Građani Niša su izašli na prosvijede nakon izbora za koje oporba tvrdi da su „pokradeni“. Reporterka Deutsche Wellea je pričala s mladima i zastupnicima koji tvrde da ‘deal-a’ s Vučićem neće biti.
S uvećanom fotografijom iz svoje osobne karte oko vrata, Marija Ilić stoji u masi na prosvjedi u Nišu. Tu je u petak, 22.prosinca, navečer održan prvi prosvijedni skup u gradu nakon nedavnih izbora u Srbiji.
„Mislim da cijela izborna kampanja nije bila fer, na dan izbora sve je to kulmirniralo. Umjesto da slavimo dan demokracije, mi smo imali dan krađe“, kaže ova studentica Filozofskog fakulteta u Nišu.
Ona se nada da će se sada probuditi ne samo Beograd i Niš, nego i cijela Srbija.
„Otvaranje biračkih spiskova na svim razinama, od lokalnih do parlamentarnih izbora, revidiranje spiskova, i ponavljanje izbora. Ali da to budu fer izbori, jer ovako ponoviti izbore značilo bi istu stvar“, smatra Marija Ilić.
„Mladi u Beogradu su bili targetirani nakon izlaska na ulice, i mi smo zato namjerno stavili svoje slike iz osobnih dokumenata oko vrata. Mi se ne bojimo, stojimo imenom i prezimenom i slikom, stojimo uz svoje prijatelje, stojimo uz svoje stavove i stojimo uz pravdu i slobodu“, kaže ona.
Ukupno je na prosvjedu petstotinjak ljudi. Oko Marije stoje i drugi studenti. Visoko u rukama drže rukom napisane transparente „Sloboda je često fraza, a tiranija uvijek istina“, „Izbori (se)“, „Tko je meta?“. Uzvikuju „lopove“ i „mi smo mete“.
Sumnje na kupovinu glasova u Nišu
Od kako su parlamentarni izbori održani u Srbiji prošle nedjelje (17.12.), prosvjedi u Beogradu se organiziraju svakodnevno s ciljem da se rezultati izbora ponište.
Marinika Tepić, jedna od čelnica oporbene koalicije ‘Srbija protiv nasilja’ već šesti dan štrajka glađu. U tome su joj se pridružile još dve zastupnice, Danijela Grujić iz Novog Sada i Jelena Milošević iz Niša. A potom i Željko Veselinović i Janko Veselinović.
Prosvijedi u Nišu su sada održani prvi put nakon objavljivanja izbornih rezultata, a inicirao ih je niški zastupnik Đorđe Stanković, također iz koalicije ‘Srbija protiv nasilja’.
Stanković za DW kaže da je otkriveno da su poslovne prostorije niškog sportskog centra Čair bile baza Srpske napredne stranke za kupovinu glasova. Ta je informacija proslijeđena policiji. Ali „mi još uvek nemamo informacije je li tužiteljstvo nešto poduzelo. Iako su nam rekli da će nam javiti do kraja tjedna, nisu se javili“, kaže Stanković.
„Koliko znamo, oni su otišli na lice mjesta, ali tek nakon sedam sati iako smo mi pet puta prijavljivali“, priča ovaj političar Narodnog pokreta Srbije. „Bojim se da nisu uradili ništa jer policija ne smije djelovati protiv (Vučićeve, nap.red.) Srpske Napredne Stranke.“
“Nema dogovora s lopovom”
Stanković dodaje da se glasanje ljudi iz drugih država, kao što je to bio slučaj u Beogradu, lako može desiti i u Nišu, gdje će ubrzo biti održani lokalni izbori.
„Mi ne bi voljeli da izbornu volju grada Niša promijene neki građani iz Bugarske ili Republike Srpske, oni koji na dan dođu turistički u Niš. Mi se moramo boriti za svaki glas“, kaže Stanković.
Na prosvjednom skupu se građanima Niša obratio i zastupnik Demokratske stranke Srđan Milivojević. Za DW on kaže da su „lopovi uhvaćeni u jednoj od najvećih krađa koje je ikada zabilježila suvremena Europa nakon uspostavljanja parlamentarnog života“ te da rezultati izbori moraju biti poništeni – na svim razinama.
„Ako je lopov uhvaćen u krađi, onda mora i kazneno odgovarati. Ovo nije pitanje hoćemo li se dogovoriti s Aleksandrom Vučićem da prizna ovu našu pobjedu u Beogradu. On mora odgovarati za izbornu krađu“, kaže ovaj zastupnik. „Mi se nismo spremni dogovarati. Ako treba, mi ćemo odbiti mandate u lažnim skupštinama, nećemo sudjelovati u laži i prijevari“, zaključuje Srđan Milivojević.
Prosvjedi se nastavljaju
Ovo neće biti jedini prosvjed u Nišu, najavili su organizatori. „Ovo je trenutak kada branimo republiku i trenutak kada se odlučuje: ili se vraćamo u srednji vijek ili i dalje pokušavamo stvoriti novo društvo. Neće biti lako, neće biti brzo, ali pobijedit ćemo“, kaže Nišlija Milan Milenković.
Studentkinja Marija Ilić s početka priče kaže da za nju odustajanje nije opcija: „Mislim da ne biti ovdje znači predati se. A ja se ne mogu predati, ja imam 22 godine. Hoću li kupovati kartu u jednom pravcu ili ću izaći na ulicu? Moj izbor je ulica!“, poručila je ona za DW.
/Desk/