Član Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora (HNS) i predsjednik Čapljinske neovisne stranke, Pero Previšić, uputio je dopis da se na 13. sjednici HNS-a, zakazanoj za 23. prosinca, uvrsti i točka dnevnog reda na remu štrajka sindikata osnovnog i srednjeg obrazovanja u HNŽ-u kao i stanju na jedinom hrvatskom Sveučilištu u BiH jer se, kako je naglasio, radi o pitanju vitalnog nacionalnog interesa.
“Po prvi put u poslijeratnoj BiH hrvatski učenici i nastavnici dočekuju Božić bez zaključenih ocjena i bez završenoga polugodišta. Takvo što se nije događalo ni u ratu, ni u koroni, pa ni za vrijeme velikoga snijega 2012. godine koji je okovao Hercegovinu i blokirao normalan život skoro mjesec dana. Iako je u 2024. godini ostvaren višak prihoda od 37 milijuna KM, Vlada ne želi udovoljiti sindikalnim zahtjevima. Objavljeno je da do kraja godine stižu i sredstva od federalne Vlade u iznosu od 19,6 milijuna KM pa je ukupan županijski suficit 56 milijuna maraka u 2024. Nitko ne može kazati da novca nema”, navodi Previšić.
“Vidimo da su i sveučilišni profesori održali štrajk upozorenja, a najavljuju i generalni zbog svojih mizernih primanja. Zar nije sramota da jedan doktor znanosti ima plaću 1.400,00 KM? Kako s tim preživjeti i odhraniti djecu? Je li to hrvatski nacionalni interes? Rektorovi miljenici, šačica profesora, radi na nekoliko fakulteta i skupi nekoliko plaća, dok “nepodobni” jedva preživljavaju. Profesori na drugim sveučilištima u BiH imaju duplo veće plaće. Nacionalni interes se brani kvalitetnim obrazovnim sustavom. Tu se stječe znanje koje nas jedino može spasiti u opstanku”, poručio je Previšić.
On, stoga, predlaže da na 13. sjednicu HNS-a 23. prosinca 2024. godine bude pozvano pozovemo vodstvo sindikata osnovnih i srednjih škola kao i Sveučilišta kako bi od njih, kako je naveo, dobili stvarnu sliku problema u kojem se nalaze.
“Zahtjev sam već službeno uputio na HNS, ali na žalost, još uvijek nikakav odgovor nisam dobio”, uz opasku ističe Previšić. Podsjetimo, traje četvrti tjedan štrajka sindikata osnovnog i srednjeg obrazovanja u HNŽ-u koji traže viša primanja,
Skupština podržava Vladu
‘Prava djece, prema Članu 3. UN Konvencije o pravima djeteta, su prioritet. Pravo na obrazovanje jedno je od osnovnih dječjih prava, a kontinuirano trajanje štrajka ugrožava ostvarivanje tog prava”, navedeno je u priopćenju za javnost nakon što je održan sastanak rukovodstva Skupštine HNŽ i resornih ministara o štrajku prosvjetnih radnika, a nakon što su pojedini skupštinski zastupnici zatražili tematsku sjednicu o generalnom štrajku u obrazovanju u HNŽ-u.
Navodi se kako je, ”na osnovu zahtjeva Sindikata obrazovanja u HNK i u skladu sa zaključkom Kolegija Skupštine HNŽ, rukovodstvo Skupštine, na čelu s predsjedavajućim Džaferom Alićem i zamjenicima Tomislavom Martinovićem i Vesnom Saradžić, održalo sastanak s ministrom financija Adilom Šutom, ministrom obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Adnanom Velagićem te ministrom zdravstva, rada i socijalne zaštite Milenkom Bevandom”.
”Rukovodstvo Skupštine iskazalo je podršku Vladi HNŽ u daljnjim razgovorima s predstavnicima prosvjetnih radnika. Pozvali su obje strane na poštivanje zakonskih procedura i potpisanih kolektivnih ugovora, uz podsjećanje da je sudski proces o zakonitosti štrajka u tijeku. Iz tog razloga, rukovodstvo smatra da bi bilo kakvi javni istupi, u vidu tematskih sjednica Skupštine, u ovom trenutku mogli predstavljati pritisak na sud i otežati proces donošenja nepristrane odluke”, navodi se u priopćenju.
Dodaje se kako su ”resorna ministarstva su upoznala prisutne da je proračun za osnovno i srednje obrazovanje povećan sa 70 milijuna KM u 2020. godini na 105 milijuna KM u 2024. godini”.
”To”, navodi se u priopćenju, ”pokazuje kontinuirano ulaganje u obrazovni sektor i značajnom poboljšanju primanja i uvjeta rada prosvjetnih radnika u proteklim godinama, tako da osnovna neto plaća nastavnika u osnovnoj školi iznosi 1448,46 KM, dok plaća profesora u srednjoj školi iznosi 1556,94 KM”.
Dodali su kako se na osnovnu plaću dodatno obračunavaju minuli rad, topli obrok od približno 300,00 KM te troškovi prijevoza. O štrajku samo kroz pitanja ”Rukovodstvo Skupštine izražava nadu da će se kroz dijalog i suradnju naći dugoročno rješenje koje će zadovoljiti potrebe obrazovnog sektora, uz istovremeno očuvanje prava svih proračunskih korisnika i interesa građana HNŽ”, poručili su iz Skupštna HNŽ-a.
/Desk/