uistinu zastario jer se istime u podređen i neravnopravan položaj stavljaju svi ostali građani BiH koji nisu pripadnici jednog od tri konstitutivna naroda, Bošnjaka, Srba i Hrvata, a na čijem temelju se zasnivaju i odluke, primjerice, u slučaju ‘Sejdić-Finci’, ‘Azra Zornić’, ‘Ilijas Pilav’…
Međutim, Daytonski sporazum, postojeće ustavno uređenje, kao i izborni zakon, još uvijek su na snazi do njegove demokratske, parlamentarne izmjene za koju nije odgovoran niti hrvatski ministar, niti EU već domaći političari na vlasti, među kojima je i DF, a na kojima je odgovornost ukloniti diskriminatroske odredbe.