Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    • Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti
    • Papa Lav poduzima prvi korak u vezi spolnog zlostavljanja u Katoličkoj Crkvi
    • Porezi na električnu energiju su preveliki
    • Preminuo poznati glumac iz hit serije ‘Reži me‘. Javnost nije znala da se borio s teškom bolešću
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    NSRS: Donijeli zakon da za RS ne vrijede Schmidtove odluke

    republikaBy republika21.06.2023No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    ladajuća većina u Narodnoj Skupštini Republike Srpske usvojila je zakon kojim je zabranio objavljivanje odluka visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta u entitetskom Službenom glasniku, zaoštravajući tako sukob s međunarodnom zajednicom i političku krizu u državi, prenosi HINA.

    Na poticaj predsjednika RS Milorada Dodika stranke koje čine vladajuću većinu u entitetskom parlamentu predložile su, a njihovi zastupnici izglasali, zakon kojim su zabranili objavljivanje Schmidtovih odluka s ciljem da to koriste kao izliku da te obvezujuće odluke ne provode.

    Prijedlog zakona je obrazložio presjednik parlamenta Nenad Stevandić koji je Ured visokog predstavnika (OHR) i Ustavni sud BiH označio kao glavne generatore krize u zemlji.

    U RS-u odbijaju priznati Schmidta kao legitimnog visokog predstavnika s obrazloženjem da za preuzimanje te dužnosti nije dobio suglasnost Vijeća sigurnosti UN a to se dogodilo zbog blokade Rusije i Kine.

    – S obzirom da je legalitet Christiana Schmidta upitan jer nije priznat u Vijeću sigurnosti UN-a i zato jer je nelegalan, potpuno je normalno da RS u svom zakonu izbriše da se njegove odluke objavljuju u Službenom glasniku, kazao je Stevandić najavivši “dugu borbu” s OHR-om kroz neprihvaćanje odluka visokog predstavnika.

    Oporba: Manipulacije i prestava za javnost

    Zastupnici oporbe osudili su vladajuću većinu zbog manipulacija tvrdeći kako je sve ovo samo još jedna predstava za javnost bez stvarnog učinka poput brojnih ranijih zaključaka parlamenta RS kojima se najavljivalo osamostaljenje tog entiteta.

    – Obmanjujete nas. Dajete ultimatume, a ništa ne radite, poručio je vladajućima oporbeni zastupnik Nebojša Vukanović.

    OHR: obveze Daytona odluke na razini entiteta ne mogu promijeniti

    Iz OHR-a ranije su upozorili kako je suradnja s visokim predstavnikom obveza koja proistječe iz Daytonskog sporazuma i da to nikakve odluke na razini entiteta ne mogu promijeniti.

    – Neobjavljivanje i nepoštivanje odluka visokog predstavnika stavlja RS, njene institucije i one koji u njima rade, u položaj kršenja njihovih obaveza prema Daytonskom sporazumu. Službenici koji činjenjem ili nečinjenjem zanemare svoje zakonske dužnosti, kao i ove obveze, snose osobnu odgovornost za svoje odluke i za posljedice takvih odluka, stoji u izjavi iz Schmidtova ureda.

    Činjenica da Schmidtove odluke više neće objavljivati u Službenom glasniku RS neće imati nikakav praktični učinak jer one postaju obvezujuće već kada se objave na mrežnim stranicama OHR-a no pojačat će unutarnje napetosti u BiH, posebice stoga što lider bosanskih Srba Dodik uporno napada zapadne države i odbija suradnju s međunarodnom zajednicom iako zbog toga RS već trpi velike financijske posljedice jer joj je blokiran pristup povoljnim kreditima pa se sada entitetske vlasti radi financiranja tekućih troškova moraju zaduživati emitirajući obveznice za koje plaćaju visoke kamate.

    Sam Dodik godinama je pod sankcijama SAD i Velike Britanije a London je sankcije nametnuo i njegovoj bliskoj suradnici Željki Cvijanović koja trenutačno predsjedava Predsjedništvom BiH.

    /Desk/

    Christian Schmidt izdvojeno NSRS službeni glasnik zakon
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    05.07.2025

    Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”

    05.07.2025

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    04.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela

    Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka

    Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.