Iz Veleposlanstva SAD-a komentirali su neuspjeh izglasavanja Reformske agende u okviru Plana rasta za zapadni Balkan. Ponovno je kritiziran predsjednik RS Milorad Dodik jer je odbio zahtjev da RS imenuje sudce u Ustavni sud BiH i poštuje odluke tog Suda, ali i Radna grupa koja je glasala za odobrenje plana iz kojeg su izbačene te dvije točke.
Međutim, glavnu kritiku “popila” je ovoga puta SDA zbog, kako su naveli “političkog razmetanja”, ocijenivši takvu politiku nekorisnom i neodgovornom i uz zaključak kako “SDA taj test nije položila”.
“Plan rasta za Zapadni Balkan (PRZB) jedinstvena je ponuda Europske unije građanima Bosne i Hercegovine da koriste neke od prednosti članstva u EU prije samog pristupanja. Pružao bi proširenu pomoć u zamjenu za osnovne reforme. Sve što politički lideri ove zemlje trebaju učiniti, kako bi otključali prvu tranšu sredstava dostupnih iz PRZB-a, je predati ambicioznu Reformsku agendu u Bruxelles.Politički lideri ne uspijevaju u tome, naveli su u svojoj izjavi iz američkog veleposlanstva.
Nadalje ističu:
“EU je pred političke lidere stavila Reformsku agendu, a njeno odobravanje tjednima je blokirao predsjednik RS Milorad Dodik, koji je odbio prihvatiti dvije točke u planu od 100 točaka, uključujući zahtjev da RS imenuje sudce u Ustavni sud BiH i poštuje i odluke Suda. Naše razumijevanje je da EU nije umanjila svoje zahtjeve za Reformsku agendu i da gospodin Dodik i dalje odbija pristati na posljednje dvije točke. Nažalost, ovo je tipično za čovjeka koji dosljedno stavlja svoje interese ispred interesa onih koje tvrdi da predstavlja. Kao što smo ranije rekli, retorika i politike gospodina Dodika i dalje predstavljaju najveću prijetnju za europsku budućnost koju građani BiH žele i zaslužuju”.
Ali naglašavaju i neke nejasnoće:
“U ovom kontekstu, nejasno nam je zašto je Radna grupa glasala za odobrenje plana koji nije sadržavao sve zahtjeve EU, uključujući zahtjev za imenovanje sudaca Ustavnog suda BiH i poštivanje odluka Suda. Bez obzira na to, odluka Stranke demokratske akcije (SDA) da iskoristi priliku za političko razmetanje, umjesto da radi s drugim pro-bh. strankama na osiguravanju odobrenja za posljednje dvije preostale točke, bila je nekorisna i neodgovorna. Takvo ponašanje ne doprinosi izgradnji konsenzusa i postizanju kompromisa potrebnih za napredak na europskom putu. Kada je u pitanju osiguranje europske budućnosti zemlje, politika bi, kao što kažemo u Sjedinjenim Državama, trebala stati tamo gdje počinju važniji interesi. SDA taj test jučer nije položila”, zaključili su iz američkog veleposlanstva u BiH.
/Desk/