Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Još jedno “samoubojstvo” visokog ruskog dužnosnika
    • Iz HSP BiH osudili Dodikove napade na Thompsona
    • e-IDDEEA: Za bh građane dostupno digitalno potpisivanje dokumenata, brzo, sigurno i bez papirologije
    • Poljska uvela kontrole na njemačkoj i litavskoj granici
    • Četiri jaka razloga zbog kojih su ljeti ne smijete zaboraviti na probiotike
    • Bugarska širi nuklearne kapacitete i gradi četiri reverzibilne hidroelektrane
    • Znate li čemu sve može poslužiti USB-C utor na vašem telefonu?
    • Kći Ozzyja Osbournea zaručila se na posljednjem tatinom koncertu
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Predstavljeni ‘mostarski antiratni romani’ preminule autorice Marsele Šunjić

    republikaBy republika06.03.2019No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Promociju knjiga organizirali su Marselini roditelji Vesna i Zdravko Šunjić, te izdavačka kuća “Dobra knjiga” iz Sarajeva. Antiratni romani
    “Ovo je prilika da se prisjetimo jedne književnice (Marsele Šunjić) koja je zaustavljena u usponu svoga književnoga stvaranja, a koja je izuzetno voljela ovaj grad i koja je pisala o njemu”, rekao je jedan od promotora knjige, književnik, esejist i publicist Hadžem Hajdarević. Bivši bosanskohercegovački političar i promotor knjiga Bogić Bogićević istaknuo je kako su knjige Marsele Šunjić zapravo antiratni romani i knjige koje predstavljaju nezaobilazno štivo o Mostaru i o strahotama rata uopće, izvješćuje FENA.

    “Knjige ne predstavljaju samo jedno vrijedno sjećanje na strahote rata, već i na Mostarce koje su ratni vjetrovi ‘raznijeli’ širom svijeta, njihove vrline, prkos i ljudske vrijednosti koje je imao malo koji grad u Jugoslaviji”, istaknuo je Bogićević. Dodao je kako činjenica da su njezine knjige prevedena na engleski, talijanski i ruski jezik, upućuje na to da su ti naslovi već ušli u svjetsku literaturu.

    Mostarski književnik Goran Karanović istaknuo je kako raduje činjenica da će Marselina priča o Mostaru doći i do Amerike, kako je ranije došla i do Rusije, Italije i drugih zemalja po svijetu. Naime, Marselin nećak se u SAD-u na svom koledžu uključio u projekt u kojem je svojim kolegama i profesorima govorio o Bosni i Hercegovini i ratu. U pokušaju da im što bolje približi tematiku, u kojoj su rođeni njegovi roditelji, a naročito one najtužnije, ratne godine, poslužio se knjigama Marsele Šunjić, njegove tetke. Studenti su željeli engleski prijevod tih knjiga, a istu želju iskazali su i s koledža Sarah Lawrence iz New Yorka, na kojem je Marsela magistrirala 2001. godine, pa su na kraju na engleski jezik prevedene njezine dvije knjige.

    O autorici

    Marsela Šunjić rođena je 1963. godine u Ljubljani. Njezini roditelji, mama Vesna, popularna modna kreatorica osamdesetih, i tata Zdravko, bivši doktor, doveli su je sa 17 dana djedu i baki u Mostar, gdje je provela veći dio svog života. Za vrijeme studija Ekonomskog fakulteta u Mostaru, gdje je diplomirala 1986. godine, počela je raditi kao freelance novinarka. Iako se školovala za ekonomisticu, Marsela Šunjić oduvijek je željela pisati. Magistrirala je kreativno pisanje na Sarah Lawrence Collegu u New Yorku. U veljači 2009. godine, mnoge je zatekla vijest da je nakon teške bolesti preminula Marsela Šunjić, mostarska spisateljica, novinarka i publicistkinja, koja se bavila i manekenstvom, jer mnogi nisu ni znali da je bolesna.

    (Izvor: FENA)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Iz HSP BiH osudili Dodikove napade na Thompsona

    07.07.2025

    e-IDDEEA: Za bh građane dostupno digitalno potpisivanje dokumenata, brzo, sigurno i bez papirologije

    07.07.2025

    Božinović o reakciji iz SDP-a i Možemo na Thompsonov koncert: “Etiketirati pola milijuna ljudi, mladih, djece da su svjetska sramota, ekstremisti… ne znam gdje iz SDP-a i Možemo žive”

    06.07.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Još jedno “samoubojstvo” visokog ruskog dužnosnika

    Iz HSP BiH osudili Dodikove napade na Thompsona

    e-IDDEEA: Za bh građane dostupno digitalno potpisivanje dokumenata, brzo, sigurno i bez papirologije

    Poljska uvela kontrole na njemačkoj i litavskoj granici

    Četiri jaka razloga zbog kojih su ljeti ne smijete zaboraviti na probiotike

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.