Republika
    Facebook Twitter Instagram
    Najnovije
    • SKANDAL I U ODLASKU Što je bivša ministrica Turković radila tajno?
    • Nešić se voli pozdravljati s tradicionalnim srpskim pozdravom, dizati tri prsta – ispričao se i kaže, želi biti ministar svih građana BiH
    • MALA GRUPA VELIKIH BUDALA Nekoliko srpskih navijača na Australian Openu izazvala incident: “Srbi i Rusi braća zauvijek” – među njima bio i Đokovićev otac
    • Podignuta optužnica protiv indijskog biznismena Pramoda Mittala da je izvlačio novac iz GIKIL-a
    • Zelenskij nezainteresiran za sastanak s Putinom: “Nakon invazije on je za mene nitko, ne znam ni tko zaista donosi odluke u Rusiji”
    • Njemački kancelar Scholz o isporuci tenkova Leopard Ukrajini: “Imajte povjerenja u mene”
    • IMA ENERGIJE I ŽELI JOŠ VIŠE Mamić pokreće novi biznis u Hercegovini – ‘Plavo sunce’ kćeri, ‘Majsko sunce’ prijateljici
    • Ruski obavještajci premrežili Srbiju – Prate se Vučićevi potezi
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    PORUKA I HRVATSKOJ? Lavrov: SAD i NATO izravno sudjeluju u ratu u Ukrajini oružjem i pružaju joj vojnu obuku na svom teritoriju

    republikaBy republika01/12/2022Nema komentara3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u četvrtak da su Sjedinjene Države i NATO sudionici u ratu u Ukrajini zbog pomoći koju pružaju Kijevu, optuživši ih i za obuku ukrajinskih vojnika na njihovu teritoriju.

    Lavrov je na konferenciji za novinare rekao da su Washington i Atlantski savez uključeni u rat jer opskrbljuju Ukrajinu oružjem i pružaju joj vojnu obuku na svojem teritoriju. “Nemojte govoriti da SAD i NATO ne sudjeluju u ovom ratu – vi izravno sudjelujete. Uključivo ne samo dopremu oružja već i obuku vojnika – vi obučavate (ukrajinske) vojnike na svojem teritoriju”, kazao je. Dodao je da je SAD “egzistencijalna” prijetnja Rusiji iz Ukrajine.

    Rekao je da je Zapad imao stvarnu priliku izbjeći sukob u Ukrajini, ali je odlučio odbaciti ruske prijedloge da se zaustavi širenje NATO-a i dogovori poseban sigurnosni status za Kijev.

    Zapad kaže da su prijedlozi Rusije izneseni uoči rata u Ukrajini bili nerealni i neiskreni.

    Lavrov je rekao da je Moskva spremna saslušati, ako tko želi pregovarati o Ukrajini. Naglasio je i da su ukrajinske tvrdnje da Rusija želi pregovore kako bi dobila vremena za pregrupiranje i obnovu svojih oružanih snaga apsurdne.

    Ruski je šef diplomacije također istaknuo da je Rusija prije rata u Ukrajini puno, puno godina sve upozoravala. Nazvao je i nedavne izjave pape Franje o Ukrajini “nekršćanskima” i teško razumljivima.

    Franjo je u intervjuu za Jesuit magazine America govorio o ruskoj okrutnosti u Ukrajini i naglasio da je “Rusija ona koja je izvršila invaziju. To je vrlo jasno”. Također je rekao da su među najokrutnijima ruski vojnici koji su pripadnici etičkih manjina koji se bore u Ukrajini, primjerice Čečeni.

    “Papa Franjo imao je izjave potpuno nerazumljive, apsolutno nekršćanske”, ocijenio je ruski ministar vanjskih poslova.

    Optužio je i NATO za raspirivanje napetosti u blizini Kine na način koji predstavlja rizik za Rusiju. “Južnokinesko more sada postaje jedna od onih regija u kojima NATO nije nesklon, kao što je nekoć bio u Ukrajini, eskalaciji napetosti”, rekao je Lavrov.

    “Znamo koliko Kina ozbiljno shvaća takve provokacije, da ne spominjemo Tajvan i Tajvanski tjesnac, i smatramo da NATO-ovo igranje vatrom u ovim regijama nosi prijetnje i rizike za Rusku Federaciju”, rekao je.

    Lavrov je rekao da zato Rusija razvija vojnu suradnju s Kinom i provodi zajedničke vježbe. “Činjenicu da članice NATO-a pod vodstvom Sjedinjenih Država pokušavaju ondje stvoriti eksplozivnu situaciju, svi dobro razumiju”, rekao je.

    Također je optužio NATO da pokušava uvući Indiju u ono što je nazvao antiruskim i antikineskim savezom. Ruski ministar vanjskih poslova kazao je i da su se u Organizaciji za europsku sigurnost i suradnju (OESS) nagomilali veliki problemi, optuživši zapad da je nakon hladnog rata odbacio priliku da postane pravi most s Rusijom, prenosi HINA.

     

    /Desk/

    #NATO izdvojeno obuka vojnika SAD sergej lavrov Ukrajina
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    SKANDAL I U ODLASKU Što je bivša ministrica Turković radila tajno?

    26/01/2023

    Nešić se voli pozdravljati s tradicionalnim srpskim pozdravom, dizati tri prsta – ispričao se i kaže, želi biti ministar svih građana BiH

    26/01/2023

    Podignuta optužnica protiv indijskog biznismena Pramoda Mittala da je izvlačio novac iz GIKIL-a

    26/01/2023

    Comments are closed.

    No comment

    Polako u legitimno predstavljanje

    Evolucija u BiH ili kako politički (pre)živjeti

    Poruke mira iz Srpske

    Rotirajući gradonačelnici Mostara

    Najnovije

    SKANDAL I U ODLASKU Što je bivša ministrica Turković radila tajno?

    Nešić se voli pozdravljati s tradicionalnim srpskim pozdravom, dizati tri prsta – ispričao se i kaže, želi biti ministar svih građana BiH

    MALA GRUPA VELIKIH BUDALA Nekoliko srpskih navijača na Australian Openu izazvala incident: “Srbi i Rusi braća zauvijek” – među njima bio i Đokovićev otac

    Podignuta optužnica protiv indijskog biznismena Pramoda Mittala da je izvlačio novac iz GIKIL-a

    Zelenskij nezainteresiran za sastanak s Putinom: “Nakon invazije on je za mene nitko, ne znam ni tko zaista donosi odluke u Rusiji”

    Kolumne

    Zašto mostarski gradonačelnik umjesto konstruktivne kritike želi ulizice?

    SVE ZA FOTELJU – Loš reality show s Konakovićem, Nikšićem, Fortom u glavnoj ulozi

    Ubojite igre oko Dinama

    Šimleša: Ne odgajam princezu – želim odgojiti ratnicu i radnicu koja će sama napraviti ljestve do zvijezda

    Promo

    ‘Pisanje između redova’ – knjiga Faruka Kajtaza – “Britka pera, ‘oštar’ na obaraču”

    U Mostaru tradicionalni Božićni koncert i božićni prijem povodom pravoslavnog Božića

    HKD Napredak dodjeljuje stipendije

    Sljedeće godine 20. Jubilarna međunarodna PRO PR konferencija na Plitvičkim jezerima

    republikainfo.com
    Copyright 2019 Republikainfo.com | Developed by Rahatlook
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.