Nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt pred Vijećem sigurnosti UN-a predstavio svoje izvješće o stanju u BiH uslijedila su mnoga izlaganja predstavnika članica. Očito je kako su stavovi o BiH i političkoj krizi u BIh – nepromijenjeni.
SAD protiv destabilizirajuće retorike i secesije, podrška Schmidtu
Veleposlanik SAD-a pri UN-u John Kelley naglasio je podršku BiH, kazavši da SAD i dalje ostaje privržena podršci BIH i Daytonskom mirovnom sporazumu.
“Sa zabrinutošću smo pratili nedavna zbivanja u BiH i pozivamo lidere da rade na deeskalaciji i uključe se u dijalog. SAD se čvrsto protive sececiji i destabilizirajućoj retorici. Podržavamo suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter BiH. Po osnovu Daytona, pozdravljamo doprinose misije EUFOR Althea. Prepoznajemo važnost Ureda visokog predstavnika na podršci i implementaciji civilnog aspekta Daytonskog mirovnog sporazuma. SAD podržavaju BiH na osiguravanju budućnosti za sve njene građane. Svaki član ovog Vijeća treba podržati BiH”, kazao je američki veleposlanik pri UN-u.
Podrška Schmidtu iz EU, oštre kritike secesionističkoje retorici iz RS
Veleposlanik EU pri UN Stavros Lambrinidis, kazao je kako EU izražava podršku radu visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.
“EU je zabrinuta zbog zakona koji su nedavno usvojeni u Republici Srpskoj jer su protiv puta zemlje u EU. Osuđujemo secesionističku retoriku koja dolazi od političara RS. EUFOR igra ključnu ulogu u održavanju sigurnog okruženja za sve građane BiH. EUFOR igra ključnu ulogu na održavanju sigurnog okruženja za sve građane, podsjetio je on, i pozvao sve političke aktere da kao cilje postave napredak BiH na EU”, kazao je, između ostaloga Lambrinidis.
(Narodna skupština RS usvojila je zakone kojim se zabranjuje djelovanje Suda BiH, Tužiteljstva BiH, VSTV-a BiH, kao i SIPA-e na području RS. Potom je Ustavni Sud BiH te zakone stavio izvan snage)
Kina: Schmidt odgovoran za krizu u BiH – pohvaljujem Srbiju i Hrvatsku
Veleposlanik Kine pri UN-a Geng Shuang kazao je kako su se nakon presude Miloradu Dodiku povećale tenzije, ali i kako to “ne ide u prilog niti jedne strane u BiH”. Međutim, on je odgovornost za to preusmjerio prema visokom predstavniku u BiH.
“Jedan od glavnih uzroka trenutne situacije je korištenje bonskih ovlasti od strane Cristiana Schmidta. To je dovelo do povećanja tenzija, umjesto da se one umanje. Vijeće sigurnosti nije podržalo imenovanje visokog predstavnika. Bonske ovlasti su bile za posebna vremena, to treba prestati. Pozivam sve da krenu u intenzivan dijalog. Međunarodna zajednica mora biti oprezna i moraju se stvoriti uvjeti kako bi se riješilo stanje u zemlji. Položaj Kine po pitanju BiH je dosljedan i jasan, poštujemo suverenitet i teritorijalni integritet, a pitanja unutar BiH trebaju rješavati narodi u BiH. Pohvaljujem ulogu Srbije i Hrvatske po pitanju BiH. Kina će nastaviti igrati konstruktivnu ulogu u regiji”, kazao je kineski veleposlanik pri UN-u.
Cvijanović zatražila glasanje o Schmidtu
Srpska članica i predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, govoreći pred Vijećem sigurnosti UN-a, kazala je kako je u BiH na snazi diktatura te je uputila oštre kritike prema visokom predstavniku u BiH. Zatražila je da Vijeće žurno zakaže glasanje o potvrdi Christiana Schmidta kao visokog predstavnika ili da se iznađe drugi kandidat za tu dužnost, ali je i kritizirala Ministarstvo vanjskih poslova BiH (ministar Elmedin Konaković) optužujući ga za pristrnaost. Ustvrdila kako to ministarstvo selektivno ograničava njenu diplomatsku korespondenciju, dok njenom “bošnjačkom kolegi omogućava nesmetan pristup diplomatskim kanalima”.
“Ova pristranost prisutna je čak i u Stalnoj misiji BiH pri UN. Takvi postupci najbolje ilustriraju stvarnost države koju traže da prihvatimo – sustava u kojem se moć centralizira, a ustavna prava negiraju, gdje se čak i osnovna komunikacija koristi kao politički instrument”, rekla je Cvijanović, pri tom naglašavajući kako se ona obraća Vijeću UN-a kao srpski član Predsjedništva, a ne kao aktualna predsjedateljica Predsjedništva BiH.
“Aneks 10 nedvosmisleno nalaže da Visokog predstavnika odobrava Vijeće sigurnosti UN-a. To se u slučaju Christiana Schmidta nikada nije dogodilo. Njega je izabralo samoproglašeno Vijeće za provedbu mira – neformalan ansambl bez ikakve povelje, bez utemeljenja u nekom međunarodnom ugovoru i bez pravnog osnova, i bez ikakve ovlasti da prenapregne ovo vijeće. Schmidt djeluje na temelju tzv. bonskih ovlasti, koje nisu sadržane ni u jednom pravno obvezujućem međunarodnom instrumentu. Neki tvrde da je dovoljno što je PIC ‘izvijestio’ Vijeće o svom izboru te da potvrda nije nužna. Međutim, da je glasanje na Vijeću smatrano nepotrebnim, Aneksom 10 nikada ne bi ni bilo traženo. Aneks 10 također jasno definira mandat Visokog predstavnika. Daytonskim sporazumom Visokom predstavniku nije dana ovlast za donošenje zakona, suspendiranja ustava, kazneno gonjenje izabranih dužnosnika i političke stranke ili vladanje dekretima. Ipak, Christian Schmidt upravo to čini, a to su činili i neki njegovi prethodnici, i to nemali broj puta.”, rekla je između ostaloga Cvijanović.
Cvijanović je rekla kako “upravo u tome leži srž kontinuirane krize u BiH, čijoj kulminaciji danas svjedočimo”, a naglasila je kako RS ne podriva Daytonski sporazum te da čini upravo suprotno – brani ga te “vraća zakonitost i ravnotežu kako su izvorno uspostavljene daytonskim okvirom”.
Negirala je da je aktualnu političku krizu izazvala RS, ističući kako je ista “posljedica Schmidtovog najekspanzivnijeg i najautoritarnijeg ispoljavanja moći, praćenog protupravnim nametanjem brojnih dekreta”.
/Republika/