Vlada koju čine SDA i HDZ BiH i koja je 44 postotni vlasnik Aluminija ocijenila je na zadnjoj sjednici kako Aluminij nije od strateškog interesa za Federaciju i kako ga što prije treba prodati.
S druge strane radnici i vodstvo poduzeća smatraju kako je prodaja Aluminija u ovome trenutku katastrofalna odluka jer se poduzeće nalazi u nezavidnoj situaciji zbog nagomilanih dugova i lošeg rejtinga stvorenog zbog političke borbe za prevlast nad istim. Trenutačno, kažu stručnjaci, cijena mostarskog giganta, deset puta je manja od stvarne vrijednosti, a sa samo malo dobre volje vlasnika za godinu dana situacija bi se drastično mogla popraviti, do te mjere da se ponovno vrate među vodeće tvrtke u regiji.
Neispunjene obaveze
Iz Aluminija su jučer poručili kako je odnos Vlasti prema poduzeću koje predstavlja najvećeg pojedinačnog izvoznika u državi i zapošljava preko 900 ljudi pokazan u tome što su ovo poduzeće svrstali među strateški nebitna poduzeća.
– Hercegovačkoga industrijskog diva i uporište dugoročne strategije razvitka Vlada ocjenjuje mesom za namirivanje proračunskih potreba, ostavljajući u zraku sudbine naših djelatnika i otprilike 4000 članova njihovih obitelji, kažu iz Aluminija.
Uprava Aluminija izražava ogorčenje jer je, unatoč predanoj borbi za spas i oporavak poduzeća prepuštena samoj sebi, unatoč ugovorno preuzetim obvezama Vlade.
– Nikada ispoštovanu stavku iz Aneksa Sporazuma o rješavanju otvorenih pitanja između Vlade FBiH i Aluminija, o subvencioniranju proizvodnje aluminija, Vlada očito uopće ne kani provesti. Dapače, zasipaju nas lažima i podvalama, uklapaju nas u urote, naručuju medijske progone, a sada je konačno isplivalo na površinu i što stvarno kane s Aluminijem. Stoga oštro pozivamo Fadila Novalića i njegove ministre neka se žurno odreknu jučer iskazanoga stajališta i neka neodgodivo postupe po onomu na što ih Sporazum i visokih 44 posto udjela u vlasničkomu kapitalu ove tvornice obvezuju.
Neka nam uklone s vrata političke utege besramnih smicalica kojima samo hrane nepovjerenje među našim poslovnim partnerima. U protivnom, postaju više nego opravdani sve glasniji zahtjevi malih dioničara za pokretanjem postupka raskidanja Sporazuma s Vladom, komentirao je Nikica Ljubić, direktor Aluminija.
Raskid Sporazuma, jasno, znači i ponovno revidiranje vlasničkih omjera i vraćanje dominantne moći odlučivanja o sudbini Aluminija u ruke malih dioničara.
Radnici razočarani
Od radnika Aluminija jučer smo doznali kako su ogorčeni stavom Vlade i predstavnika vlasti koji dolaze iz Hercegovine, a koji bi trebali zastupati interese građana ovoga područja budući da su u ugodne fotelje sjeli isključivo zahvaljujući njihovim glasovima.
-Oni prodaju naše poduzeće koje smo mukom stvarali da bi namirili svoje plaće. Našu muku će potrošiti kao regrese za odmore i skupe automobile. Sramota. To se ne smije dopustiti, kaže jedan od razočaranih radnika poduzeća.
Iz Sindikata nisu željeli davati konačnu ocjenu kazavši kako će se 30. lipnja održati izvanredna Skupština Udruženja na kojoj će se zauzeti stav o cijeloj problematici. Radnici kažu kako se u posljednje vrijeme na sve načine pokušava opstruirati rad poduzeća koje se počelo lagano oporavljati. Po njihovim navodima, tone aluminija stoje u poduzeću, a neki od kupaca zbog osobnih interesa, neslaganja sa sastavom uprave ili pritisaka ne žele kupovati sirovinu.
– Pritiskuju nas sa svih strana. Problem su nam i razni lobiji i struja i sve ostalo kada nemamo potporu vlasti. Najtužnije u cijeloj priči je to što nećemo moći ništa uraditi. Ako su oni naumili prodati nas za mizeriju tako će i biti. Bojim se da ćemo u tom slučaju vrlo brzo imati ‘ključ u bravi’, pričaju radnici.
Sastanak o otplati duga
Ovih dana uprava Aluminija imat će još jedan veliki zadatak, a to je ponovni razgovor s Upravom Elektroprivrede HZHB o otplati duga za električnu energiju.
Direktor Elektroprivrede HZHB Nikola Krešić kaže kako Aluminij malo kasni s redovnim računima, ali kako je odnos između dvije uprave na zavidnoj razini.
Prema izvješću o analizi poslovanja Aluminija koje je ova kompanija naručila od revizorske kuće KPMG dug Aluminija na dan 31. prosinca 2014. godine prema Elektroprivredi HZHB iznosi oko 120,8 milijuna maraka. Ukupni dugovi poduzeća su oko 213,8 milijuna maraka.
– Ova Uprava Elektroprivrede je spasila Aluminij, jer kada smo treći put blokirali njihove račune bilo je kritično. Postupak isključenja Aluminija je proces i da je tad isključen nitko ga ne bi više upalio. Moje mišljenje je kako Aluminij ima šansu preživjeti, kaže Krešić.
Podsjeća kako je “platformaška vlada” prva koja je ušla u Aluminij nakon 16 godina.
– Ti koji su do tad bili u poduzeću doveli su Aluminij u ovu poziciju, kaže Krešić i dodaje kako Aluminij ima na lageru oko šest tisuća tona aluminija, a kako neki dobavljači čekaju kako bi vidjeli što će biti s upravom kako bi počeli raditi…
-Nije bitno tko će doći na čelo kompanije i iz koje stranke. Važno je samo da zna raditi, kaže Krešić.
(Izvor: Dnevni list)