Nakon što problem RTV pretplate i financiranja javnog servisa političari godinama nisu uspjeli riješiti, BHRT je zbog velikih dugovanja bh. entitetskih emitera donio odluku o gašenju emitiranja programa i prekid produkcije od 30. lipnja.
Ovaj pritisak ishodio je konačnim prihvaćanjem izmjena i dopuna Zakona o Javnom RTV sustavu u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH te je prihvaćen prijedlog da se javni RTV servisi na području BiH primarno financiraju prihodima od RTV pretplate ili sredstvima koje prikupe fondovi javnih RTV servisa i to raspodjelom u omjeru 25% za FTV, 25% za RTRS i 50% za BHRT.
Međutim, najava gašenja emitiranja državnog servisa nije povučena, a FTV je uputila i prijavu Tužiteljstvu BiH zbog, kako se ističe, ucjena s BHRT-a ali i činjenice da se emitiranje programa može ugasiti samo zakonom, a slično navode i iz RTRS-a te ističu da je BHRT najviše kriv. Kaos oko javnih emitera iz zastupničkih klupa i državnih institucija, u nemogućnosti rješenja problema financiranja, političari su vrlo lukavo prenijeli na javne servise koji “lopticu krivnje” prebacuju jedni na druge, umjesto upravo na političare.
RTRS: BHRT je kriv
Dok iz BHRT-a za financijske dubioze isključivo okrivljuju FTV i RTRS, druga strana oštro reagira.
Draško Milinović, generalni direktor Radio-televizije Republike Srpske ističe da je Upravni odbor BHRT-a izašao u javnost s netočnim podacima u vezi s međusobnim potraživanjima javnih servisa, i da usluge i potraživanja BHRT-a i RTRS-a već godinama nisu usklađene.
Milinović kaže da je BHRT javnosti predstavio netočne podatke te postavlja pitanje gdje je BHRT utrošio novac
“Upravni odbor BHRT-a izašao je u javnost s netačnim podacima u svezi s međusobnim potraživanjima i ti podaci o odnosu RTRS-a i BHRT-a ni blizu ne odražavaju realno stanje. Usluge i potraživanja ova dva javna emitera godinama unatrag nisu usklađena, te me čudi ovakav potez. Postavlja se pitanje – kako su entitetski emiteri opstali kada imaju duplo manje prihode od BHRT-a. Možda je dobro pitanje gdje su i kako potrošili taj silni novac“, svojedobno je kazao Milinović, komentirajući najavu o gašenju emitiranja.
“Kada tome dodamo i opstrukcije iz Upravnog odbora BHRT-a u svezi s novim modelom naplate RTV pretplate, ne čudi da su sami sebe doveli u ovakvo stanje, jer svi prijedlozi za poboljšanje ukupne situacije sva tri javna emitera koji su dolazili od RTRS-a i FTV-a bili su, na ovaj ili onaj način, blokirani od istog tog Upravnog odbora BHRT-a”, ističe Milinović.
Podsjetimo, Upravni odbor BHRT-a krajem svibnja donio je odluku da od 30. lipnja privremeno prekine produkciju i emitiranje programa. Ova odluke izravna je posljedica duga entitetskih emitera od 25 milijuna KM: Radio-televizije Federacije BiH 16,5 milijuna, i Radio-televizije Republike Srpske 8,8 milijuna KM, istaknuli su iz BHRT-a. Bosna i Hercegovina će, ukoliko se ništa ne poduzme, postati jedina europska država koja neće imati javni servis na državnoj razini.
FTV podnio prijavu tužiteljstvu: BHRT nas ucjenjuje, signal se može ugasiti samo zakonom
Zbog ucjene BHRT-a: platite navodni dug ili gasimo signal, Radio-televizija Federacije BiH podnijela je krivičnu prijavu protiv Upravnog odbora BHRT-a predvođenog Esadom Gotovušom, Poslovodnog odbora BHRT-a predvođenog Belminom Karamehmedovićem i rukovodstva Sindikata BHRT-a na čelu s Damirom Smitalom, priopćili su iz FTV-a.
“Radio-televizija Federacije Bosne i Hercegovine je od 30. svibnja 2016.g. izložena konstantnim prijetnjama od strane Radio-televizije Bosne i Hercegovine, i to generalnog direktora Belmina Karamehmedovića i Poslovodnog odbora BHRT-a, Upravnog odbora BHRT-a tadašnjeg predsjedavajućeg Esada Gotovuše, a danas i člana te ostalih članova: Sanja Latinović, Valentina Rupčić i Vladimir Marčeta, zatim Samostalnog sindikata radnika u BHRT-u – predsjedavajućeg Denisa Smitala i podpredsjedavajuće Svjetlane Topalić da će se s danom 30.06.2016. privremeno prekinuti produkciju i emitiranje programa Javnih RTV servisa u Bosni i Hercegovini (sva tri javna servisa: Radio-televizija Federacije Bosne i Hercegovine, Radio-televizija Bosne i Hercegovine i Radio televizija Republike Srpske).
