Predsjednik RS i ujedno predsjednik vladajućeg SNSD-a, Milorad Dodik, ponudio je u četvrtak ‘privremeno zamrzavanje‘ protuustavnih zakona koje je doninijela Narodna Skupština RS-a, a on sam potpisao ukaze (zabrana djelovanja sigurnosnih i pravosudnih državnih institucija na području RS-a).
Ovaj Dodikov poziv je ujedno i želja njegovog povratka u politiku, kao i njegove stranke, čije kadrove se redom smjenjuju, a kao novi partneri pojavljuju se stranke oporbe iz RS-a.
Međutim, od početnog entuzijazma i početka razgovora s budućim partnerima oporbenih stranaka, kao i poruka od predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića kako Dodik više nije partner, sve su prilike da se teren priprema za njegov povratak za pregovarački stol, a da od novog partnerstva sa SDS-om, PDP-om i Listom za pravdu i red – nema ništa.
Trenutni zastoj u razgovorima oporbene trojke iz RS-a, sa strankama Trojke i HDZ-a BiH pokazuje kako Čović pokušava spasiti svog partnera te Dodikovim ministrima i kadrovima čuva mjesto dok se situacija ne smiri i iznađe rješenje. Na koncu, za Čovića je daleko pouzdaniji partner Dodik nego novi partneri iz oporbenih stranaka.
Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović (SNSD), zatražila je EUFOR ne poduzima korake ‘kojima bi dodatno produbili krizu‘ u BiH.
Ovo je uslijedio nakon izjava i poruka visoke predstavnice EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaje Kallas, prilikom posjeta EUFOR-ovoj bazi u Butmiru, misiji Althea, gdje je izravno optužila rukovodstvom RS-a za podrivanje ustavnopravnog poretka i ubrožavanja temeljnih sloboda građane što je, rekla je, u suprotnosti s europskim putom BiH i preuzetim obvezama, te kako se to neće tolerirati.
U objavi na društvenoj mreži X, Dodik je po prvi put komentirao poruke što ih je tijekom posjeta Sarajevu u utorak poslala visoka predstavnica EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaja Kallas jasno osudivši političare iz reda bosanskih Srba za izazivanje sadašnje krize u BiH.
Pokazujući kako ostaje pri svojim stavovima, Dodik je napisao kako politički lideri u BiH imaju odgovornost naći izlaz iz krize prevladavanjem sadašnjih podjela, a ne njihovim produbljivanjem.
Ponovno je ustvrdio da je krizu prouzročio visoki predstavnik međunarodne zajednice Christian Schmidt nametanjem izmjena zakona po kojima je sadašnji predsjednik RS nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja.
Dodik kaže kako je zapravo on branio ustav BiH, a Schmidt ga je kršio.
“Ako Kallas smatra da je ustavni poredak ono što je nametnuo Christian Schmidt, onda se ne razumijemo”, napisao je. Poručio je kako je “jedino rješenje u poništavanju voluntarizma visokog predstavnika i svih rješenja koja je nametnuo”.
“U tom slučaju Republika Srpska je spremna na određeno vrijeme zamrznuti zakone koje smo nedavno donijeli u Narodnoj skupštini. Želimo dati šansu dijalogu i dogovoru tri naroda. Na dogovor i sada pozivam”, napisao je Dodik.
Inače, Dodik se zbog poticanja na donošenje zakona protivnih Ustavu BiH sada suočava s novom istragom pod sumnjom na rušenje ustavnog poretka.
Zajedno s njim osumnjičeni su predsjednik entitetskog parlamenta Nenad Stevandić i premijer RS Radovan Višković, a svoj trojici Sud BiH odredio je pritvor i raspisao centralnu tjeralicu.
Predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u četvrtak je uputila pismo šefu Izaslanstva EU u BiH Luigiju Soreci i zapovjedniku EUFOR-a generalu Florin Marianu Barbuu u kojemu ih je praktično molila da vojnici iz operacije Althea ne sudjeluju u privođenu Dodika, Stevandića i Viškovića.
