Posjet je predviđen za ponedjeljak, a Plenković je kazao da je hrvatski državni tajnik već prošli tjedan bio u Beogradu i u Vojvodini te da se razgovaralo i o bilateralnom sporazumu.
Na razini pomoćnika ministara i državnih tajnika sastala se i bilateralna komisija koja se bavi otvorenim pitanjima između Hrvatske i Srbije – nestali, pravosudna suradnja, granice, povrat imovine, ratne štete.
“U konačnici je bilo i nekih dilema po pitanju ratne ošteta. Treba podsjetiti na Članak 7 Sporazuma o normalizaciji. Ja sam tada kao mlad diplomat sudjelovao u razgovorima pa se toga jako dobro sjećam. Sporazum je potpisan 23. 8. 1996. u Beogradu i dogovoreno je da se u roku od šest mjeseci potpiše sporazum za naknadnu, no taj sporazum nažalost nikada nije potpisan. Možemo i o toj obvezi razgovarati i prilikom ovog posjeta da onima koji nisu svjesni objasnimo jasan i opravdan interes Hrvatske”, kazao je Plenković.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je “iznenađen i zaprepašten” izjavom premijera Andreja Plenkovića da u Zagrebu “treba razgovarati o ratnoj odšteti”.
“Sve što mogu reći je – da sam na njegovom mjestu, ne bih to pokretao. Bojim se da Hrvatska ne samo da ne može ništa dobiti, već može puno izgubiti. Mogao bih to potkrijepiti hikhadama teških argumenata”, izjavio je Vučić.
Nakon razgovora s Johannesom Hahnom, Vučić je ponovio da u Hrvatsku “odlazi u dobroj vjeri”, da će uz njega biti stručnjaci koji žele riješiti pitanja iz prošlosti, ali njegova je namjera “prije svega razgovarati o budućnosti”.
(Izvor: Agencije)