Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    • Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida
    • Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS
    • Danska predsjedava Vijećem EU-a: Europa mora stati na vlastite noge
    • Na komemoraciju u Srebrenicu dolaze visoki dužnosnici iz EU-a
    • Dodik neće migrante iz EU-a, ali nudi RS za Trumpove migrante i ukidanje sankcija
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Ekonomija

    Priželjkuju rast cijena: Skupina OPEC+ dogovorila smanjenje proizvodnje nafte

    republikaBy republika13.04.2020Updated:13.04.2020No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Radi se o najvećem smanjivanju proizvodnje u povijesti. Cijene sirove nafte su se posljednja dva mjeseca prepolovile,

    Ministri članica skupine OPEC+, najvećih izvoznica nafte, na videokonferenciji u nedjelju dogovorili su smanjiti prozvodnju nafte za 9,7 milijuna barela dnevno u svibnju i lipnju, objavio je na Twitteru meksički ministar energetike Rocio Nahle.

    Da je postignut dogovor o smanjenju svjetske proizvodnje nafte za oko 10 posto objavili su dužnosnici nekoliko država koje su sudjelovale na sastanku putem video veze.

    Sastanak je “završio konsenzusom proizvođača OPEC+ o smanjivanju proizvodnje od svibnja”, napisao je na Twitteru saudijski ministar energetike Abdul Aziz bin Salman.

    Radi se o najvećem smanjivanju proizvodnje u povijesti, u nadi da će se time povećati cijene nafte.

    Kremlj je potom objavio da ruski predsjednik Vladimir Putin, američki predsjednik Donald Trump i saudijski kralj Salman podupiru dogovor.

    Dogovoreno smanjenje manje je za 300.000 barela dnevno od predloženog u petak koje su podržali Organizacija zemalja izvoznica nafte OPEC i njeni partneri u proširenom OPEC+ formatu.

    Meksiko je odbio svoju proizvodnju smanjiti za 400.000 barela dnevno kako je traženo i ostao je pri svojoj ponudi da proizvodnju smanji za 100.000 barela što je na kraju na videokonferenciji i prihvaćeno za ta dva mjeseca.

    Cijene sirove nafte su se posljednja dva mjeseca prepolovile zbog globalnog usporavanja gospodarskih aktivnosti uslijed pandemije koronavirusa koja je smanjila potražnju za tom sirovinom te rata cijenama između Saudijske Arabije i Rusije.

    Nije jasno, međutim, koliko je dogovor obvezujući i hoće li ga se zemlje proizvođači nafte pridržavati u praksi.

    Vodeće zemlje izvoznice nafte zbog odbijanja Meksika nisu uspjele u petak dogovoriti smanjenje proizvodnje nafte iako je i Trump ponudom meksičkom predsjedniku pokušao pomoći u postizanju sporazuma.

    Meksički predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador u petak je rekao da mu je Trump ponudio dodatno smanjiti proizvodnju u SAD-u u korist Meksika no ta ponuda nije bila dovoljna za postizanje dogovora.

    (Izvor: HINA)

    cijena nafta OPEC
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Nizozemski trgovački lanac Action je kralj niskih cijena u Europi

    30.06.2025

    Rješenje za veliki problem digitalnog doba: Ljudi će svoj izgled i glas moći zaštititi autorskim pravima

    29.06.2025

    EU uskoro uvodi novo pravilo, sad ćete moći popraviti mobitele, bijelu tehniku…

    29.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida

    Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.