Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    • Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika
    • Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Otvoreni tradicionalni ‘Dani šljive Rama 2022’

    republikaBy republika20.09.2022No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    “Dani šljive 2022”, sajam poljoprivrede, prehrane i turizma, nakon dvije godine pauze zbog propisanih epidemioloških mjera, ponovno je otvorio vrata mnogobrojnim izlagačima i posjetiteljima. Nakon registracije sudionika i dočeka gostiju 15. su izdanje svečano otvorili načelnik općine dr. Jozo Ivančević i dr. Marko Babić, generalni konzul Republike Hrvatske u Mostaru.

    Nakon dvogodišnje stanke zbog pandemije koronavirusa, u Prozoru/Rami otvoren je tradicionalni Sajam poljoprivrede, prehrane i turizma „Dani šljive Rama 2022“. Na dvodnevnom sajmu svoje proizvode predstavlja oko 70 izlagača, najviše iz naše zemlje, ali i iz susjedne Hrvatske, izvješćuje  FTV.

    Ova godina nije bila dobra za šljivu, posebice za autohtonu sortu Požegaču, pa se poljoprivrednici okreću nekim novim sortama. Ipak, u tom kraju ne žele odustati od ramske šljive te se uz pomoć Općine revitaliziraju voćnjaci.

    Šarka – bolest koja napada šljivu bila je ove godine neumoljiva, pa te voćke nije bilo dovoljno. No, bilo je prerađevina, što pokazuje da Ramci ne žele odustati od sadnje.

    “Ovih godina zasadili smo 90 hektara novih nasada šljivika tako da je ovo jedan vid poticaja našim ljudima koji se bave poljoprivredom”, istakao je načelnik Općine Prozor-Rama Jozo Ivančević.

    I tradicionalni Sajam dio je poljoprivredne strategije ovoga kraja. Tu se mogu vidjeti brojni domaći proizodi od mesnih, mliječnih i voćnih prerađevina, preko ručnih radova do ljekobilja. Također je predstavljena i turistička ponuda ramskoga kraja.

    “Sajam puno znači za lokalne poljoprivrednike da se malo ohrabre, da se pripremaju za tržište. Za posjetitelje koji dolaze dobro je vidjeti šta se radi na drugim terenima, koliko je na drugim terenima cijeli taj posao uznapredovao i razmjena tih iskustava je korisna”, kazao je pomoćnik načelnik Općine Prozor/Rama Josip Juričić.

    Izlagačima je sajam prilika za predstavljanje svojih proizvoda, ali i razmjenu iskustava i uspostavljanje gospodarske suradnje.

    “Da se druže, da se vidi ponuda, da ljudi razmijene iskustva. Mi u Popovači imamo takva događanja, pa vidimo kako se radi tu u Prozoru, Prozor dođe nama, pa vide kako mi radimo i da se svi, velim, više upoznamo”, naveo je predsjednik Općinskog vijeća Grada Popovača u Republici Hrvatskoj Saša Jagarčec.

    “Žene su vrijedne, rade sve, slatko, slano, kiselo. Čak šijemo, vezemo, pletemo. Družimo se, upoznajemo, a bude nam drago i kad se nešto proda”, kazala je članica Udruženja Žena most iz Jablanice Huma Čilić.

    Na Sajmu će biti organizirano i ocjenjivanje sira, voćnih rakija i likera. I ove godine je humanitarnoga karaktera te će novac od prodanih ulaznici biti uručen Udruzi roditelja djece s posebnim potrebama „Djeca nade“, javlja FTV.

    Kako izvješćuje  Ramski vjesnik, na sajmu se ove godine predstavilo 45 izlagača iz područja poljoprivrede, prehrane i turizma. Većinom su to domaći predstavljači, ali i iz drugih gradova BiH, kao i Hrvatske. Posebno valja istaknuti, sada već tradicionalno, gostovanje Grada prijatelja Popovače, koja se predstavila Turističkom zajednicom Grada Popovače te Udrugom pčelara “Lipa”.

    /Desk/

    dani šljive Prozor-Rama sajam
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade

    16.07.2026

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    16.07.2026

    KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”

    15.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.