Supruga ukrajnskog predsjednika Volodimira Zelenskog, Olena Zelenska stigla je jučer (nedjelju 12. svibnja) u Beograd, u prvi posjet nekog visokog ukrajinskog dužnosnika Srbiji od početka ruske invazije 2022. godine. Kako izvješćuje agencija TANJUG, prva dama boravi u bilateralnoj posjeti Beogradu, koju je započela obilaskom Knjižnici grada Beograda u društvu supruge predsjednika Srbije Tamare Vučić. Mnogi mediji ocjenjuju kako je ovo signal udaljavanja Srbije od Moskve, njezinog tradicionalnog saveznika na Balkanu.
Prva dama Srbije, Tamara Vučić na svom Instagram profilu fotografijama je izvijestila o ovoj posjeti.
“Drago mi je jer imam priliku da, nakon moje posjete Kijevu u rujnu prošle godine i učešća na trećem Summitu prvih dama i gospode, u Beogradu ugostim Olenu Zelensku, suprugu predsjednika Ukrajine. Zajedno smo posjetile Kalemegdansku tvrđavu i prisustvovale predstavljanju audio vodiča koji je na ukrajinskom jeziku dostupan od travnja ove godine”, napisala je prva dama Srbije Tamara Vučić na svom Instagram profilu.
Zelenska je u Knjižnici grada Beograda posetila arheološko nalazište sa izložbom “Rimsku dvoranu”, kao i “Ukrajinsku policu”, kutak biblioteke sa ukrajinskim knjigama koji je osnovan pod njenim poktoviteljstvom. Takođerr je vidjela i Beogradsko četvoroevanđelje iz 16. stoljeća, prvu knjigu tiskanu u Beogradu.
Tijekom obilaska, supruga predsjednika Ukrajine je doznala je nešto više o povijesti Beograda, o beogradskom Pobedniku, Spomeniku zahvalnosti Francuskoj i drugim simbolima glavnog grada Srbije, a poslušala je i audio vodič o tvrđavi, koji je od travnja dostupan i na ukrajinskom jeziku.
Kako se izvješćuje, u nazočnosti supruga predsjednika Srbije i Ukrajine, u Rektoratu Univerziteta u Beogradu, rektor Sveučilišta u Beogradu Vladan Đokić i prorektorica za unanstveni i pedagoški rad Narodnog Sveučilišđta ‘Taras Ševčenko’ Ksenija Smirnova, potpisali su sporazum o znanstvenoj, obrazovnoj i kulturnoj suradnji.
U posjeti su sudjelovali i ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić, ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba i veleposlanik Ukrajine u Beogradu Volodimir Tolkač.
Rusi nisu uopće oduševljeni: “Tko su ‘prijatelji’ koje još imamo? Papuanci iz Polinezije? Ili Sjeverna Koreja?”
Vijest o posjetu supruge Volodimira Zelenskog Srbiji prenijeli su gotovo svi veliki ruski mediji. Na portalu ruske državne novinske agencije Ria Novosti ova vijest je četvrti najčitaniji tekst. Sudeći po komentarima, Rusi nisu oduševljeni.
“Sramotno” i “Ovo je odvratno, ovo je odvratno ponašanje ‘prijatelja’ Rusije”, dva su najpopularnija komentara. U reakcijama na tekst čitatelji pišu da je Srbija izdala Rusiju, a napadaju i srpskog predsjednika Aleksandra Vučića. Ovo su neki od komentara na Ria Novostima. “Boji li nas se itko osim Lukašenka? Čak se i Kirgistan okrenuo.
Naša vanjska politika je nešto slaba”, “Čitajte Dostojevskog. O ‘braći’ koja će nam, ako se ukaže prilika, zabiti nož u leđa! Primjer – Bugarska i Crna Gora”, “Rusija nikada nije imala prijatelje. Postojali su samo neprijatelji”, “Tko su ‘prijatelji’ koje još imamo? Papuanci iz Polinezije? Ili Sjeverna Koreja?”, samo su neki od komentara.
Srbija osudila rusku invaziju, ali nije uvela sankcije Rusiji
Zbog tradicionalnih povijesnih, vjerskih, religijskih, političkih i vojnih veza, u Srbiji je raširen proruski sentiment. Srpski populistički predsjednik Aleksandar Vučić pokušava postići ravnotežu između zemljine kandidature za EU članstvo i veza s Rusijom i Kinom, važnim partnerima i investitorima.
U novoj srpskoj vladi je Aleksandar Vulin, proruski potpredsjednik vlade i bivši obavještajac koji je pod američkim sankcijama, te Nenad Popović, ministar bez portfelja, također pristaša Rusije pod američkim sankcijama. Srbija je iznova osuđivala rusku invaziju Ukrajine u Ujedinjenim narodima i na drugim međunarodnim forumima, no dosad je odbijala pridružiti se međunarodnim sankcijama protiv Kremlja.
Vučić se tri puta sastao sa Zelenskim, Ukrajinu opskrbljuje oružjem
Vučić se tri puta sastao sa Zelenskim Vučić se sastao s ukrajinskim čelnikom Volodimirom Zelenskim tri puta u 2022. godini na međunarodnim forumima u inozemstvu, posljednji put na regionalnom sastanku u Tirani u veljači.
Od 2022. godine Srbija je prihvatila tisuće ukrajinskih izbjeglica, poslala humanitarnu pomoć Ukrajini i obećala pomoći u razminiravanju zemlje i postratnoj izgradnji. Prošle godine povjerljivi dokumenti koji su procurili iz Pentagona pokazali su da se Srbija složila opskrbljivati Kijev oružjem i streljivom.
Postoji li još jedna “veza”?
No, je li ova snažna diplomatska aktivnost Srbije prema Ukrajini povezana i sa skorašnjim glasanjem Ujedinjenim narodoma o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici te namjera da se pošalje signal iz Srbije o značajnom zaokretu u vanjskoj politici kako bi se države članice pozvao na ublažavanje stavova po pitanju Rezolucije?
S druge strane, predsjednik RS-a i vladajućeg SNSD-a, Milorad Dodik, zbog čijeg je negiranja srebreničkog genocida značajnim dijelom i došlo do inicijative i prijedloga ovakve rezolucije, nastavlja s istom retorikom, kao i posjetama ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu te je opravdano pitanje je li Dodik jedini istinski Putinov saveznik na Balkanu?
/Republika/