Lukač je na izvanrednoj konferenciji za tisak i nakon izvanredne sjednice Vlade RS-a u Banjoj Luci, prenio zaključak entitetske vlade u kojem se od MUPRS-a traži da „spriječi svaki ulazak i pretres prostorija republičkih i lokalnih institucija RS-a“.
“Postupanje ‘neustavnih institucija Suda, Tužiteljstva i SIPA-e BiH protivno ustavu BiH i RS’ imajući u vidu ovako neprimjereno i provokativno postupanje, Vlada i sve institucije RS-a prekidaju suradnju sa Sudom, Tužiteljstvom i SIPA-om”, rekao je Lukač.
Vlada RS-a smatra da je postupanje SIPA-e u Novom Gradu/Bosanskom Novom predstavlja grubo kršenje međupolicijske suradnje, jer se njime dovodi u pitanje povjerenje u MUPRS-a, koji je dosad uvijek surađivao s sigurnosnim agenicjama i Sudom i Tužiteljstvom BiH.
“Sud BiH je iskazao izrazito nepovjerenje navodeći u naredbi da postoji bojazan da bi predmeti istrage mogli biti uništeni ili sakriveni, iako su imali mogućnost da od MUPRS-a traži da dostavi dokumantaciju u vezi s navednim predmetima ili da pošalje svog inspektora da izvrši uvid u dokumentaciju ili istu izuzme”, prenio je Lukač stav entitetske vlade.
Vlada RS-a ostaje i dalje, dodao je, opredijeljenja za korektnu suradnju svih sigurnosnih i pravosudnih institucija u BiH u skladu s ustavom.
Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović zatražila je danas da se zakaže posebna sjednica Narodne skupštine „zbog današnjeg upada“ pripadanika Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) u prostorije policijske stanice i Općine Novi Grad/Bosanski Novi.
Prema zahtjevu, koji je upućen predsjedniku Narodne skupštine Nedeljku Čubriloviću, Cvijanović je zatražila da se posebna sjednica o ovom pitanju održi danas, 10. prosinca, odmah po zaključenju 8. redovne sjednice parlamenta RS-a.
O ovom zahtjevu danas će se odrediti Kolegij Narodne skupštine, prenosi Fena.
Podsjetimo, iz Tužiteljstva su jutros priopćili da su u Bosanskom Novom zbog progona bošnjačkog stanovništva uhićeni Ljuban Babić (1962.), Ranko Balaban (1959.), Rajko Karlica (1968.), Mirko Odžić (1960.) i Milenko Brčin (1963.).
Naveli su da su zbog opsežnosti akcije angažirani i dodatni timovi SIPA-e, koji pružaju potporu u akciji. Dodali su da se pretresi vrše u zgradi MUP-a, zgradi općine i sjedištu Komunalnog poduzeća, te na još jednoj lokaciji, a radi pronalaska arhivskog materijala i dokaza, kao i otkrivanja radnji koje su činjene na prikrivanju dokaza, priopćili su iz Tužiteljstva.
(Izvor: Republikainfo.com/Fena)