Neumski vatrogasci i njihove kolege iz Mostara, Metkovića, Stona, Pelješca, Čapljine kao i helikopter Oružanih snaga BiH nastoje staviti pod kontrolu požar u neumskom zaleđu.
Nakon tri dana borbe protiv vatrene stihije u mjestima neumskog zaleđa, nadljudskim naporom neumskih vatrogasaca, njihovih kolega iz Čapljine, Mostara, Stona, Metkovića i s Pelješca te pomoći helikoptera Oružanih snaga (OS) BiH, požar je id alje aktivan. Izgorjeli su kilometri niskog raslinja, dvije seoske kuće u kojima nitko nije živio, teško su stradali maslinici i pčelinjaci, a oštećen je i dio dalekovoda koji se protezao dijelom požarišta.
Iza neumskih vatrogasaca i pripadnika Civilne zaštite su teške noći, angažirano je cjelokupno raspolagajuće osoblje kako bi se od vatrene stihije potpomognute vjetrom spasile obiteljske kuće i vikendice te izbjegle ljudske žrtve. Gorjelo je na Prapratnici, planina Žaba prema Hutovu, Zelenikovcu i Hotnju, Broćancu, Vratlo, Ilijino brdo.
I ovaj put aktualiziraju se nova-stara pitanja – odgovornost ljudskog faktora u izazivanju požara, slaba opremljenost vatrogasaca i pripadnika Civilne zaštite kao i pitanje o kojem se godinama samo govori, a ništa ne čini – nabavci kanadera.
Zajedno s načelnikom općine Neum Draganom Jurkovićem i predsjednicom OV Neum Danijelom Maitć, koji su s vatrogascima bili i prve, najteže noći, požarište je u srijedu posjetio i premijer HNŽ-a Nevenko Herceg, direktor uprave za Civilnu zaštitu i vatrogastvo Eugen Ćubela i ministar poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede HNŽ Donko Jović.
”Nažalost ono što mogu kazati je da je u zadnje vrijeme sve više događaja na ovim prostorima i ne mogu se oteti dojmu kako je uzrok većine požara ljudski faktor. Uvjeren sam da je ovdje ljudski faktor u pitanju i štete su ogromne. Svi trebamo biti savjesni građani i prijaviti svaki požar kao i onoga tko ga je podmetnuo, samo tako možemo sačuvati našu Hercegovinu. Zbog nepristupačnosti terena i velike površine koju je požar zahvatio, ali i činjenice da je zaprijetio stambenim objektima, Vlada HNŽ zatražila je i međunarodnu pomoć, u prvomu redu od Vlade Republike Hrvatske, kao i helikoptersku potporu Oružanih snaga BiH”, rekao je premijer HNŽ-a Nevenko Herceg.

Godinama BiH u požarima gubi prirodna bogatstva, godinama se govori o nužnosti bolje protupožarne opremljenosti, no svake godine BiH je prisiljena tražiti pomoć kanadera iz susjedne Hrvatske. I ovaj put ljudski faktor je ključan – kako za one koji, iz nekih bolesnih razloga, neznanja ili neupućenosti izazivaju požare, tako i odgovorni na dužnostima koji ne čine ništa kako bi osnažili zaštitu i opremljenost vatrogastva i civilne zaštite.
/Desk/