Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    • Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?
    • Inzko u otvorenom pismu PIC-u apelira: S najvećom pažnjom odvagajte odluku o visokom predstavniku, posljedice bi mogle biti nepopravljive
    • Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”
    • Trump šalje američkog generala za novog veleposlanika u BiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Obitelj Leutar tuži državu jer nije pronađen ubojica Joze Leutara – “Državni vrh i sigurnosna službe kriju ubojice”

    republikaBy republika02.10.2021No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Pod oznakom AP-1220-20 Veliko vijeće Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u utorak, 5. listopada, trebalo bi razmatrati žalbu Ivice Leutara, sina pokojnog doministra unutarnjih poslova FBiH koji je ubijen u središtu Sarajeva u atentatu autobombom 1999. godine, piše Večernji list BiH.

    Sin pokojnog Leutara Ivica u žalbi je naveo kako je na njegova oca Jozu izveden politički atentat 16. ožujka 1999. godine, od čijih je posljedica preminuo dvanaest dana kasnije. On u žalbi ističe kako vlasti nisu provele učinkovitu istragu ni privele licu pravde ubojice njegova oca.

    Ovom žalbom upućuje se na ozbiljno kršenja prava i temeljnih sloboda koje štiti Ustav ili međunarodni dokumenti koji se primjenjuju u BiH te se činjenično potkrepljuje tvrdnja o postojanju kršenja prava zaštićenih Ustavom.

    Također, podnositelj žalbe smatra da je smrću svoga oca pretrpio, kao oštećeni, značajniju štetu u poštivanju ljudskih prava zajamčenih Ustavom BiH. Pri tome se u žalbi pozvalo na tri presude Suda za ljudska prava u Strasbourgu kojima su Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Turska kažnjene zbog nedjelotvorne istrage slučajeva ubojstva.

    Objašnjeno je kako su tijekom istrage i sudskog procesa za ubojstvo Leutara napravljeni brojni propusti. Pri tome je u žalbi navedeno da nadležno Županijsko tužiteljstvo u Sarajevu ni policijske agencije koje su radile na ovoj istrazi “nisu poduzeli dovoljne mjere koje su nužne u rasvjetljavanju ovog kaznenog djela”.

    Za Ivicu Leutara nema dvojbe tko stoji iza ubojstva njegova oca koji je preminuo desetak dana nakon atentata.

    “Krenut ću od kraja. Trebalo bi samo analizirati tko je isplaćivao novac zaštićenom svjedoku, kako su ljudi privođeni, kako se cijeli proces vodio, a napose kako se i dan-danas cijeli slučaj prikriva. Oni ne žele to ni dan-danan-danalizirati. Činjenica je da tadašnji, ali i sadašnji sami vrh sigurnosne službe, uz potporu vrha države, stoji iza svega te da i danas sve prikriva. To je nemoguće drukčije objasniti. U privatnim razgovorima sa mnom takvoga su stava bili i stranci. To je polazišna i završna točka – ističe za Večernji list BiH Ivica Leutar.

    U prvoj istrazi potpuno je odbačen iskaz svjedoka Armana Jašarevića koji je za atentat optužio bošnjački politički vrh.

    /Republikainfo.com/

    izdvojeno Jozo Leutar ubojstvo Ustavni sud
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    03.06.2026

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    03.06.2026

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    03.06.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.