“Smatram da je očuvanje mira i stabilnosti od presudnog značaja za sve narode u BiH, stoga apeliram da ne poduzimate radnje koje bi dodatno produbile krizu, napisala je Cvijanović reagirajući tako na zahtjev članova Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića da EUFOR pomogne policijskim agencijama u privođenju trojice visokih dužnosnika RS-a.
Reakcije iz RS-a
“Mali miš snishodljivo i podanički moli da mu oproste oni koji su ga doveli na vlast”, poručio je šef Kluba zastupnika Srpske demokratske stranke (SDS) Ognjen Bodiroga, reagirajući na najave Milorada Dodika kako je spreman na privremeno zamrzavanje zakona donesenih u Narodnoj skupštini, ukokliko se ponište rješenja koja je nametnuo Christian Schmidt.
Bodiroga je, nazivajući Dodika “malim mišem”, rekao da se on prvo zaigra, pa onda moli za oprost, što nije ozbiljna politika, nego avantura koja entitetu RS nanosi štetu: “Spreman je Dodik dati i rudna bogatstava, elektroprivredu, šume, vode i u konačnici RS samo da bi ostao na vlasti i sačuvao svoje avione i kamione. Predstava zvana ‘Kačket na glavu’ se očito nastavlja.”
On podsjeća da je, istovremeno, u Banja Luci provedena velika akcija SIPA uz asistenciju MUP-a RS: “Očito su zakoni kojim je zabranjen rad Suda BiH, Tužiteljstva BiH, VSTS-a i SIPA-e na području RS zamrznuti istog trena kad su i izglasani u Narodnoj skupštini. Nekoliko puta su od tad ove institucije djelovale na teritoriji RS, a posebno SIPA koja i jutros radi u Banja Luci”, navodi Bodiroga.
On postavlja pitanje tko je sada izdajnik:”Ako krenete pa stanete, napadnete pa se povučete, najavite pa odustanete ne djelujete ozbiljno – što-više postajete smiješni. Dodik je, nažalost, svojim djelovanjem Narodnu skupštinu i zakone koji se donose učinio smiješnim. Kako sad da neko ozbiljno shvati ono što donesemo? Zašto institucije RS ne provedu zakone koji su doneseni? I jesu li oni zato sad izdajnici? Nas je nazivao izdajnicima kada smo govorili da donošenje tih zakona nije način da se problem riješi i rekli da ne želimo sudjelovati u tome. Sad se ispostavlja da smo bili u pravu, jer i sam Dodik najavljuje da će zakoni biti ‘zamrznuti’. Dodik je šarlatanskim djelovanjem nanio ozbiljnu štetu instituciji predsjednika, dignitetu Narodne skupštine i Vlade RS. Pred nama je da svim ovim institucijama vratimo ugled i uradićemo to, vjerujte.”
“RS-u ne treba trgovac, već državnik!” – poručio je ovo predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) i gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković, komentirajući Dodikove riječi o mogužem privremeno zamrzavanju zakona o SIPA-i, Sudu i Tužiteljstvu BiH, kao i o VSTS-u, što, kako kaže, nije samo političko poniženje, već otvoreno priznanje da RS nema predsjednika, nego trgovca spremnog da na stol stavi sve – uključujući i institucije i budućnost RS-a.
Stanivuković kaže da zbog vođenja ovakve politike i stavova koji se mijenjaju iz časa u čas, predsjednik RS-a dijalog vodi sa samim sobom, preciznije rečeno – vodi otužni monolog, pokušavajući preko režimskih medija uvjeriti narod kako je sve u najboljem redu, umjesto da učini nešto da tako zaista i bude: “Ne treba nas u RS uvjeravati kako se ovdje živi, već ostvariti rezultate koje će vidjeti čitav svijet. Međutim, poniženje institucija i neizvjesnost su krajnji domet kada se politika ne vodi mudro, nego ishitreno, a problem postaje sve veći kada posljedice ne snose oni koji bi trebali, nego čitava zemlja”, naveo je Stanivuković i dodao:
“Pozivam rukovodstvo RS da sačuvaju minimum dostojanstva, prestanu ishitrenim odlukama praviti tržnicu od NSRS, jer dijalog na koji se sada pozivaju je trebao biti prva, a ne posljednja opcija.”
/Republika/