Apartman 2802. Smart kartica otvarala je vrata u jednom od luksuznih stanova u istanbulskoj četvrti Üsküdar koju nastanjuje pola milijuna stanovnika i koja je smještena na azijskoj strani turskog megapolisa, koji svoju povijest pamti još od 7. stoljeća prije Krista i za stanovnike ove četvrti može se reći da su autentični stanovnici Istanbula. Ali, ta smart kartica nije trebala specijalcima istanbulske policije kad su upali s dugim cijevima kod imućnog podstanara koji se skrivao od uhićenja.
Nenad Petrak vjerojatno je računao da će u gradu sa više od 16 milijuna stanovnika uspjeti naći utočište iako je za njim na snazi bila Interpolova crvena tjeralica. Ali, kao što je to danas objavio Ali Yerikaza, turski ministar unutarnjih poslova, Petrak, ali i Vlado Brkić, još jedan Hrvat koji je u istom narko dilerskom lancu kao i Perak, nisu imali pojma da protiv ovog narko kartela već duže vrijeme surađuju hrvatski i turski policijski agenti za droge i da su ih targetirali u operaciji kodnog imena “Cartel-2” i “Operacija Adriatica”.
Upravo je Jutarnji list ekskluzivno objavio da se Petrak krije u Turskoj, kad smo 7. studenog prvi objavili da je 1. studenog u Sarajevu, nakon što se isrkcao iz zrakoplova Fly Dubaija iz Dubaija, uhićen Filip Romić (36) iz Požege, jedan od okrivljenih u Petrakovoj “narko hobotnici”.

Nakon što je USKOK sredinom listopada razbio krijumčarsku skupinu u suradnji s PNUSKOK-om i Generalnim državnim odvjetništvom u Frankfurtu na Majni, skupinu koja je u Hrvatsku prokrijumčarila 964,5 kilograma marihuane i 100 kilograma hašiša, od čega su prodali najmanje 377 kilograma marihuane i 77 kilograma hašiša, Romić je izbjegao uhićenje.
Vrijednost prodane droge u Hrvatskoj iznosi najmanje 1,6 milijuna eura. Istragom je obuhvaćeno 19 hrvatskih državljana, a osim prvookrivljenog Nenada Petraka, poduzetnika iz Zagreba za kojeg se pretpostavljalo da se krio u Turskoj i koji je tražen i zbog sudjelovanja u pokušaju ubojstva Josipa Čubelića sredinom travnja ove godine, jedan od okrivljenih je i Filip Romić, koji je pobjegao u Dubai, ali je uhićen pri povratku u BiH.
Već duže vrijeme uz Petrakovu tjeralicu stajala je napomena naoružan i opasan, stoga nije čudno da su detektivi istanbulskog odjela za droge uhićenje prepustili specijalnoj jedinici istanbulske policije. Njih šestorica, s automatskim puškama ‘na gotovs‘ upali su u apartman i zatekli Petraka bez šanse i volje da im se pokuša suprotstaviti. Kad su ga pokazno poklekli na pod luksuznog apartmana, iz priručnog sefa ormara u dnevnom boravku na krevet su detektivi narko odjela vadili snopove turskih lira veznih gumicom. U sefu je bila i turska putovnica i tek sada će se ustanoviti kako ju je i preko koga nabavio Petrak.
Ministar Yerlikaya je na društvenim mrežama objavio da je Petrak uhićen u istanbulskoj četvrti Uskudar. Istaknuo je da je Petrak vođa međunarodnog narko kartela koji prebacuje drogu iz Južne Amerike u Europu i distribuira je po Europi.
Petrak se tereti da je od 12. prosinca 2019. do 3. veljače 2023. na području Hrvatske, Španjolske, Nizozemske, Njemačke, Francuske, Italije, Crne Gore, Kolumbije i Sijera Leonea povezao u zajedničko djelovanje ostale članove skupine radi kontinuirane nabave velikih količina kokaina iz Kolumbije, Sijera Leonea i Španjolske, krijumčarenja te droge brodovima i njene daljnje prodaje na području Europske unije. Također je na području Španjolske, Francuske, Njemačke, Italije, Crne Gore i Hrvatske okupio ekipu radi kontinuirane nabave i prodaje marihuane i hašiša. Istragom je obuhvaćeno 19 osoba, među njima i jedna žena.
Petraka sumnjiče kako je dogovorio u Južnoj Americi nabavu, prijevoz i primopredaju kokaina, kojega je prodavao kupcima iz država članica EU. S Tomislavom Miletićem, Antom Varnicom i Jerkom Radićem osigurao je potreban novac za kupnju kokaina, dok je s osobama iz Srbije dogovorio da će obaviti prijevoz droge za osam posto njene vrijednosti. Uz njega su u grupi koja se bavila švercom droge bili i boksač Ante Varnica, Jerko Radić te Vlado Brkić (56) iz Ljubuškog i Ivan Bogić (41) iz Lećevice.
