Hrvatski premijer Andrej Plenković boravio je danas u Banja Luci gdje je prisustvovao otvorenju Muzejsko-galerijskog prostora u Samostanu “Marija Zvijezda”. On je, između ostaloga, odgovarao na pitanja novinara o izgradnji Južne interkonekcije.
“Južne interkonekcije ima samo ako Hrvatska napravi investiciju koja će ići od Dugopolja prema Imotskom i Posušju. To je investicija od 70 km plinovoda. Opredijelili smo se da to učinimo. Hrvatska ulaže sada 580 milijuna eura u svoju infrastrukturu i nove moderne veće plinovode koji će automatski biti namijenjeni i za transport vodika, kao energenta budućnosti. Hrvatska je donijela odluku da terminalnu na Krku podignemo kapacitete s 3,1 milijardu kubika na 6,1 milijardu kubika plina godišnje”, rekao je Andrej Plenković, prenosi RTVBH.
Naveo je kako solidarno žele pomoći svim zemljama u okruženju, među kojima su Bosna i Hercegovina, Slovenija i Mađarska. Ističe kako je i Austrija iskazala interes za ovaj plinovod.
“Želimo da se plinovod gradi prema BiH jer dio BiH nije plinificiran. Pozicija koju imamo je da struktura kompanije koja će biti na strani BiH bude takva u kojoj su zastupljeni i Hrvati kao konstitutivan narod. Vjerujem da će se naći rješenje koje može i mora biti prihvatljivo svima. Na nama je da dovedemo plin do BiH. Ovo je projekt koji će nas strateški još više povezati”, istaknuo je Plenković.
Odgovarajući na pitanje novinara o aktualnoj političkoj situaciji u BiH i smatra li da BiH s ovakvim političkim ustrojstvom i visokim predstavnikom može ući u EU, odgovorio je: “Želimo snažnu BiH sa snažnim institucijama i političkim strankama u institucijama koje odlučuju o svojoj sudbini samostalno. Tu smo da osnažimo procese koji će unaprijediti BiH i integrirati u srce Europe jer alternative nema, prenosi na kraju teksta RTVHB.
Naime, prijedlog hrvatske strane u BIH je izgradnja novog poduzće koje će biti nadležno za projekt na području gdje većinski žive Hrvati, a sa sjedištem u Mostaru, dok bošnjačka strana inzistira da to bude tvrtka BH Gas, kojoj je i inače osnivač i vlasnik Vlada FBiH.
Plenkovićevim stavom kako “u strukturi kompanije koja će biti na strani BiH bude takva u kojoj su zastupljeni i Hrvati kao konstitutivan narod” najavljuje i mogućnost odustajanja od formiranja novog poduzeća u Mostaru, ali i nužnost reorganiziranja menadžmenta BH Gasa gdje bi se otvorila mjesta za hrvatske kadrove.
Znači li to i odustajanje od ideje formiranja “Južna plinska interkonekcija” d.o.o. Mostar, a što zagovara predsjednik HDZ BiH Dragan Čović i zbog čega je pod žestokim kritikama američke administracije u BiH?
/Republika/