Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”
    • Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika
    • Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    • Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska
    • Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?
    • Poniženi branitelji i obezvrijeđena država – braniteljski dodatak 1,5 KM mjesečno – Ništavnih 65 KM za skoro četiri godine obrane BiH – manje od dnevnice bilo kojeg političara
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Pododbor za ekonomska i financijska pitanja i statistiku: Ograničen napredak, a puno neispunjenih obveza

    republikaBy republika23.05.2025Updated:23.05.2025No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Na osmom sastanku Pododbora za ekonomska i financijska pitanja i statistiku između EU i BiH, koji je održan 22. svibnja 2025. godine u Bruxellesu, Europska komisija (EK) je pozdravila usvajanje Zakona o zaštiti osobnih podataka i Zakona o graničnoj kontroli, te pozvala na usvajanje zakona vezanih za vladavinu prava i imenovanje glavnog pregovarača kako bi se napredovalo ka usvajanju pregovaračkog okvira EU sa BiH.

    Kako je navedeno u kratkom izvješću sa sastanka Pododbora, EK je pozvala bh. vlasti da finaliziraju i dostave Plan reformi, a kako bi BiH iskoristila priliku koju pruža Plan rasta za Zapadni Balkan.

    “EK je ocijenila kako je BiH u prošoj godini ostvarila ograničen napredak na području Ekonomskog kriterija. Istaknuti su rast konkurentnosti i stabilnost financijskog sektora, a među izazovima u funkcioniranju tržišne ekonomije i sposobnosti zemlje da se nosi s pritiskom konkurencije i tržišnim snagama izdvojeni su ekonomsko upravljanje, vladavina prava, emigracija stanovništva, javna poduzeća i fragmentacija institucija”, navodi se.

    Ističe se kako je, prema raspoloživim statističkim podacima u 2024. godine, registriran realni rast BDP-a od 2,5%, a koji je temeljen na domaćoj tražnji i investicijama. Istaknuto je kako se prema preliminarnim pokazateljima trend rasta ekonomske aktivnosti nastavlja i u 2025. godini. U prvom kvartalu 2025. godine nastavljena su pozitivna kretanja vezana za rast broja zaposlenih od 1% i nominalni rast plaća od 10% u odnosu na prošlu godinu. Inflacija u prvom kvartalu 2025. godine iznosila je 3,4% i nešto je viša u odnosu na prethodnu godinu. Zabilježeno je i povećaje javnih prihoda od 7,3% kao i naznake rasta vanjskotrgovinske razmjene.

    Delegacija BiH je informirala kako je usvojen Ekonomski plan reformi, te Globalni okvir fiskalnog bilansa i politika u BiH za period 2025–2027. godina.

    Ističe se kako je EK pozdravila do sada poduzete korake na pristupanju SEPA (Jedinstvena zona plaćanja u eurima), ali i kako BiH treba nastaviti napredovati u usklađivanju s pravnom tečevinom EU i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju vezno za liberalizaciju kretanja kapitala i plaćanja.

    “Vezano za kontrolu javnih financija BiH, među ostalim, treba poboljšati relevantno zakonodavstvo o upravljanju javnim financijama na svim razinama vlasti, te poboljšati kvalitetu praćenja javnih poduzeća”, ističe se.

    Naglašava se kako je na području zaštite financijskih interesa EU potrebno da BiH poduzme korake za uspostavljanje službe za koordinaciju borbe protiv prijevara (AFCOS) te nastavi razvijati suradnju sa OLAF- a.

    EK primila je k znanju pozitivne pomake vezano za unaprijeđenje službene statistike.

    “Od bh. vlasti EK, između ostaloga, očekuje usvajanje novog zakona o statistici, provođenje poljoprivrednog popisa, usvajanje mape puta za pripremu popisa stanovništva i stanova, te pripremu klasifikacije statističkih regija na razini NUTS III”, zaključak je sa sastanka Pododbora za ekonomska i finansijska pitanja i statistiku.

     

    /Republika/

    BiH ekonomska pitanja Europska komisija izdvojeno plan reformi pododbor statistika
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    18.07.2026

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    18.07.2026

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    17.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka

    Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.