Nema nevinih u posljednjem neuspjehu Bosne i Hercegovine. Reformska agenda nije odrađena kako treba i na način koji zahtjeva Europska unija, a isključivi krivci se mogu tražiti, to je valjda već svima jasno, unutar BiH, piše Dnevni list.
Novac iz Plana rasta EU-a za Zapadni Balkan neće biti isplaćen našoj državi ukoliko nam EU opet, po tko zna koji put, ne progleda kroz prste. Dvojba u Bruxellesu je slijedeća – vrijedi li bacati novac na BiH dok zemljom vladaju političari kakve imamo?
Vrijedi li trošiti vrijeme i resurse za BiH u kojoj glavnu riječ vode Milorad Dodik i Dragan Čović, dok Bakir Izetbegović unatoč činjenici da je ‘uklonjen’ s vidljive scene i dalje ima mogućnost ‘gerilskog ratovanja’ pa preko kontrole vlasti u nekoliko županija može blokirati ključne EU procese? Naravno da ne vrijedi, ali EU je pragmatična tvorevina tako da će ići u pravcu donošenja najmanje bolnog poteza…
Sve su znali
Kada se zna da će Dodik ‘potpis’ na Reformsku agendu uvjetovati s malih milijun ‘ispravki’ u njegovu korist, a koji direktno slabe državu, poput recimo izbacivanja ‘pitanja’ popune Ustavnog suda BiH i provođenja presuda istog, kada se zna da Izetbegović ima mogućnost blokade kroz Mehanizam koordinacije (jer se i županije pitaju o državnim pitanjima), zašto se onda svi čude i ‘šokiraju’, pogotovo vladajuća Trojka (SDP, NiP i Naša stranka), kada sve propadne!
Je li moguće da Elmedin Konaković, Edin Forto i Nermin Nikšić nisu očekivali da će ih Izetbegović ‘sabotirati’? Naprosto, u to je nemoguće povjerovati, jer bi s njihove strane bilo krajnje amaterski i neozbiljno očekivati podršku SDA u trenutku kada te dvije bošnjačke grupacije bjesomučno ratuju i svakodnevno se po desetak puta ‘prozivaju’ za izdaju države. U biti, tu nema nikakve ni izdaje, ni države, tu je riječ isključivo o interesima navedenih političkih partija. Jedni su vlast, drugi nisu i bore se da se vrate na unosne financijske proračunske tokove. Narod kao narod nije previše bitan ni jednim ni drugima, izuzev kada se broje glasovi.
Jadikovke Trojke i SDA kojima svjedočimo zadnjih dana jasno pokazuju da su svi akteri neuspjele Reformske agende očekivali upravo ovakav rasplet situacije, koji sada apsolutno koriste za podizanje predizbornih tenzija i politički profit.
Američko veleposlanstvo u BiH u četvrtak je jasno detektiralo probleme u novonastaloj situaciji. Ponovno je kritiziran predsjednik RS-a Milorad Dodik jer je odbio zahtjev da RS imenuje sudce u Ustavni sud BiH i poštuje odluke tog Suda, ali i Radna grupa koja je glasala za odobrenje plana iz kojeg su izbačene te dvije točke, a u radnoj grupi su i predstavnici Trojke i HDZ-a BiH.
Jasne kritike
Glavnu kritiku ‘popila’ je SDA zbog, kako su naveli “političkog razmetanja”, ocijenivši takvu politiku nekorisnom i neodgovornom i uz zaključak kako “SDA taj test nije položila”. Ukratko, Amerika je poručila da u ovom neuspjehu nema nevinih, ali da ima onih ‘malo krivljih’.
-Plan rasta za Zapadni Balkan (PRZB) jedinstvena je ponuda Europske unije građanima Bosne i Hercegovine da koriste neke od prednosti članstva u EU prije samog pristupanja. Pružao bi proširenu pomoć u zamjenu za osnovne reforme. Sve što politički lideri ove zemlje trebaju učiniti, kako bi otključali prvu tranšu sredstava dostupnih iz PRZB-a, je predati ambicioznu Reformsku agendu u Bruxelles. Politički lideri ne uspijevaju u tome, naveli su u svojoj izjavi iz američkog veleposlanstva.
-EU je pred političke lidere stavila Reformsku agendu, a njeno odobravanje tjednima je blokirao predsjednik RS Milorad Dodik, koji je odbio prihvatiti dvije točke u planu od 100 točaka, uključujući zahtjev da RS imenuje sudce u Ustavni sud BiH i poštuje i odluke Suda. Naše razumijevanje je da EU nije umanjila svoje zahtjeve za Reformsku agendu i da gospodin Dodik i dalje odbija pristati na posljednje dvije točke. Nažalost, ovo je tipično za čovjeka koji dosljedno stavlja svoje interese ispred interesa onih koje tvrdi da predstavlja. Kao što smo ranije rekli, retorika i politike gospodina Dodika i dalje predstavljaju najveću prijetnju za europsku budućnost koju građani BiH žele i zaslužuju, dodali su.
Naglašavaju i neke nejasnoće…
-U ovom kontekstu, nejasno nam je zašto je Radna grupa glasala za odobrenje plana koji nije sadržavao sve zahtjeve EU, uključujući zahtjev za imenovanje sudaca Ustavnog suda BiH i poštivanje odluka Suda. Bez obzira na to, odluka Stranke demokratske akcije (SDA) da iskoristi priliku za političko razmetanje, umjesto da radi s drugim pro-bh. strankama na osiguravanju odobrenja za posljednje dvije preostale točke, bila je nekorisna i neodgovorna. Takvo ponašanje ne doprinosi izgradnji konsenzusa i postizanju kompromisa potrebnih za napredak na europskom putu. Kada je u pitanju osiguranje europske budućnosti zemlje, politika bi, kao što kažemo u Sjedinjenim Državama, trebala stati tamo gdje počinju važniji interesi. SDA taj test nije položila, zaključili su iz američkog veleposlanstva u BiH.
Nije sve ‘crno-bijelo’
Iako se Trojka i SDA međusobno maksimalno optužuju za posljednju sramotu, činjenica je da vlast u Unsko-sanskoj županiji, koja nije ‘potpisala’ Reformsku agendu, uz SDA čine upravo Konakovićev NiP i Nikšićev SDP. Također, vlast u Srednjobosanskoj županiji koja isto tako nije podržala agendu uz SDA čini Čovićev HDZ BiH. S ‘druge strane’, Hercegovačko-neretvanska županija podržala je agendu, a u njoj vlast uz HDZ BiH i SDP obnaša upravo SDA!
Tako da nije sve tako ‘crno-bijelo’ kako javnosti pokušavaju predstaviti Konaković, Nikšić, Forto i Izetbegović. Milorad Dodik danas se iz prikrajka smije, njegov plan je upalio. Dodatno je oslabio državu. Dragan Čović obilazi Hrvatsku i lobira za milijune koje susjedi konstantno šalju za projekte koje ‘odobri’ lider HDZ-a BiH. Bošnjački politički ‘korpus’ se verbalno mrcvari i sav fokus neuspjeha Plana rasta amaterski je preuzeo na vlastita pleća. EU strpljivo čeka, Amerika ima vremena…
Gdje su u svemu tome napaćeni stanovnici ove države, u kojoj imaju najniži standard u Europi. Plaće su nam na dnu, a primjerice hrana je skuplja nego u Njemačkoj. To ne piše u Planu rasta. Plan pada je uspio, piše Dnevni list.
/Desk/