Naime, Upravni odbor BHRT-a na sjednici održanoj dana 30.05.2016. donio je Odluku o privremenom prekidu produkcije i emitovanja programa radi, kako navode, duga entitetskih javnih emitera RTVFBiH i RTRS-a. Ova Odluka, kako i sam Upravni odbor BHRT-a zaključuje u priopćenju za javnost emitiranom u sklopu Dnevnika 2 dana 30.05.2016. g., imat će posljedice po funkcioniranje cjelokupnog sustava javnog RTV emitiranja.
U vezi s navodnim dugovanjem RTVFBiH prema BHRT-u naglašavamo i to da je BHRT počeo s podnošenjem tužbih još prije 8 (osam) godina, a koje su trenutno u fazi postupka. U konkretnom slučaju BHRT i njegova nadležna tijela ne mogu prejudicirati kako će sud odlučiti, a što oni upravo čine. Stoga dug entitetskih emitera na koji se BHRT poziva i na osnovu kojeg navodno i donosi destruktivnu Odluku po sva tri javna servisa pravno je neutemeljen.
Nakon pomenute Odluke, BHRT i njegova odgovorna tijela počinju s javnim istupima, kako po elektronskim tako i po pisanim medijima, te ozbiljno najavljivati prekid produkcije i emitiranje programa, a što čini da se stvara pravna nesigurnost u pogledu opstanka i kredibiliteta RTVFBiH.
Također, uz sve to je uključen i Samostalni sindikat BHRT-a, koji u više navrata, a počev od 02. lipnja 2016. g. podržava prekid pružanja usluga entitetskim javnim servisima.
Posljednja u nizu prijetnja o prekidu produkcije i emitiranja programa odnosno smanjenju obima usluga koje BHRT pruža RTVFBiH učinjena je 14.06.2016.g. na način da je Poslovodni odbor BHRT-a ucijenio rukovodstvo RTVFBiH da izvrše uplatu navodnog duga u iznosu od 1.854.177,62 KM s uključenom amortizacijom, a u suprotnom će „poduzeti hitne mjere smanjenja obima usluga koje BHRT daje RTVFBIH-u“, te su svu odgovornost opstanka i funkcioniranja javnih RTV servisa prebacili na RTVFBiH.
Shodno gore navedenom, BHRT i njegova nadležna tijela bi postupila suprotno Zakonu o Javnom servisu radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine (Sl. novine FBiH, br: 48/08) i to člana 64. koji određuje prestanak RTVFBiH, na način da se Odluka o prestanku RTVFBiH može biti donesena samo u formi Zakona.
Također, BHRT i njegova nadležna tijela su Odlukom o privremenom prekidu produkcije i emitiranja programa nezakonito i samoincijativno ugrozili vlastiti program, stoga je RTVFBiH dužna ukazati Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine na ovako grubo kršenje i Zakona o javnom radio-televizijskom servisu Bosne i Hercegovine.
Na pomenuti način BHRT i njegova nadležna tijela zloupotrebljavaju položaj i ovlasti na način da će preduzeti radnje koje su formalno u granicama njihovih ovlaštenja, ali su one protiupravne u materijalnom smislu, jer su suprotne interesima i zadatcima službe. U ovom postupanju BHRT i njegova nadležna tijela interese i ciljeve službe zanemaruje i zamjenjuje ih svojim ili interesima nekog drugog lica, odnosno prelaze granice svojih ovlasti jer preduzimaju radnje koje su u nadležnosti zakonodavca Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Realiziranje sporne Odluke Upravnog odbora BHRT-a o privremenom prekidu produkcije i emitiranja programa nastupilo bi zatamnjenje televizijskog i radijskog programa RTVFBiH, te bi javnost ostala uskraćena za istinite, cjelovite i nepristrane informacije od javnog značaja koje RTVFBiH svakodnevno pruža građanima Bosne i Hercegovine”, stoji u prijavi RTVFBiH.
BHRT: Krive su državne institucije, FTV i RTRS
Podsjetimo, Upravni odbor BHRT-a krajem svibnja donio je odluku da od 30. lipnja privremeno prekine produkciju i emitiranje programa. Ova odluke izravna je posljedica duga entitetskih emitera od 25 milijuna KM: Radio-televizije Federacije BiH 16,5 milijuna, i Radio-televizije Republike Srpske 8,8 milijuna KM, istaknuli su iz BHRT-a. Bosna i Hercegovina će, ukoliko se ništa ne poduzme, postati jedina europska država koja neće imati javni servis na državnoj razini.
Kako su pojasnili iz BHRT-a, institucije države nisu riješile dugotrajan problem RTV pretplate i financiranja javnog servisa te da je odluka iznuđena i samo najavljuje realne okolnosti koje će nastati nakon 30. lipnja, kada ističe dosadašnji model naplate RTV takse. Ova odluka imat će posljedice na funkcioniranje cjelokupnog sustava javnog emitiranja.
Također, Upravni odbor je naložio poslovodstvu BHRT-a da najtješnje surađuje s poslovodstvima entitetskih emitera na pronalaženju rješenja koja će otkloniti razloge zbog kojih je donesena današnja odluka, no pitanje je kako će se razvijati ova suradnja s obzirom da su osnosi na ovim relacijama postali uzavreli.
S druge strane, Tužiteljstvo BiH je zaprimilo prijavu, te će formirati predmet i izvršiti provjere navoda iz prijave protiv BHRT-a.
(V.S./Republikainfo.com/Agencije)