Dakle, u većem entitetu i dalje žive 1382. “partizana”, a najstariji korisnik mirovine je 1912. godište, a korisnik je starosne mirovine. Najveća mirovina koja se u Federaciji isplaćuje na temelju sudjelovanja u Drugom svjetskom ratu iznosi – 1879 maraka, a najmlađi korisnik(’67) je korisnik obiteljske mirovine, koju je naslijedio od djeda, koji je o njemu skrbio do smrti, jer nije imao roditelja.
Ukratko je to presjek stanja umirovljenika iz “onoga” rata. I dok u Federaciji mirovine primaju samo pripadnici NOR-a, u Hrvatskoj je stvoren zakonski okvir da bi mirovine mogle primati i “ustaše”.
Podsjetimo, u Hrvatskoj se iz proračuna financiraju mirovine “pripadnika hrvatske domovinske vojske mobiliziranih u razdobolju od 17. travnja 1941. do 15. svibnja 1945. godine.
Iza pojma “domovinska vojska” kriju se i živi pripadnici ustaških postrojbi. Za mirovine pripadnika domovinske vojske iz blagajne RH se izdvajaju milijuni kuna.
Tako je nedavno Centar “Simon Wiesenthal”, globalna organizacija za ljudska prava koja se bavi traganjem za preživjelim nacistima i njihovim suradnicima, zatražila je premijera Milanovića da ukine mirovine “ustaškim ratnim zločincima”. (K.S.P/republikainfo.com)