Iako je tek šestookrivljeni, Vlado Brkić (56) jedan je od veterana hrvatske narkoscene čije veze sežu daleko izvan hrvatskih granica. U istrazi protiv USKOK-a tereti ga se da je sudjelovao u krijumčarenju gotovo tone kokaina i bio osoba koja je s dobavljačima droge iz Južne Amerike te nekim poznatim članovima tzv. balkanskoga narkokartela ugovarala kupnju i preuzimanje pošiljke od 905 kilograma kokaina, koje je španjolska policija zaplijenila na jedrilici Majic u rujnu 2020. u vodama kraj Kanarskog otočja. Premda se organiziranje pošiljke stavlja na teret prvoosumnjičenome Zagrepčaninu sa splitskom adresom Nenadu Petraku, iz podataka koje je policija prikupila može se zaključiti da je Petrak preuzimanje kokaina dogovorio preko Brkića.
Kao što je poznato, istražitelji su prikupili glavne dokaze za ovu akciju rekonstruirajući razgovore koji su prije dvije godine vođeni preko kriptirane aplikacije SkyECC. Tako su uz ostalo zaključili da je pin ESJTJ5 bio Brkićev te da je s njim komunicirao Petrak, poslavši mu glasovne poruke. “Ovo je sada prvi termin za primopredaju i Crnogorci su teški u dogovorima, pa se svi moramo držati plana”, poručio je Petrak svojem sugovorniku pod pinom ESJTJ5, za koji istražitelji sumnjaju da je Brkićev. Sumnjaju i da se izraz Crnogorci odnosio na pripadnike ozloglašenoga crnogorskog kavačkog klana, poznatoga po nizu likvidacija širom svijeta.
Policija i USKOK, naime, rekonstruirali su i razgovore koje je Miroslav Starčević zvani Đeneral, jedan od pripadnika klana koji je u svibnju ove godine uhićen u Srbiji, vodio na SKY-u s nepoznatom osobom pod šifrom DD i u kojemu spominju da je “momak iz Splita preko Barce dao jedrilicu Žutome”. Istražitelji sumnjaju da je “momak iz Splita” Brkić, a Žuti, pak, šef kavačkoga klana Radoje Zvicer kojega godinama neuspješno traži Interpol. Brkićev odvjetnik Marko Markić potvrdio nam je kako zna da mu je klijent osumnjičen, no odbacuje tvrdnje o bijegu. “Činjenica da se osobu nije zateklo na adresi ne znači da je u bijegu”, kaže nam Markić koji ukazuje i na to da je Brkić neosuđivan.
Svojedobno se pisalo da se u Brkićevu stanu u Zagrebu 2003. sklonio Ljubiša Buha Čume, koji je kasnije postao zaštićeni svjedok protiv Đinđićevih ubojica. Brkićeva supruga Alma je, pak, u razgovoru za medije rekla da je Buha dugogodišnji prijatelj njezina muža te da se nije skrivao kod njih, nego ih je znao posjetiti.
Brkića je nedavno u intervjuu N1 televiziji spomenuo i odbjegli tajkun Miroslav Kutle, koji je rekao da ga je opunomoćio kao posrednika za razgovore sa Zoranom Pripuzom jer je smatrao da mu je Pripuz oduzeo nekoliko radijskih postaja. S tim u vezi bio je ispitivan u splitskoj policiji u veljači prošle godine. Brkić navodno ima i dobre veze sa moćnim Radivojem Zvicerom, a pretpostavlja se da, ako trenutno nije u BiH, čije državljanstvo ima osim hrvatskog, i on se skriva na području Turske i da mu tamošnji narko milje, ali i balkanski narko bossovi koji su također našli utočište u toj zemlji, pružaju zaštitu i sklonište.
Osim skrovišta za sebe, Brkić je navodno organizirao i bijeg i skrivanje 24-godišnjeg Filipa Mihalića, sina nekadašnjeg HDZ-ovog saborskog zastupnika upletenog u aferu s lažnim COVID testovima. Prema nekim neslužbenim informacijama, Brkić je organizirao da se Mihalić skloni od hrvatske policije i navodno mu pruža glavnu logističku potporu.
Podsjetimo, 24-godišnji Filip Mihalić, osnivač tvrtke Buryen i sin nekadašnjeg HDZ-ovog saborskog zastupnika Anđelka Mihalića, osumnjičen je da je uvozio krivotvorine iz jedne turske tvornice, a zatim ih raspačavao po Hrvatskoj i EU. Policija službeno nije htjela potvrditi da je za Mihalićem izdan Europski uhidbeni nalog, ali operativna saznanja ukazuju da ga skriva Brkić.
Stoga nije isključeno da bi zajednička suradnja hrvatske i turske policije mogla uskoro rezultirati još jednom pohvalom turskog ministra unutarnjih poslova svojim operativcima. Pitanje je navodno samo koliko brzo će njegovi operativci ući u trag Brkiću i Mihaliću, koji navodno imaju lažne dokumente te zemlje poput Petraka. Nije isključeno da im put do Brkića i njegove mreže suradnika prokaže upravo Petrak jer je turska policija poznata po tome što ima specifične metode kojima dolazi do informacija od osumnjičenih.
(izvor: jutarnji.hr)